Smaidam ir liela nozīme savstarpējā komunikācijā, tādēļ mēs vēlamies, lai tas būtu patīkams un skaists, taču lai tā būtu, zobiem ir jābūt veseliem un koptiem. Zobu kopšanas pamatlīdzeklis ir zobu birstīte un zobu pasta. Pašlaik ir pieejamas visdažādākās zobu pastas ar ļoti atšķirīgām īpašībām, tāpēc ikvienam ir iespējams piemeklēt sev vispiemērotāko, bet kā atrast un izvēlēties tieši sev vajadzīgo pastu?
Pirmkārt jums būtu jānoskaidro, kāds ir jūsu mutes dobuma veselības stāvoklis. Vislabāk to varēs izdarīt jūsu zobārsts, kurš jums sniegs arī ieteikumus par to, kam jūsu mutes dobumā būtu jāpievērš lielāka uzmanība. Lai iegūtu maksimālu efektu no zobu tīrīšanas, tad ir jāapgūst pareiza tīrīšanas tehnika, ko jums palīdzēs izdarīt zobārsts vai zobu higiēnists. Tomēr jāņem vērā, ka tikai ar zobu iztīrīšanu, izmantojot zobu pastu, vien būs par maz, jo ar zobu birsti nebūt nevar iztīrīt visas zobu starpas, tādēļ palīgā jāņem zobu diegs vai speciālās zobu starpu birstītes, kas izskatās kā miniatūras pudeļu birstītes, kā arī zobu skalojamais līdzeklis. Informāciju par jums vispiemērotākajiem līdzekļiem sniegs jūsu zobārsts, zobu higiēnists un farmaceits aptiekā, jo zobu kopšanas līdzekļus daudz drošāk ir iegādāties aptiekā, kur ir zinoši speciālisti, kas sniegs jums nepieciešamo informāciju, nevis veikalā, kur iespējams apjukt pie plaukta bez nepieciešamās informācijas.
Lielākā daļa no zobu pastām, kas pie mums pieejamas, ir profilaktiski ārstnieciskās, taču savstarpēji tās ir ļoti atšķirīgas gan to īpašību, gan efektivitātes, gan cenas ziņā. Ja nekādas īpašas problēmas jūsu zobiem un mutes dobumam nav, bet vēlaties saglabāt zobus veselus, tad vispiemērotākā būtu fluoru saturoša zobu pasta, kuras sastāvs var būt papildināts arī ar vitamīniem, kas nodrošinās smaganu veselību. Visbiežāk kā fluoru saturošās vielas zobu pastā ir nātrija fluorīds un amīnfluorīds, no kuriem pēdējam ir aktīvāka iedarbība.
Ja jums ir smaganu iekaisums, kuru apstiprinājis zobārsts vai zobu higiēnists, tad jums vispiemērotākās zobu pastas būtu tās, kam piemīt pretiekaisuma iedarbība, to var nodrošināt vai nu zobu pastas sastāvā ietilpstoši augi (salvija, kumelītes, kliņģerītes, ratānija u.c.) vai arī kādas citas vielas (hlorheksidīns, metronidazols u.c.), kā arī enzīmi. Regulārs zobārsta apmeklējums ļoti svarīgs ir tieši smaganu iekaisuma gadījumā, jo par iekaisumu liecina ne tikai smaganu asiņošana, kuru varat pamanīt pats, bet arī citas pazīmes, kuras novērtēt spēs zobārsts. Laicīga smaganu iekaisuma atklāšana palīdzēs izvairīties no sarežģītas un ilgstošas ārstēšanas. Ļoti svarīgi ir atcerēties, ka pie smaganu iekaisuma zobu tīrīšanai vislabāk izmantot mīkstu vai pat īpaši mīkstu zobu birstīti, lai smaganas no cietajiem birstītes sariņiem neciestu vēl vairāk.
Arī jūtīgiem zobiem ir radītas īpašas zobu pastas un citi kopšanas līdzekļi, lai mazinātu jutīgumu. Kā galvenās vielas, kas palīdz izvairīties no nepatīkamās sajūtas, ēdot vai dzerot ko aukstu vai karstu, ir dažādi kālija sāļi, tomēr arī šīs zobu pastas savā starpā ir atšķirīgas, jo tām var būt pievienotas vēl arī citas vielas, piemēram, stroncija hlorīds, kurš īpaši labi noņem zobu kakliņu jutīgumu pēc zobu higiēnas procedūrām.
Ir radītas dažādas zobu pastas, kas zobus var padarīt baltākus. Tās ir atšķirīgas pēc savas iedarbības. Ir baltinošās pastas, kuru iedarbība nav tik agresīva, līdz ar to zoba emalja netiek bojāta, to sastāvā visbiežāk ietilpst enzīmi un arī dažādas ķīmiskas vielas, kas zobam nekādu bojājumu nenodara. Ir arī balinošās zobu pastas, kuru sastāvā ietilpstošās vielas ir ar spēcīgāku iedarbību, taču tās var bojāt zoba struktūru un izsaukt mutes gļotādas kairinājumu. Turklāt ne visi cilvēki drīkst lietot šādas pastas un līdzekļus, lai arī cik stipra būtu viņu vēlme padarīt savus zobus baltākus. Balināt zobus noteikti nedrīkst cilvēki ar smaganu un mutes dobuma iekaisumiem, arī tad, ja zobos atrodas helio materiāla plombas, kuras balināšanas laikā baltākas nekļūst, bet saglabā iepriekšējo krāsu, līdz ar to zobi var izskatīties raibi. Balinošās vielas bojā arī pašu plombu struktūru, padarot tās porainas un neizturīgas.
Zobu pastai var piemist arī siekalu izdalīšanos veicinoša iedarbība. Šāda pasta būs piemērota cilvēkiem, kam ir sausa mute, kas var būt gan dažādu slimību ietekmē, gan arī no dažādiem medikamentiem un citu apstākļu ietekmē. Zobu pastas, kam piemīt šāda iedarbība, ieteicamas cilvēkiem, kam pastiprināti bojājas zobi, jo siekalas darbojas kā dabīgs zobus attīrītājs, pasargājot tos no bojājumiem.
Netīriet zobus savam mazulim ar savu zobu pastu, jo mazi bērni nemāk skalot mutes dobumu, daļu zobu pastas viņi norij, tādēļ speciālās bērnu zobu pastas ir radītas, lai nekaitētu jūsu mazulim.
Ir pieejamas arī homeopātiskās zobu pastas, kuru sastāvā neietilpst fluors, tās ir bez konservantiem un mākslīgām smaržvielām un krāsvielām.