Mūsu dzīvi pavada dažādi ikdienas ieradumi, jau esošajiem pievienojas arvien jauni, no dažiem cenšamies atradināties, apzinoties, ka tie nelabvēlīgi ietekmē veselību un pašsajūtu un apgrūtina dzīvi. Taču ļoti bieži notiek tā, ka pat saprotot cik nevēlamu ietekmi uz veselību var atstāt dažādi netikumi, tomēr no tiem cilvēks necenšas atradināties, jo pagaidām vēl nekādas nelabvēlīgās ietekmes sekas vēl nav jūtamas, turklāt tas prasa gribasspēku un pacietību, bet ikdienas steigā šīs īpašības dažkārt mums pietrūkst. Ko vajadzētu ievērot un no kā izvairīties, lai veselība mums sagādātu pēc iespējas mazākas raizes.

Nesmēķējiet!

Smēķēšanas atmešana ir viens no efektīvākajiem veidiem, kā pasargāt sevi no dažādām nepatīkamām slimībām un pat iespējamas nāves. Smēķējot cilvēks sevi pakļauj būtiskam sirds slimību riskam. Turklāt smēķētājiem daudz biežāk tiek konstatētas elpošanas sistēmas slimības (bieži bronhīti, ilgstošs klepus, bronhiālā astma u.c.), arī plaušu vēzis.

Smēķēšanas laikā organismā nonāk nikotīns, tas ietekmē un izmaina dažādas organisma un smadzeņu funkcijas. Nikotīns izraisa ātru adrenalīna atbrīvošanos, rezultātā sirdsdarbība paātrinās, palielinās asinsspiediens, elpošana kļūst ātrāka un seklāka, kā arī palielinās glikozes līmenis asinīs. Turklāt ne jau tikai nikotīns negatīvi ietekmē veselību, arī citas vielas, kuras smēķēšanas (arī pasīvās) laikā nonāk organismā izraisa šūnu bojājumus, ja tie kļūst jau izteikti, tad orgāni vairs nespēj pareizi darboties un rezultātā rodas dažādas saslimšanas.

Ēdiet veselīgi!

Veselīgs un sabalansēts uzturs jūs pasargās ne tikai no ķermeņa masas palielināšanās un aptaukošanās, bet arī no dažādām tā saucamajām dzīvesveida saslimšanām – sirds-asinsvadu slimībām, paaugstināta asinsspiediena, 2. tipa cukura diabēta un imunitātes nomākuma.

Nodarbojieties ar fiziskajām aktivitātēm!

Arī fiziskās aktivitātes palīdzēs iegūt pievilcīgākas auguma formas un samazināt ķermeņa masu, taču tās ir ļoti nepieciešamas arī veselībai. Piemērota fiziskā slodze palīdz samazināt paaugstinātu asinsspiedienu, glikozes līmeni asinīs, spriedzi un stresu, kā arī tā sniedz veldzējumu prātam un dvēselei. Ir pat pierādījumi, ka fiziskā slodze izmantojama kā profilaktisks līdzeklis pret dažādiem audzējiem.

Regulāri pārbaudiet veselības stāvokli!

Ja cenšaties speciāli nebojāt savu veselību ar dažādiem kaitīgiem ieradumiem un ievērojiet veselīga dzīvesveida pamatprincipus, arī tad var rasties kādas veselības problēmas, tāpēc reizi gadā dodieties pie ārsta veikt profilaktisku apskati un veikt izmeklējumus, kurus jums nozīmēs ārsts. Īpaši būtiski tas ir tādēļ, lai varētu noteikt slimību pirmajās fāzēs, kad nekādi izteikti simptomi un pazīmes vēl nav jūtamas, un arī ārstēšana ir daudz vieglāka un ātrāka.

Lai šīs profilaktiskās apskates būtu vēl efektīvākas, sniedziet ārstam ziņas par savu ģimenes locekļu un radinieku slimībām, tas atvieglos ģenētiski pārmantotu slimību diagnosticēšanu. Turklāt liela daļa no profilaktiskajām apskatēm ir bezmaksas – par šiem izmeklējumiem jums nebūs jāmaksā, sīkāku informāciju prasiet savam ģimenes ārstam.

Pievērsiet uzmanību par audzējiem brīdinošiem simptomiem!

Kurš gan cits, ja ne katrs pats, vislabāk pazīst savu organismu? Viena no bīstamākajām saslimšanām ir audzēji, taču to laicīga konstatēšana daudzkārt atvieglo smago ārstēšanās procesu, turklāt bieži ir iespējama arī pilnīga izārstēšanās. Ja pamanāt kādas līdz šim neizjustas veselības pārmaiņas, izteiktu nogurumu, pēkšņu svara samazināšanos, sāpes, vai pašsajūta pasliktinās kādā citā veidā, tad labākais ieteikums ir doties pie ārsta, kuram jūs uzticaties, un izstāstiet savas raizes viņam, lai varētu veikt visus nepieciešamos izmeklējumus.

Izvairieties no pārmērīgas alkohola lietošanas!

Alkohola lietošanas rezultātā var attīstīties ne tikai aknu ciroze, bet tā arī palielina sirds-asinsvadu slimību risku, nelabvēlīgi ietekmē kaulu struktūru, palielinot osteoporozes risku. Pat neliela alkohola deva ietekmē spēju veikt dažādas darbības, pavājina atmiņu. Tomēr nevar viennozīmīgi pateikt, ka alkohols ir tikai slikts, jo pāris glāzes sarkanvīna nedēļā ievērojami samazina sirds slimību risku, tātad viss atkarīgs no devas lieluma un lietošanas biežuma.