Pavasara nojausmas jau ir jūtamas gaisā, apkārt mums sāk virmot spirgts pavasara vējiņš, arī putnu dziesmas sāk skanēt skaļāk un dzīvespriecīgāk. Dažādie vēstneši liecina, ka ziemas beigas vairs nav aiz kalniem, tādēļ nākas padomāt arī par to, kā mēs varam parūpēties par savu ādu, lai, iestājoties siltākam laikam, kad nometīsim biezās apģērba kārtas, tā izskatītos tvirta, veselīga un skaista.
Ziemas aukstais un mitrais āra klimats, kā arī telpu sausais gaiss bieži vien atstāj savas sekas uz ādas, jo ikdienas steigas un nevaļas dēļ aizmirstam parūpēties par to, tādēļ nav jau nekāds pārsteigums, ka dažu ziemas mēnešu laikā āda ir kļuvusi tāda kā raupjāka, sausāka, arī tās krāsa neizskatās vairs tik veselīga, un siltāka gadalaika tuvošanās sāk iedvest šausmas, jo savu ķermeni vairs nevarēsim paslēpt ar biezu drēbju kārtu. Šis ir īstais un piemērotākais laiks, kad pievērsties sevis sakopšanas procedūrām, lai pavasari un vasaru varētu sagaidīt ar smaidu sejā un prieku dvēselē.
Ziemas laikā izbaudītā zemā temperatūra, krasās temperatūras svārstības, mitrais gaiss un ledainie vēji ir atstājuši savus „nospiedumus” uz ādas – tā parasti kļūst sausa un sāk lobīties, jo pasliktinās gan asinsrite (aukstumā asinsvadi sašaurinās, tādā veidā audu asinsapgāde pavājinās), gan svīšanas process noris ar mazāku intensitāti, arī ādas šūnu atjaunošanās notiek lēnāk, visu šo faktoru iedarbības rezultātā āda zaudē savas elastīgās īpašības, kļūst sausa, raupja un neveselīgāka. Taču veltot tai uzmanību un pienācīgi par to parūpējoties, tās izskatu var būtiski uzlabot un panākt, ka tā sāks atkal starot daudz dzīvespriecīgāk.
Āda ir lielākais cilvēka orgāns, tā ir kā aizsargslānis, kas pārklāj visu ķermeni. Āda ir robežvirsma, caur kuru barības vielas tiek piegādātas matiem un nagiem, tā piedalās ķermeņa temperatūras regulācijā, savukārt ar sviedru palīdzību no organisma tiek izvadītas dažādas nevajadzīgās vielas. Ādas veselību un līdz ar to arī izskatu ietekmē uzturs, laika apstākļi, hormoni un zāļu vielas, traumas, vispārējais veselības stāvoklis un pat emocijas.
Visbūtiskāk ādas izskatu ietekmē tas, ko mēs lietojam uzturā, ziemas laikā ēdienkarte visbiežāk tomēr ievērojami atšķiras no vasaras ēdienkartes, jo mazāka uzmanība tiek pievērsta veselīgam un sabalansētam uzturam, tādēļ laiks, kad pirmie pavasara vēstneši vēl tikai tuvojas, ir piemērotākais, lai savā uzturā ieviestu veselīgas pārmaiņas: vairāk pievērtos svaigiem augļiem un dārzeņiem, savukārt no trekniem un sāļiem ēdieniem jāmēģina izvairīties. Sastādot ēdienkarti, gan ir jāņem vērā tas, ka daži pārtikas produkti un vielas, piemēram, šokolāde, citronskābe, jūras veltes un kofeīnu saturošie dzērieni var izraisīt alerģiskas reakcijas, kas novērojamas kā atgriezeniskas, taču nepatīkamas ādas izskata pārmaiņas.
