Oža ir viena no piecām maņām, ar kuras palīdzību mēs uztveram dažādus aromātus – gan jaukus un tīkamus, gan arī nepatīkamos, turklāt lielākā daļa no tiem spēj pietiekami spēcīgi ietekmēt cilvēka pašsajūtu, tieši tas ir arī aromterapijas pamatā, jo ārstēšana notiek ar viegli gaistošām un spēcīgi smaržojošām augu ēteriskajām eļļām. Par aromterpiju kā tādu mēs jau esam jums stāstījuši, šoreiz pievērsīsimies atsevišķām ēteriskajām eļļām – kā tās pareizi izmantot, kādu iedarbību tās nodrošina un kādi piesardzības pasākumi būtu jāievēro?

Kādi tad vispār ir veidi, kā varētu izmantot ēteriskās eļļas? Ēteriskās eļļas ir ļoti koncentrēts gaistošos vielu izvilkums no auga, tādēļ tās neatšķaidītā veidā neizmanto praktiski nekur.

  • Plaši šie smaržīgo vielu kompleksi tiek izmantoti masāžai, tādā gadījumā aptuveni 10 pilienus tīrās ēteriskās eļļas atšķaida 30 ml bāzes eļļas (šim mērķim izmanto kādu no tauku eļļa, augstvērtīgāka ir mandeļu eļļa).
  • Ēteriskās eļļas ir ļoti brīnišķīga piedeva vannai – līdz 10 pilieniem ēteriskās eļļas atšķaida pārdesmit mililitros bāzes eļļas un tad pievieno tekošam vannas ūdeni vai arī eļļu var pievienot vannas putām pirms to pievienošanas ūdenim.
  • Ēteriskās eļļas var izmantot arī ķermeņa kopšanai, turklāt tās ļoti labi spēj uzsūkties caur ādu un nonākt asinsritē, apmēram 10 ml neitrāla ķermeņa losjona nepieciešams pievienot 5 pilienus ēteriskās eļļas, taču jāraugās, lai bāzes kosmētiskais līdzeklis būtu bez izteiktas smaržas.
  • Arī sejas ādas kopšanai var izmantot no augiem iegūtos smaržīgo vielu izvilkumus, tādā gadījumā pāris pilienus eļļas var pievienot vai nu sejas losjonam, kurš ir neitrāls un kuram pašam nepiemīt nekāda raksturīga smarža, vai arī 2-3 pilienus ēteriskās eļļas var atšķaidīt kādā bāzes eļļā, kuru maigi jāiemasē sejas un kakla ādā.
  • Mati iegūs patīkamu smaržu, ja 1 pilienu eļļas piepilināsiet matu balzāmam, kuru ieziežat matos pēc to izmazgāšanas, atļaujiet tam iedarboties dažas minūtes, bet pēc tam matus izskalojiet ar ūdeni.
  • Arī telpu gaisa aromatizēšanai var izmantot ēteriskās eļļas – dažus pilienus piepiliniet eļļas lampiņas eļļai un aizdedziniet to. Ēterisko eļļu var atšķaidīta arī ar ūdeni un pēc tam to izmidzināt telpas gaisā.

Tomēr ņemiet vērā, ka ne visas eļļas ir vienādi spēcīgas pēc to aromāta, tādēļ šis ir tikai aptuvenais atšķaidījums, kādā tās var lietot, ja sajūtat kairinošu iedarbību, tad atšķaidījums ir jāpalielina. Turklāt daži cilvēki, kas ir īpaši jutīgi, nemaz nevar lietot visas ēteriskās eļļas, jo tās kā koncentrēti pagatavojumi var izraisīt alerģiskas reakcijas. Ja uz ādas ir nokļuvusi tīra ēteriskā eļļa, tad ieteicams to nomazgāt, un nekādā gadījumā nedrīkst aiztikt acis, seju un gļotādas ar rokām, ja uz tām uzpilējusi neatšķaidīta ēteriskā eļļa.

Kādas ir plašāk lietotās ēteriskās eļļas un kādu iedarbību tās nodrošina?

