Kritieni un sasitumi visbiežāk tomēr ir ļoti nepatīkamas situācijas, pēc kurām viena no visneglītākajām liecībām, kas gan pēc laika izzūd, ir zilumi. Bieži vien mēs esam ar mieru samierināties ar izjustajām sāpēm, bet zilumu vēlamies likvidēt pēc iespējas ātrāk, īpaši, ja tas ir redzamā vietā, kur grūti to noslēpt.
Zilums veidojas asinsvadu bojājuma rezultātā, kad asinis no tiem izplūst apkārtējos zemādas audos. Zilumu veidošanās un rašanās ir katram cilvēkam individuāla – dažiem jau no viegla audu saspieduma vai pat pieskaršanās jau veidojas pamatīgs asinsizplūdums, bet dažiem pat spēcīgāks sitiens neatstāj kādas redzamas pēdas uz apkārtējiem audiem.
Kā tūlītēju palīdzību pēc sasituma, lai nerastos zilums, var izmantot ledu, jo aukstumā asinsvadi sašaurinās, un no tiem izplūdušais asiņu daudzums būs mazāks. Jo ātrāk tiks uzlikta ledus komprese, jo rezultāts būs labāks. Vislabāk izmantot maisiņu ar sasmalcinātu ledu, kuru ietin dvielī vai kādā citā auduma gabalā un pieliek pie sasistās vietas. Tas palīdzēs samazināt ne tikai asinsizplūdumu, bet arī tūsku. Ledus kompreses vajadzētu uzlikt uz sasistā apvidus apmēram uz 10 līdz 15 minūtēm ik pēc pāris stundām.
Papildus var lietot dažādus ārīgi lietojamus līdzekļus, kas nopērkami aptiekā. Pirms to iegādes noteikti pakonsultējieties ar ārstu vai farmaceitu, lai izvēlētos jums vispiemērotāko medikamentu. Ļoti svarīga ir ziluma lokalizācija, jo ne visus šos līdzekļus ieteicams lietot visām ķermeņa daļām, jo to sastāvā var būt kādas vielas, kas radīs jutīgākas ādas kairinājumu. Īpaša uzmanība ir jāpievērš, ja bez asinsizplūduma ir arī apkārtējo audu bojājums – skarta āda un zemādas slāņi, jo lielāko daļu šo līdzekļu nedrīkst lietot uz vaļējām brūcēm un gļotādas. Ja zilums atrodas tuvu acīm, tad jāizvairās no medikamenta ieziešanas acīs, lai neradītu to kairinājumu.
No šiem līdzekļiem noteikti nevar gaidīt kādu brīnumainu iedarbību, kas ļaus izzust zilumam pāris stundu vai pat dažu dienu laikā. Visbiežāk tie paātrinās asinsizplūduma uzsūkšanās procesa gaitu. Kā viena no ārīgi lietojamo līdzekļu sastāvdaļām, kam piemīt šāda darbība, ir heparīns, kas aizkavē asins sarecēšanu, tādējādi tām būs vieglāk uzsūkties no audiem, klāt var būt pievienotas arī vēl kādas pretiekaisuma vielas, kas palīdzēs samazināt tūsku un iekaisumu, bet jāņem vērā, ka šīs pretiekaisuma vielas var būt kairinošas.
Zilumu uzsūkšanos paātrina ārstniecības auga arnikas preparāti, tiem piemīt arī dzīšanas procesu paātrinošas un iekaisumu samazinošas īpašības. Bet arī šos medikamentus nedrīkst lietot uz vaļējām brūcēm. Turklāt pret šiem preparātiem jāizturas piesardzīgi, jo bieži cilvēkiem piemīt paaugstināta jutība pret arniku.
Efektīvi ir arī homeopātiskie līdzekļi, kuri piemērotāki cilvēkiem, kas ir īpaši alerģiski, uz jutīgākas ķermeņa ādas, piemēram, uz sejas un ap acīm, kā arī tos drīkst lietot bērniem. Informāciju par homeopātiskajiem preparātiem prasiet savam ārstam vai farmaceitam.
Asinsvadu stiprināšanai var lietot arī dažādus iekšķīgi lietojamos līdzekļus, kas satur C vitamīnu, rutīnu un citas dabiskas izcelsmes vielas, kas samazinās kapilāru trauslumu un caurlaidību, tādējādi nostiprinot asinsvadus pret turpmākiem bojājumiem.
Lai sasniegtu vislabāko iedarbību, rūpīgi sekojiet norādījumiem, kas atrodami lietošanas instrukcijā, nepārsniedziet ieteikto zāļu devu.