Obligāta ikdienas ādas kopšanas sastāvdaļa jebkurā gadalaikā ir ādas tīrīšana, lai atbrīvotos no netīrumiem, kas dienas laikā sakrājas uz ādas, kā arī attīrītu to no uzklātās kosmētikas un atmirušajiem ādas slānīšiem, kurus nomainījušas jaunas ādas šūnas. Pārvariet savu nogurumu un nevēlēšanos, un ik vakaru veiciet ādas tīrīšanu, jo tādā veidā jūs izdariet lielisku pakalpojumu ādai, padarot to skaistāku un veselīgāku. Lai varētu pareizi parūpēties par savu ādu, ir nepieciešams noteikt tās tipu: taukaina, normāla, sauca vai jaukta tipa āda. Tomēr ādas kopšanas viens no pamatprincipiem ir šāds: pavasarī un vasarā vajadzētu aizmirst par barojošo kosmētiku un pievērsties mitrinošajiem līdzekļiem, turklāt ādu ir nepieciešams mitrināt ne tikai no ārpuses ar kosmētikas palīdzību, bet arī no iekšpuses, dzerot pietiekami daudz šķidruma (1,5 – 2 litri ūdens dienā). Uzmanība būtu jāpievērš arī aizsargfaktoru klātbūtnei kosmētiskajos līdzekļos, kas pasargās ādu no saules starojuma nelabvēlīgās iedarbības. Tas palīdzēs ādu saglabāt elastīgu un aizkavēs novecošanās pazīmju rašanos.
Novērots, ka siltākā laikā biežāk rodas dažādas ādas sēnīšu infekcijas, tāpēc svarīgi ir ievērot personīgo higiēnu. Siltā un saulainā laikā mēdz saasināties dažādas ādas saslimšanas, tai skaitā akne, tādēļ cilvēkiem ar šādām problēmām būtu ieteicams doties pie dermatologa, lai kopīgi rastu labāko risinājumu. Piesardzīgiem ir jābūt cilvēkiem, kam nākas lietot kādus medikamentus, jo daži no tiem (atsevišķu grupu antibiotiskie līdzekļi, psihisko traucējumu ārstēšanā izmantojamie medikamenti, daži asinsspiedienu mazinošie līdzekļi un citi) spēj paaugstināt ādas jutību pret saules starojumu, izraisot tā saucamās fotosensitivitātes reakcijas, lai no tām izvairītos, konsultējieties ar savu ārstu vai aptiekāru, kā arī pirms jebkuru zāļu lietošanas rūpīgi izlasiet tām pievienoto lietošanas instrukciju.
Tālāk sniegti daži padomi, kā parūpēties par savu seju, lai uz to būtu prieks skatīties gan pašam, gan apkārtējiem cilvēkiem:
- Lai pamostoties no rīta un paskatoties spogulī pretī neraudzītos aizpampušu, šauru acu pāris, ieteicams gulēt uz muguras tā, lai galva tomēr atrastos nedaudz augstāk par pārējo ķermeni. Pietūkumu var mazināt, uz pāris minūtēm uz acīm uzliekot gurķa šķēlītes vai miziņas vai samērcētus melnās tējas maisiņus, kā arī nepieciešams ierobežot vārāmās sāls lietošanu uzturā.
- Veselīgāku ārējo izskatu padarīs viegla vaigu ietonēšana, tikai raugieties, lai vaigu tonis būtu saskaņots ar pārējās izmantotās dekoratīvās kosmētikas nokrāsām un toņiem.
- Lūpu āda ir ļoti plāna, tāpēc arī tai ir nepieciešama īpaša vērība. Lūpām noderīgs ir E vitamīns, savukārt sasprēgājušas lūpas ātrāk palīdzēs sadziedēt lūpu balzāms, kura sastāvā ir dekspantenols. Tuvojoties saulainajam laikam nevajadzētu aizmirst par lūpu aizsargāšanu no saules starojuma, tāpēc ieteicamākas ir higiēniskās lūpu krāsas, kurām ir pievienotas vielas, kas pasargās lūpu ādu no ultravioletā starojuma iedarbības.