Kā fluora avotu visbiežāk izmanto minerālu nātrija fluorīdu (ir arī amīnflourīds). Fluorīdus lieto, lai novērstu zobu bojāšanos. Tas stiprina zobu emalju, padarot zobu izturīgu pret mutes dobumā esošajām skābēm. Bērnībā, kad veidojas zobiņi, lietotais fluors ir visefektīvākais. Fluors ir nepieciešams arī, lai veidotos stipri kauli.
Daudzos reģionos fluors tiek pievienots dzeramajam ūdenim, un dzeramais ūdens vispār ir galvenais minerālvielu avots. Dažādos rajonos ir atšķirīgs fluora daudzums dzeramajā ūdenī, ja fluora daudzums ir zems, kā tas ir Latvijā, tad fluors ir jāuzņem papildus. It īpaši svarīgi tas ir bērniem. Fluorīdus satur gan zobu pastas, gan mutes dobuma skalojamie līdzekļi, kā arī tabletes.
Fluora trūkums paaugstina zobu bojājumu rašanās risku.
Brīdinājumi:
- Nedrīkst pārsniegt rekomendētās medikamenta devas, kuras norādītas lietošanas instrukcijā.
- Fluorīdus saturošos produktus nevajadzētu lietot reģionos, kur fluorīdu saturs ūdenī ir lielāks par 700 mikrogramiem litrā. Bērniem jaunākiem par 2 gadiem, fluorīdus saturošos izstrādājumus nevajadzētu lietot, ja fluorīdu saturs dzeramajā ūdenī ir lielāks par 300 mikrogramiem litrā.
- Tīrot zobus, uz zobu birstītes zobu pastu lieciet apmēram zirņa lielumā.
- Pirms izlemjat dot bērnam papildus fluoru saturošos medikamentus, prasiet padomu zobārstam vai farmaceitam. Viņi ieteiks jums vispiemērotāko preparātu un tā devu, atkarībā no bērna vecuma.
- Fluorīdus saturošās tabletes ir jānosūkā vai jāsakošļā, vislabāk pirms gulētiešanas. Fluorīdus saturošie pilienus var samaisīt ar ēdienu vai dzērienu.
Fluorīdus saturošos produktus nedrīkst lietot, ja ir novērota alerģija no tiem. Par to obligāti jāinformē ārsts un farmaceits. Nedrīkst lietot arī pacienti ar gremošanas trakta saslimšanām. Nav novērota fluorīdu kaitīga iedarbība uz augli, ja tie tiek lietoti grūtniecības laikā. Neliels daudzums medikamenta var nokļūt arī mātes pienā, ja lietojat fluorīdus saturošos preparātus bērna zīdīšanas laikā, tomēr kaitīga iedarbība nav novērota. Bet jāņem vērā arī tas, ka fluorīdus saturošie preparāti galvenokārt domāti lietošanai bērniem nevis pieaugušajiem.
Ja fluorīdus saturošo medikamentu devas tiek pārsniegtas, tad iespējama slikta dūša, kā arī zobi var kļūt raibi un plankumi.