Nekas tā nespēj izbojāt vasaras prieku baudīšanu kā dzēlīgi insektu kodumi. Lielākajai daļai cilvēku tas tomēr ir mazāks apgrūtinājums nekā tiem, kuriem bišu, lapseņu kodumi un citu insektu kodumi var būt dzīvībai bīstami.
Lai pasargātu sevi no odu kodumiem:
- Ierobežojiet ārpus mājas atrašanās laiku pēc saulrieta;
- Turieties tālāk no mitrām, apgaismotām vietām;
- Velciet apģērbu, kas nosedz lielāko daļu Jūsu ķermeņa;
- Lietojiet pret odu un citu kukaiņu izsmidzinošos līdzekļus.
Ja esat odu sakosts:
- Izmantojiet speciālus losjonus koduma vietās, lokālos antihistamīna gēlus un antihistamīna tabletes;
- Zvaniet ģimenes ārstam, ja koduma vieta kļūst spilgti sarkana, tai ir ļoti sāpīgi pieskarties, koduma vieta pietūkst un kļūst lielāka par pusi no papīra naudas zīmes.
Lai izvairītos no bišu, lapseņu un sirseņu kodumiem, kas parasti mēdz būt daudz nopietnāki par odu kodumiem, ievērojiet sekojošo:
- Nevelciet puķainu apģērbu un nesmaržojaties ar smaržām, kas satur dažādu ziedu aromātu. Bites pievelk puķu dārzi, un iespējams, viņas var sajaukt Jūs ar ziediem. Tāpat spilgts, krāsains apģērbs un pēc ziediem smaržojošas ziepes un smaržās var piesaistīt insektus tieši Jums un palielināt koduma iespējamību.
- Nesitiet ar plaukstām un nevicinieties ar dažādiem priekšmetiem, lai aizdzītu insektus, jo tie dzeļ tad, kad jūt apdraudējumu.
- Ja bite, lapsene vai sirsenis ir ielidojis mašīnā pa logu, apstājieties ceļa malā, atveriet logus un pagaidiet, kad tas/ā izlido.
Ja bite, sirsenis vai lapsene Jūs sadzeļ:
- Pēc iespējas ātrāk izvelciet dzeloni no koduma vietas ar pincetes vai kāda cita priekšmeta palīdzību. Jo ilgāk dzelonis paliek iekšā, jo spēcīgāka kļūst reakcija uz kodumu.
- Nespaidiet koduma vietu, kad dzelonis vēl ir iekšā, jo tādejādi inde iekļūst arvien dziļāk ādā.
- Nomazgājiet koduma vietu, uzziediet, piemēram, Psilo balzāmu vai paštaisītu pastu no cepamās sodas un ūdens. Svarīgi to izdarīt pēc iespējas ātrāk, kamēr apsārtums nav izplatījies plašāk.
Alerģiskas reakcijas
Ja pēc insekta koduma novērojat sekojošas organisma reakcijas, zvaniet ātrajai palīdzībai uz 112 un lūdziet palīdzību:
- Nieze un uztūkums ne tikai koduma vietā un ap to, bet arī citās ķermeņa daļās;
- Piepamst mēle, lūpas vai rīkle;
- Ir novērojama apgrūtināta elpošana;
- Reibonis;
- Sāpes krūškurvī;
- Samaņas zudums.
Ja nekad neesat novērojuši alerģiskas reakcijas pēc insektu kodumiem, tas vēl nenozīmē, ka tās nekad nevar parādīties, tāpēc sargiet sevi un savus mīļos un problēmu gadījumā lūdziet ārsta padomu.