Ikdienas rūpes un smagums izraisa rutīnu un nogurumu, cilvēks sāk zaudēt dzīvesprieku, ikdiena kļūst arvien pelēkāka, pat skaistie brīži paslīd garām nepamanīti. Zaudējot iekšējo piepildījumu, bieži vien pasliktinās arī veselība, arvien biežāk par sevi sāk atgādināt dažādas nepatīkamas kaites un slimības, bet vai dzīvesprieks un optimisms var palīdzēt uzlabot veselību?
Vairākos pētījumos ir pierādīts, ka smiekli labvēlīgi ietekmē organisma imūnsistēmu, smejoties pavairojās tās šūnas, kuras cīnās ar organismam svešajām vielām, kā arī vairāk veidojas antivielas pret šīm svešajām vielām. Cilvēkiem, kuri ir noskaņoti pozitīvi ar dzīvespriecīgu attieksmi pret dzīvi un apkārt notiekošajiem notikumiem, parasti ir zemāks asinsspiediens nekā tiek cilvēkiem, kuru attieksme pret dzīvi ir depresīvāka. Arī sirds slimības retāk sastopamas cilvēkiem, kurus dažādās dzīves situācijās pavada optimisms un smiekli. To mēdz skaidrot ar faktu, ka smiešanās laikā mazinās stress, līdz ar to tas nespēj nelabvēlīgi ietekmēt cilvēka organismu. Smiekli un jautrība uzlabo pašsajūtu un garastāvokli, mazinās stresu izraisošo hormonu kortizola un epinefrīna līmenis asinīs, bet pieaug endorfīnu līmenis asinīs (vielas, kuras atbrīvojas labsajūtas brīžos un personīgā garīgā piepildījuma laikā).
Turklāt smiešanās ir lielisks fiziskais vingrinājums, kurā piedalās diafragma un vēdera muskuļi, kuru darbības rezultātā uzlabojas arī gremošana. Smiešanās procesa laikā darbojas arī kāju, roku un sejas muskuļi, intensīva smiešanās ir līdzvērtīga tikpat ilgām nodarbībām sporta zālē, smiekli ir treniņš gan sirdij, gan asinsvadiem, jo sirdsdarbības ātrums pieaug, palielinās asins plūsma, smiešanās laikā no plaušām tiek izvadīts viss atlieku gaisa tilpums, tas izraisa dziļu ieelpu, līdz ar to asinis tiek bagātinātas ar skābekli.
Kā padarīt savu ikdienu krāsaināku, jautrāku un smiekliem bagātāku?
- Sāciet ar jautro, nenopietno literatūru, nepalaidiet garām preses izdevumu lappuses ar anekdotēm, jautriem dzīves atgadījumiem, jūs pat varat izveidot smieklīgāko atgadījumu apkopojumu no jūsu personīgas dzīves, to kaut kādā veidā dokumentējot, jo tad tie, iespējams, spēs priecēt un izdaiļot nākamo paaudžu ikdienu.
- Prāta atbrīvošanai no smagām domām un ikdienas problēmām, izvēlieties kādu komēdiju vai smieklīgu televīzijas pārraidi, pat neiedziļināšanās sižetā atraisīs sadrūmušo dvēseli un liks ar citu skatienu paskatīties uz samilzušajām problēmām, kas ļaus vieglāk rast risinājumu tām.
- Ļoti pozitīva iezīme ir spēja pasmieties pašam par sevi, neesiet paši tik ļoti nopietni, vieglāks un atbrīvotāks skats uz sevi, apkārtējiem cilvēkiem un notikumiem, dzīves gājumu padarīs vieglāku.
- Lai gūtu dzīvesprieku, paskatieties uz maziem bērniem, cik viņi ir atraisīti un brīvi savās izpausmēs, tieši to jūs variet mēģināt mācīties no mazuļiem.
Centieties jebkurā dzīves situācijā vai notiekošajos notikumos saskatīt kaut ko pozitīvu, tādā veidā domas no negatīvā un nepatīkamā novirzīsies. Un paverieties sev apkārt, cik daudz interesantu un aizraujošu situāciju mums paveras ik uz soļa.