Ikvienam cilvēkam lielākā vai mazākā mērā ir svarīgs savs ārējais izskats. Mati ir vien no faktoriem, kas būtiski ietekmē to, kā mēs izskatāmies, līdz ar to citos cilvēkos veidojas pirmais priekšstats par mums, lai gan tas ne vienmēr ir precīzs, taču tik un tā svarīgs. Lai matus padarītu skaistākus, ir radīti neskaitāmi matu kopšanas līdzekļi, ražotāji tiem mēdz piedēvēt visbrīnumainākās spējas. Bet cik daudz mēs paši zinām par saviem matiem?
Uz cilvēka galvas virsmas atrodas apmēram simts tūkstoši matu, katrs no tiem aug no sava matu sīpoliņa, kuri atrodas īstajā ādā jeb ādas vidējā slānī. Cilvēkiem ar gaišu matu krāsu parasti ir vairāk matu nekā tumšmatiem. Katru matu veido trīs slāņi: kutikula (ārējais slānis) – tā ir ļoti plāna un bezkrāsaina, kutikulas slāņa funkcija ir pasargāt matu no ārējās vides ietekmes un bojājumiem, šo slāni veido zvīņveidīgas šūnas; vidējais slānis nodrošina mata izturību, tas nodrošina matu krāsu un struktūru; resnākajiem matiem ir arī iekšējā serdes daļa, turklāt tā nav sastopama visā mata garumā.
Mati aug no matu sīpoliņiem, kas parasti ādā ir novietojušies zem leņķa, katram mata sīpoliņam ir piestiprināts muskulis, kas saraujas aukstumā un dažādu ārēju kairinātāju ietekmē, paceļot matiņu nedaudz uz augšu (vislabāk šo parādību var novērot uz citām ķermeņa daļām, kad rodas zosāda un matiņi saceļas gaisā).
Nedēļas laikā mati kļūst garāki par apmēram pusotru līdz trijiem milimetriem. Uz galvas esošo matu dzīves cikls ilgst apmēram divus līdz piecus gadus, savukārt skropstu un uzacu matiņu dzīve ilgst vidēji trīs līdz piecus mēnešus. Ja saskaitītu kopā tos matu garumus, par kādu katru dienu pagarinās uz galvas esošie mati, tad veidotos 35 metrus garš pavediens.
Mata ārējā struktūra ir atkarīga no sīpoliņa atveres, ja tā ir apaļa, tad mats būs taisns, bet no ovālas vai izliektas atveres aug viļņaini un sprogaini mati. Cilvēka dzīves laikā jauni matu sīpoliņi neveidojas, to skaits kopš dzimšanas saglabājas nemainīgs. Katru dienu mēs zaudējam vidēji 30 līdz 100 galvas matus. Lai matu izkrišana būtu vizuāli pamanāma, ir jāzaudē apmēram puse no uz galvas esošajiem matiem.
Matu augšana notiek cikliski, augšanas periods ilgst apmēram 3 gadus, pēc kura iestājas trīs mēnešus ilgs miera periods, pēc tam mats izkrīt. Pēc tam no tā paša matu sīpoliņa sāk augt atkal jauns mats.
Ja pēkšņi nezināmu iemeslu dēļ sāk izkrist mati, tad ietiecams doties pie ārsta, lai noskaidrotu šīs parādības cēloni, jo matu izkrišana var būt daudzu nopietnu slimību pazīme. Arī medikamentu lietošana un nepilnvērtīgs uzturs var izraisīt pastiprinātu matu izkrišanu.
Mati mūs ne tikai izdaiļo, bet arī aukstumā pasargā organismu no atdzišanas un karstumā aizsargā galvu no karstuma iedarbības. Visu šo iemeslu dēļ ir vērts parūpēties par matiem un pievērst tiem savu uzmanību, lai tie mums kalpotu godam, lai paši ar tiem varētu lepoties. Šampūns matus padara mīkstus un ļoti jutīgus, tādēļ pēc mazgāšanas ar dvieli tos viegli nosusiniet, pēc tam dvieli var aptīt ap galvu, ietinot tajā matus, šādā veidā mati uzsūc mitrumu, tie nekļūst sausi, tādējādi tie nav tik viegli ievainojami, un uzlabojas to ārējais izskats. Ja matu žāvēšanu veicat ar fēna palīdzību, tad ietiecams to turēt vismaz 30 cm attālumā no matiem, labāk izmantot vidēji karstu gaisa plūsmu. Matu struktūru un līdz ar to arī izskatu mazāk noteikti bojā tie ieveidošanas palīglīdzekļi, kuru sastāvā ir neliels alkohola daudzums vai tā nav vispār, jo to iedarbība būs maigāka, mati saglabās savu dabīgo skaistumu un spīdumu. Tā kā mitri mati ir ļoti viegli ievainojami, tad tos jāķemmē ļoti rūpīgi un piesardzīgi, vispirms atšķetinot tos, ķemmēšana ir jāsāk no matu galiem, pēc tam pakāpeniski jāiet uz augšu, līdz tiek vienmērīgi izķemmēti visi mati.
Saudzīgas rūpes par matiem nesagādās jums liekas raizes, turklāt mati būs skaisti un padarīs jūs pievilcīgākus!