Grūtniecība ir laiks, kuru topošajai māmiņai vajadzētu izbaudīt, kad justies labi un ērti. Taču tā kā šis laiks nāk kopā ar dažādām pārmaiņām, tad nākas mainīt savu ierasto dienas ritmu un paradumus. Bieži vien problēmas grūtniecības laikā saistās ar gulēšanu un nogurumu.
Grūtniecības pirmajos mēnešos bieži ir lielāks nogurums, kas ir normāla parādība, jo organisms strādā, lai aizsargātu un pabarotu bērniņu, tāpēc miegam tiek veltīts vairāk laika. Taču grūtniecības otrajā pusē lielākajai daļai sieviešu rodas dažādas ar miegu saistītas problēmas.
Augļa pieaugošais izmērs ir visbūtiskākais gulēšanas problēmu iemesls, tādēļ grūti atrast piemērotu un ērtu gulēšanas pozu. Ja pirms grūtniecības sieviete bija pieradusi gulēt uz muguras vai vēdera, tad ārstu ieteikums gulēt uz sāniem, protams, var sagādāt grūtības.
Ir vēl vairāki iemesli, kuru dēļ miegs var būt traucēts:
- bieža vajadzība urinēt: nierēm ir jāstrādā vairāk, lai varētu izfiltrēt palielināto asiņu daudzumu organismā (grūtniecības laikā asiņu daudzums palielinās par 30 līdz 50%), kā rezultātā veidojas vairāk urīna. Palielinoties mazuļa svaram, palielinās arī dzemdes izmērs un pieaug spiediens uz urīnpūsli. Tādēļ nepieciešamība doties uz tualeti rodas biežāk gan pa dienu, gan naktī. Ja bērns aktīvi kustās naktī, tad naktī būs biežāk jāiet uz tualeti.
- pieaug sirdsdarbības ātrums: sirdsdarbības ātrums grūtniecības laikā palielinās, jo organismā ir vairāk asiņu, kuras sirdij ir jāpārsūknē. Tā kā liela daļa asiņu tiek piegādātas dzemdei, tad sirdij ir jāstrādā vairāk, lai varētu apgādāt ar asinīm visu pārējo organismu.
- elpas trūkums: palielinoties dzemdei, tā aizņem vairāk vietas, palielinās spiediens uz diafragmu (tas ir muskulis zem plaušām) un elpošana var tikt apgrūtināta. Tajā pašā laikā var novērot arī, ka elpošana kļūst ātrāka un dziļāka, jo palielinās organisma vajadzība pēc skābekļa.
- kāju krampji un muguras sāpes: sāpes kājās rodas, pateicoties pieaugošajam svaram, kuru tām jānes.
- kuņģa dedzināšana un aizcietējumi: daudzas grūtnieces jūt kuņģa dedzināšanu, kas rodas kuņģa saturam nokļūstot atpakaļ barības vadā. Grūtniecības laikā visas gremošanas sistēmas darbība kļūst lēnāka un barība kuņģī un zarnās paliek ilgāku laiku, kas rada aizcietējumus.
Miega traucējumu var radīt arī citi iemesli. Bieži sievietes atzīmē, ka grūtniecības laikā viņu sapņi kļūst dzīvāki, dažkārt pat murgaini. Arī stress var ietekmēt miegu, iespējams, sieviete raizējas par gaidāmā bērniņa veselību, par rūpēm par savu mazuli – šādas izjūtas ir normālas, taču tās var ietekmēt abu topošo vecāku naktsmieru.
Viens no priekšnoteikumiem veselīgam miegam ir ērtas pozas atrašana. Jau grūtniecības sākumā vajadzētu veidot pieradumu – gulēt uz sāniem ar ieliektiem ceļiem. Šādā pozā sirdij ir vieglāk strādāt, jo auglis nespiežu uz vēnu, pa kuru asinis no kājām tiek nestas atpakaļ uz sirdi. Bet nevajag domāt, ka nakts laikā ir jāguļ tikai un vienīgu uz sāniem, jo pozas maiņa ir dabiska miega sastāvdaļa. Lai atrastu ērtāko gulēšanas pozu, var likt lietā spilvenu, kuru novietot zem vēdera vai arī starp kājām.
Lai savu naktsmieru padarītu pilnīgāku, mēģiniet ievērot šādus ieteikumus:
- no uztura vajadzētu izslēgt dažādus dzērienus, kuros ir kofeīns – kafiju, melno tēju, kolu. Ja tomēr nevarat no tiem atteikties pilnībā, tad labāk tos lietot no rīta vai agrā pēcpusdienā.
- izvairieties ēst vai daudz dzert dažas stundas pirms gulētiešanas (tomēr pārliecinieties, ka uzņemat pietiekami daudz uzturvielu un šķidruma pārējā dienas laikā). Labāk paēst kārtīgas brokastis un pusdienas, bet vakariņas ieturēt nelielas.
- jācenšas ievērot vienādu gulētiešanas laiku un celšanos no rīta katru dienu.
- pirms gulētiešanas dariet kaut ko atslābinošu, piemēram, izdzeriet krūzi siltas zāļu tējas vai pienu ar medu.
- ja miegu iztraucē sajusti kāju krampji, tad nostājieties uz kājām vai spēcīgi atbalstiet tās pret sienu. Pārliecinieties, ka uzņemat pietiekami daudz magnija, kas mazina krampjus.
- nodibiniet kontaktus ar citām topošajām māmiņām, pārrunājot sev interesējošos jautājumu, mazināsiet uztraukumu par gaidāmo bērniņu.
Ja nespējat iemigt, tad nodarbojieties ar kaut ko nomierinošu, palasiet grāmatu, paklausieties mūziku, paskatieties TV vai dariet to, kas jums patīk, pēc tam, iespējams, jutīsieties nogurusi un spēsiet iemigt. Arī dienas laikā vajag izmantot izdevību nosnausties kaut 20 minūtes, jo drīz vien jūs sagaida laiks, kad piedzims bērniņš un jūsu gulēšanas režīms mainīsies pilnībā!