Premenstruālais sindroms (PMS) ir dažādu emocionālu, fizisku un psiholoģisku izpausmju un garastāvokļa svārstību apvienojums, kas novērojams sievietēm pēc ovulācijas (menstruālā cikla otrajā pusē) un beidzas līdz ar mēnešreižu sākšanos. Visbiežāk novērojamie simptomi ir: nomākts garastāvoklis, pat depresija, ļoti emocionāli tiek uztverti dažādi notikumi, nervozitāte, aizkaitināmība un raudulīgums.
Fiziski novērojamie simptomi var būt nogurums, tūska, sāpīgas krūtis, izmaiņas ēstgribā, dažkārt var rasties arī ādas izsitumi.
Lai arī sievietes ķermeņa fizioloģiskās īpatnības ir bijušas novērojamas jau tālā senatnē, tomēr premenstruālais sindroms kā medicīnisks stāvoklis ir atzīts tikai apmēram pirms piecdesmit gadiem. Tā izcelsme nav pilnīgi skaidra, bet ir radītas vairākas teorijas par iespējamajiem šī sindroma cēloņiem:
- Dzimumhormoni. Šī ir senākā teorija, kuras pamatā ir uzskats (kas ir arī pierādīts), ka pēc ovulācijas samazinās dzimumhormonu veidošanās. Tomēr nav skaidri pierādīts, ka tieši šī iemesla dēļ ir novērojams PMS.
- Impulsu pārnesēji nervu sistēmā. Dzimumhormonu koncentrācijas izmaiņas organismā ietekmē smadzenēs esošās ķīmiskās vielas, kuras savukārt ir garastāvokļa svārstību iemesls. Eksperimentāli ir pierādīts, ka nervu sistēmas impulsu pārnesēji serotonīns un triptofāns izraisa PMS līdzīgus simptomus. Abas šīs ķīmiskās vielas ietekmē emocionālo noskaņojumu.
- Opioīdu peptīdi. Arī šīs vielas atrodamas nervu sistēmā un ietekmē garastāvokli. To koncentrācija smadzeņu audos svārstās atkarībā no dzimumhormonu koncentrācijas. Visticamāk, ka visu šo procesu savstarpēja mijiedarbību un līdzāspastāvēšanas nosaka premenstruālajam simptomam raksturīgos simptomus. Taču ne jau visām sievietēm šie simptomi ir novērojami vienādā apmērā un apjomā, dažām to vispār var nebūt, tas atkarīgs no ģenētiskajām īpatnībām. Kādas no PMS iezīmēm ir novērojamas apmēram 80% sieviešu, tomēr visbiežāk to izpausme nav tik smaga, lai būtiski ietekmētu pašsajūtu un ikdienas darbaspējas.
Jau kopš seniem laikiem ir meklēti dažādi ceļi, kā novērst nepatīkamos simptomus. Ja simptomi ir ļoti smagi un traucējoši, tad noteikti jādodas pie ārsta, lai kopīgi meklētu jums piemērotāko risinājumu. Dažkārt sievietes sev var palīdzēt arī bez medikamentu lietošanas, izvēloties kādas citas metodes. Vienkāršākie veidi kā uzlabot savu veselību un izvairīties no PMS simptomiem ir: veselīgs uzturs un fiziskās aktivitātes. Fizikās slodzes laikā mazinās psiholoģiskā spriedze un nervu sistēmas uzbudinājums, kā arī uzlabojas vispārējā pašsajūta.
Kā palīglīdzekli PMS simptomu mazināšanai un novēršanai var izmantot arī diurētiskos līdzekļus, jo tie veicina urīna veidošanās procesu, tādā veidā no organismā tiek izvadīts liekais šķidruma daudzums organismā, kas radies organismā un izpaužas kā tūska. Šādam nolūkam var izmantot dažādu ārstniecības augu drogas, no kurām pagatavot tēju mājas apstākļos: bērzu pumpuri un lapas, brūklenes lapas, kosas lakstus un miltenes lapas.
Ļoti svarīgs sievietei garastāvokļa svārstību un citu PMS simptomu laikā ir apkārtējo cilvēku atbalsts, tādēļ arī tuvo cilvēku sapratne ļaus sievietei justies labāk un veiksmīgi pārvarēt dabas uzliktos šķēršļus.