Kumelīšu ēteriskā eļļa – šī ir ļoti īpatnēja ēteriskā eļļa tās spilgti zilās krāsas dēļ, ko nodrošina tās sastāvā esošās vielas, tai piemīt atslābinoša, spriedzi mazinoša un nomierinoša iedarbība, tā aizsargā ādu pret priekšlaicīgu novecošanos, ko veicina kaitīgais saules starojums.

Lavandas ēteriskā eļļa – tā ir viena no plašāk lietotajām ēteriskajām eļļām tai piemītošo nomierinošo un atslābinošo īpašību dēļ, turklāt tā ir piemērota visu vecumu cilvēkiem, pat bērniem. Uzskata, ka lavandas ēteriskā eļļa palīdz panākt līdzsvaru fiziskajā, garīgajā un emocionālajā līmenī. Tai piemīt arī dziedējošas īpašības, tādēļ var izmantot dažādu pie ādas bojājumiem, lai paātrinātu dzīšanu. Taču no šīs ēteriskās eļļas lietošanas vajadzētu izvairīties sievietēm pirmajos trīs grūtniecības mēnešos.

Jasmīna ēteriskā eļļa – tās patīkamais, saldais aromāts atmodina ķermenī enerģiju, mazina depresiju un skumjas, taču tajā pašā laikā nomierina, kā arī remdē muskuļu sāpes un spriedzi. Šo eļļu nedrīkst lietot grūtnieces un cilvēki ar jutīgu ādu.

Greipfrūta ēteriskā eļļa – tā ir ļoti atsvaidzinoša un tajā pašā laikā ar nomierinošu iedarbību, tā palīdz mazināt psihisko spriedzi un atslābina sasprindzinātu muskulatūru, uzskata, ka tā spēj dot gara vieglumu un domu skaidrību. Taču jāņem vērā, ka pēc šīs un citu citrusaugļu ēterisko eļļu lietošanas nedrīkst iet saulē.

Piparmētras ēteriskā eļļa – tai piemīt divējāda iedarbība – tā stimulē prātu un domāšanu, taču nomierina nervu sistēmu, šai ēteriskajai eļļai ir arī antiseptiskas īpašības, taču to nedrīkst lietot pirmajos trīs grūtniecības mēnešos.

Eikaliptu ēteriskā eļļa – tā līdztekus piparmētru ēteriskajai eļļa ir viena no plašāk lietotajām, tai piemīt antiseptiskas un asinsvadus sašaurinošas īpašības, līdz ar to tā plaši tiek lietota dažādos pretiesnu un kakla iekaisumu remdēšanai paredzētajos līdzekļos, šī ēteriskā eļļa spēj atvieglot sāpes, paātrina dzīšanas procesus.

Rožu ēteriskā eļļa – to bieži vien uzskata par ekskluzīvu ēterisko eļļu, jo ir nepieciešams ļoti liels daudzums vieglo rožu ziedlapiņu, lai iegūtu 1 gramu šī „karaliskā” produkta, tai piemīt nomierinoša, stresu mazinoša iedarbība, to var izmantot kā lielisku ādu mitrinošu līdzekli.

Citrona un laima ēteriskās eļļas – tās palīdz pārvarēt nogurumu un garīgo nespēku, jo tām piemīt atvēsinošas, emocionāli pacilājošas īpašības, kā arī stimulē asinsriti un nevajadzīgo un kaitīgo vielu izvadīšanu no organisma. Jāņem vērā, ka pēc to lietošanas nevajadzētu doties sauļoties un vispār izvairīties no saules stariem.

Rozmarīna ēteriskā eļļa – arī tai piemīt stimulējošas īpašības, tā palīdz sakārtot domas un koncentrēties, taču to nedrīkst lietot grūtnieces, cilvēki ar epilepsiju vai paaugstinātu asinsspiedienu.

Lai arī ēteriskās eļļas ir 100 % dabīgs produkts, tomēr pret to lietošanu ir jāizturas rūpīgi un uzmanīgi, lai izvairītos no nevajadzīga kaitējuma nodarīšanas sev vai apkārtējiem cilvēkiem, jo tām tomēr piemīt pietiekami stipra iedarbība uz organismu.