Āboli nav tikai garšīgi, bet tie satur noteiktas substances, kas var palīdzēt saglabāt labu veselību, turklāt tie satur lielu daudzumu diētisku šķiedrvielu.

Āboli satur bagātīgu daudzumu vielu, kas darbojas kā antioksidanti. Āboli un ābolu sulas ir vislabākais minerālvielas bora avots, kas veicina kaulu augšanas procesus. Vēl pie tam, augsts šķiedrvielu sastāvs palēnina cukuru izvadi no organisma, tādejādi palīdzot uzturēt stabilu cukura līmeni asinīs, vēsta chm.bris.ac.uk.

Pateicoties ābolu šķiedrvielām un citām fitovielām (fito=augu izcelsmes), tie palīdz samazināt holesterīna līmeni( sliktā holesterīna līmeni). Pektīnam – šķīstošai šķiedrvielai ābolos šajā gadījumā ir ļoti būtiska loma šī efekta nodrošināšanā. Kvercetīns kavē visus tos procesus, kuru rezultātā attīstās ateroskleroze. Tādēļ āboli uzturā zināmā mērā var neļaut attīstīties sirds- asinsvadu slimībām.

Ābolu mizu sastāvā esošais kvercetīns darbojas kā antioksidants un neseni pētījumi parādīja tā iespējamo lomu vēža riska samazināšanā.

  • Galvenokārt prostatas vēža risks.
  • Arī resnās zarnas.
  • Plaušu vēža risku.
  • Žultspūšļa vēža risku, jo īpaši smēķētāju vidū, raksta chm.bris.ac.uk.

Kvercetīnam piemīt pretiekaisuma un pretalerģiska ietekme. Tas nomāc histamīna sintēzi un izdali. Tas labvēlīgi ietekmē plaušu veselību – bronhīta, astmas gadījumā.
Kvercetīns uzrāda pozitīvu ietekmi artrīta gadījumā.

Āboli uzturā aizkavē ar novecošanās procesu saistītas problēmas – aizkavē grumbiņu veidošanos un stimulē matu augšanu.

Atsevišķi avoti norāda uz to, ka kvercetīns, palīdz aizkavēt tādu cukura diabēta komplikāciju attīstību kā retinopātija, katarakta, neiropātija, nefropātija. Protams, tas nav izšķiroši, jo cukura diabēta gadījumā pirmajā vietā tomēr šo komplikāciju novēršanā vai aizkavēšanā ir laba cukura diabēta kompensācija.

Tiem, kuri kontrolē savu svaru, āboli ir lielisks našķis ar zemu kaloriju daudzumu un bagātīgu vitamīnu daudzumu. Šķiedrvielas uzlabo zarnu peristaltiku, kvercetīnam piemīt kuņģa gļotādu aizsargājošs efekts.

Tas nenozīmē, ka visas pasaules slimības var izārstēt ar āboliem, bet kārtējo reizi pierāda, ka pirmais, ko varam darīt veselības labā, ir lietot uzturā veselīgus produktus, lai iespējami mazinātu risku nākotnē lietot daudz zāļu.

Lai saņemtu visas ābolos esošās vērtīgās vielas, kas viennozīmīgi pozitīvi ietekmē veselību, nepieciešams apēst vismaz 1 ābolu dienā, ko īstenot nebūt nav grūti , jo īpaši pēc bagātīgas ābolu ražas novākšanas rudenī.