Sācies jaunais mācību gads. Pēc jaukās vasaras gan bērniem, gan vecākiem ir grūti ieiet vecajā darba ritmā. Mums vecākiem nāksies sekot līdzi ne tikai mācību procesam, bet arī bērna veselības stāvoklim. Šoreiz pastāstīsim par stāju, jo šī problēma arvien saasinās. Stalts augums un taisna mugura parasti ir sinonīms estētiskam skaistumam, tomēr – vai mūsdienās bērni sēž pareizi un vai viņu stāja tādejādi netiek ietekmēta – tiek apspriests mazāk.
Kā zināms stāja ietekmē arī vispārīgo veselības stāvokli un bērnam nākotnē iespējamas dažādas veselības problēmas, ja vien mēs jau šodien nepieliksim zināmas pūles stājas korekcijai.
Intervijā ar Sporta medicīnas valsts aģentūras direktori Ilgu Sarmīti Priedīti noskaidrojām pareizas stājas priekšnosacījumus, kuriem noteikti būtu jāseko līdzi vecākiem un galvenokārt bērniem, kuriem organisms vēl attīstās un veidojas, lai veidotu pareizu stāju:
- Stāvēt taisni,
- Pleci atrodas vienā augstumā;
- Galva un ķermenis atrodas vienā taisnā līnijā;
- Lāpstiņas atrodas vienādā attālumā viena no otras un no mugurkaula;
- Krūškurvis ir simetrisks;
- Kāju garums ir vienāds, tās ir taisnas un arī iegurnis ir taisns;
- Nav plakanās pēdas.
Kaut nelielas izmaiņas no iepriekš minētā var attīstīt nepareizas stājas veidošanos bērnam. Ļoti būtiski faktori, kas to var ietekmēt, ir:
- Bērnam piemērota krēsla izvēle – pirmkārt, krēsla atzveltnei jābūt vismaz līdz lāpstiņām. Otrkārt, krēsla augstumam ir jābūt 2cm augstākam nekā 90 grādu leņķī saliektam apakšstilbam (liekie 2cm ir nepieciešami, lai pietiktu vieta apavu zolēm). Treškārt, krēsla sēžamās daļas dziļumam jābūt 2/3 garumā no bērna augšstilba garuma. Ceturtkārt, krēslu vajadzētu nedaudz pabīdīt zem galda, tāpēc jāizvēlas krēsls ar piemērotiem rokturiem. Ļoti svarīgi ir sēdēt ar taisnām kājām, jo kāju sakrustošana apgrūtina asinsriti un tādejādi ietekmē iekšējo orgānu darbību.
- Piemērots galds-pirmkārt, sēžot pie galda un saliecot roku 90 grādu leņķī, galda virsmai jābūt 2cm virs locītavas. Ja galds ir par augstu-var veidoties mugurkaula izliekums uz vienu vai otru pusi, atkarībā no tā, vai bērns ir labrocis vai kreilis, savukārt, ja galds ir par zemu, veidojas apaļa mugura. Otrkārt, distancei no galda jābūt vismaz 3cm, lai varētu brīvi elpot un neapgrūtināt diafragmu un iekšējo orgānu darbību. Treškārt, lasāmai grāmatai no bērna acīm jāatrodas 33-35 cm attālumā, lai neradītu kā arīdzan redzes problēmas un stājas problēmas.
Šo ieteikumu ievērošana var novērst Jūsu bērna stājas un līdz ar to arī veselības problēmu rašanos, jo bērna augošais organisms var pierast pie visa-pat pie tā, kas nebūt nav vēlams un var radīt problēmas, kuras vēlāk, iespējams, tik vienkārši vairs nevarēs atrisināt.