Šovasar saulīte mūs lutina. Neapšaubāmi bez saulesgaismas nav iedomājama dzīvība, tātad arī mēs. Saulainais laiks aizdzen visu garo rudens un ziemas vakaru depresiju, saules ietekmē mēs jūtamies emocionāli daudz labāk. Bez tam saules ietekmē mūsu organismā veidojas tik nepieciešamais D vitamīns, atsevišķas ādas slimības- akne( pinnes), psoriāze saules ietekmē nomierinās. Bet šiem pozitīvajiem procesiem pietiek ar pavisam neilgu saules peldes daudzumu. Visās lietās jābūt mēra sajūtai.

Nosauļojies cilvēks vizuāli izskatās vitāls, skaists, veselīgs. Un tomēr medicīnas speciālisti visā pasaulē brīdina par kaitīgo ultravioleto starojumu. Tā ietekme nav novērojama uzreiz, tā kaitīgā iedarbība uzkrājas ar gadiem. Speciālistu satraukuma iemesls numur viens , protams, ir ādas vēzis, īpaši melanoma. Bez tam UV starojumam piemīt graujoša iedarbība uz imūno sistēmu. UV starojumam ir kaitīga ietekme uz acīm, tādēļ jālieto saulesbrilles. Mazāk šokējošas lietas ir ādas paātrināta novecošanās- sausums, elastības zudums, krunkas. Jauniem cilvēkiem šis ādas novecošanās process nav tik pamanāms, bet viņiem ir jāapzinās, ka šie procesi ir neatgriezeniski. Tādēļ bērni un jaunieši jāizglīto šajos jautājumos.

Cilvēki ar tumšāku ādas krāsu mazāk pakļauti kaitīgajam starojumam, savukārt cilvēkiem ar bālu ādu ( 1. un 2. ādas tips), īpaši bērniem jābūt ļoti piesardzīgiem.

  1. ādas tips- āda vienmēr apdeg, nekad neiesauļojas, jūtīga
  2. ādas tips- āda viegli gūst saules apdegumu, minimāli iesauļojas
  3. ādas tips- apdeg mēreni, iesauļojas pakāpeniski līdz gaiši brūnam( vidusmēra baltais cilvēks)
  4. ādas tips- apdeg minimāli, vienmēr iesauļojas brūna( olīvu āda)
  5. ādas tips- reti apdeg, iesauļojas tumši brūna(brūnais ādas tips)
  6. ādas tips- nekad neapdeg, dziļi pigmentēta, nav jūtīga( melnais ādas tips)

Un tomēr mums patīk ādas iedegums. Kādi noteikumi būtu jāievēro, lai sevi pasargātu:

  1. Aktivitātes saulē neplānot, kad saules aktivitāte ir visaugstākā no10-16.
  2. Ja aktivitātes ieplānotas šajā laikā, jāuzģērbj apģērbs, kas apsedz ķermeni.
  3. Sauļoties vēlams 1 stundu diennaktī- vislabāk no 9-10.
  4. Vienmēr saulē jālieto saulesbrilles ar 100% UV starojuma filtru.
  5. Jālieto saules aizsargkrēmi: 3.un 4. ādas tipam krēmi/losjoni ar aizsargfiltru 15-20, 2.tipam 20-30. 1.ādas tipam 40-50-60. īpaši pasargājami ir bērni. Maziem bērniem un bērniem ar gaišu ādu-40-50-60.
  6. Noteikti Jālieto higiēniskais lūpu balzāms ar saules aizsargfiltru.
  7. Pēc sauļošanās jālieto mitrinoši ādas pieniņi, ir arī speciali pēcsauļošanās pieniņi.

Ievērojot iepriekšminētos ieteikumus, saules apdegums nedraud. Un tomēr katram ir gadījies saskarties ar nepatīkamo dedzinošo sajūtu, kad saules vanna bijusi pār mēru, īpaši, ja esat uzturējies uz ūdens, kur vējā saules karstums nav jūtams. Ja apdegums ir nopietns- veidojas čūlas, noteikti jādodas pie speciālista, kurš novērtēs situāciju un ieteiks ārstēšanu. Ja saules apdegums ir virspusējs, tad varat lietot pantenolu saturošus krēmus, pieniņus, putas, alojas gēlu, olīveļļu, auzu izvilkumu saturošus pieniņus, smiltsērkšķu eļļu( Weledas smiltsērkšķu eļļa nav krāsojoša). Ja āda ir niezoša noderēs trejdaivu sunīša lakstu uzlējuma komprese. Pēc saules apdeguma nedrīkst sauļoties, kamēr āda nav pilnībā atjaunojusies.

Saulainu vasaru.