Saaukstēšanās ģimenes ārsta skatījumā. Intervijā ar Rīgas Stradiņa Universitātes ambulances ģimenes ārsti Dr.Sandru Ginteri apskatījām šobrīd ļoti aktuālu jautājumu par saaukstēšanos, iesnām, klepu, kakla sāpēm, kas diemžēl ir ļoti bieža parādība tumšajos un aukstajos rudens, ziemas un arī pavasara mēnešos.

Visizplatītākā veselības problēma nenoliedzami ir saaukstēšanās, kas visbiežāk izpaužas ar iesnām, kad deguns ir aizlikts, neliela temperatūra, nogurums. Pazīmes jeb simptomi ilgst 12 -14 dienas. Parasti uzskata, ka iesnas ilgst ne ilgāk kā nedēļu un pacienti jau zina, ja šie simptomi pārsniedz šo nedēļu , tad tas vairs nav normāli. Saaukstēšanās sezonas laiks pārsvarā ir no septembra līdz martam. Ikvienam ir jābūt uzmanīgam attiecībā pret saaukstēšanās ārstēšanu, jo aiz tā var slēpties nopietnas veselības problēmas- deguna blakusdobumu (sinusīts), vidusauss iekaisums, tādēļ, ja iesnu dēļ jūtat ausu sāpes, noteikti dodaties pie sava ģimenes ārsta.

Kakla sāpes, iesnas, aizlikts deguns, vieglas muskuļu sāpes, neliela temperatūra, nogurums ir tipiskas saaukstēšanās pazīmes, Saaukstēšanās gadījumā izdalījumi no deguna ir bezkrāsaini un jo vairāk infekcija attīstās, izdalījumi maina savu nokrāsu. Tie var būt dzeltenīgi, zaļgani vai brūngani. Izdalījumu nokrāsa var liecināt arī ne tikai par sekundāras infekcijas pievienošanos, bet var būt par ierosinātāja indikatoru. Visbiežāk saaukstēšanos izraisa dažādi vīrusi un baktērijas. No ārsta viedokļa, saaukstēšanos ieteicams ārstēt pašam līdz 3 dienām ar tradicionālajiem senču līdzekļiem-tējas, medus, paracetamols, kāju karsēšana, un, ja pēc šīm dienām nekļūst labāk, noteikti jādodas pie ārsta. Iesākumā varat lūgt ārsta konsultāciju telefoniski, vienojoties par turpmāko rīcību un tikšanās laiku. Nekādā gadījumā pašam cilvēkam nevajadzētu sākt lietot antibiotikas pēc paša iniciatīvas un pieejamības, jo, pirmkārt, ārsts zina labāk, kuri medikamenti ir jālieto konkrētās saslimšanas apkarošanai. Otrkārt, nepareiza un nepiemērotu antibiotiku lietošana pašrocīgi var veidot mikroorganismu rezistenci, kad medikaments vairs neiedarbojas uz slimības izraisītāju, kā dēļ nereti pēc tam arī ārstam kļūst apgrūtinoši atrast tās zāles, kuras Jūsu organisms pieņems un apkaros nevēlamos konkrētās slimības mikroorganismus. Pats galvenais saaukstēšanās gadījumā ir ārsta nozīmēto antibiotiku devas un ilguma ievērošana, jo no tā ir atkarīga nevēlamo mikroorganismu apkarošanas efektivitāte. Savlaicīga un pareiza ārstēšana, var pasargāt pacientu no komplikācijām, piem., deguna blakus dobumu iekaisuma (sinusīta), vidusauss iekaisuma. bronhīta un pneimonijas

Lielu nozīmi saaukstēšanās gadījumā vajadzētu pievēst iesnu konsistencei un krāsai , līdzko tā kļūst dzeltena un pat zaļganīga, tomēr jādodas pie ārsta. Reizēm pat pie ūdeņainas konsistences iesnām var attīstīties deguna blakusdobumu iekaisums vai vidusauss iekaisums, tā kā jābūt uzmanīgam.

Iesnas var būt arī alerģiskas, un arī šajā gadījumā var pievienoties baktēriju flora, un izraisīt deguna blakusdobumu iekaisumu.

Profilakse:

  • Rūpēties par laika apstākļiem atbilstošu apģērbu izvēli, un lai tas nebūtu mitrs. Meitenēm-ieteicams visām varītēm netiekties pēc pēdējās modes, un apsegt savas plikās muguras un vēderus.
  • Nesmēķēt. Smēķēšana ir pamats daudzām saslimšanām, nikotīns bojā gļotādu, kas „atver vārtus” citām saslimšanām. Var veidoties arī dažādi ļaundabīgi veidojumi-sākot ar mutes dobumu, beidzot ar plaušām.
  • Sekot līdzi veselīgam uzturam. Rudens ir īpaši labvēlīgs laiks vitamīnu uzņemšanai, lai stiprinātu imūnsistēmu-svaigi novākti burkāni, bietes, kāposti, āboli, dzērvenes un citi lauku labumi dod visu nepieciešamo veselības saglabāšanai. Pareizi ēdot cilvēks var saņemt visus organismam nepieciešamos vitamīnus un minerālvielas.
  • Savlaicīga vakcinācija. Pretgripas vakcinācijas, difterijas vakcinācijas un citas.
  • Ievērojiet personīgo higiēnu, pievērsiet uzmanību dzīvojamo un darba telpu vēdināšanai, lai tur vienmēr būtu svaigs gaiss.
  • Pozitīvas, gaišas domas un labs garastāvoklis. Nodarbojieties ar sportu, jo tas lielā mērā ceļ cilvēka imunitāti, vairāk smejaties, mazāk uztraucieties un viss būs kārtībā.