Zinātnes progress pēdējā pusgadsimta laikā ir bijis ļoti straujš, tiek iegūti arvien jauni atklājumi par visdažādākajām tēmām, arī par zobu veselību. Ja vēl nesenā pagātnē tika uzskatīts, ka galvenais zobu bojājumu iemesls ir saldumu (cukuru saturošu produktu) lietošana uzturā, tad mūsdienās jau ir zināmi ļoti daudzi faktori, kas veicina zobu bojājumu un citu mutes dobuma problēmu rašanos.

Izpratne par mutes dobumu palīdz labāk saprast, kāpēc rodas zobu bojājumi. Normāli jebkuram pieaugušam cilvēkam un arī bērnam, mutes dobumā atrodas zobi (pavisam maziem bērniem tie ir zobu aizmetņi), kuri ir veic ļoti svarīgu funkciju – ēdiena sakošļāšanu, tādēļ tie ir pakļauti dažādu vielu iedarbībai, vēl mutes dobumā atrodas siekalas, kuras izdalās caur siekalu dziedzeriem un noskalo zobus no barības pārpalikumiem pēc ēšanas. Jebkuras dzīvas būtnes mutes dobumā atrodas arī mikroorganismi, kas ogļhidrātus sašķeļ līdz skābēm, kas rada zobu bojājumus. Ļoti svarīgs faktors iz laiks, cik ilgi un cik bieži zobi nepietiekamās vai nepareizi veiktās mutes dobuma kopšanas dēļ tiek pakļauti bojājumus izraisošo skābju iedarbībai.

Faktori, kas veicina zobu bojājumu rašanos:

  • Nepareiza vai nepietiekama mutes dobuma higiēna – tas ir galvenais zobu bojāšanās iemesls, jo uz zobiem pēc ēšanas saglabājas ēdiena paliekas, kuras sāk šķelt mutes dobumā esošie mikroorganismi, šajā procesā veidojas skābi produkti, kas noārda zobu emalju, un zobos veidojas „caurumi”.
  • Biežas un ilgas ēdienreizes – ja ilgstoši un bieži mutes dobumā paliek ēdiena paliekas, un zobi netiek notīrīti pēc ēšanas, tad pastāv lielāks bojājumu rašanās risks, jo uz zoba emalju nepārtraukti iedarbojas kaitīgie uzturvielu šķelšanās produkti (skābes).
  • Pēc konsistences „lipīgi” pārtikas produkti – ļoti daudzi pārtikas produkti spēj pielipt pie zoba virsmas, it īpaši tas raksturīgs ogļhidrātus saturošiem produktiem (maizei, žāvētiem augļiem, košļājamajām konfektēm, cepumiem), kas, paliekot pie zoba virsmas ilgāku laiku, izraisa zobu bojāšanos.
  • Skābi ēdieni un dzērieni – ikviens pēc dažu citrona šķēlīšu apēšanas ir sajutis nepatīkamu sajūtu zobos, tie kļūst īpaši jutīgi. Skābi ēdieni un dzērieni spēj it kā „izskalot” minerālvielas no zoba emaljas, un zobs tiek pakļauts bojājumus izraisošo skābju iedarbībai.
  • Fluorīdu trūkums – šo minerālvielu uzskata par labāko zobu aizsardzības līdzekli, tādēļ fluorīdus saturošu zobu pastu, zobu skalojamo līdzekļu lietošana ir viens no efektīvākajiem profilaktiskajiem pasākumiem, jo tie uz zoba virsmas spēj veidot aizsargslānīti un zobā notiek minerālvielu atjaunošanās process.

Apskatot visus šos faktorus kopumā, kļūst skaidrs, ka ne jau saldumu ēšanu vien var vainot kā zobu bojājumu rašanās iemeslu. Tomēr, lai pēc iespējas ilgāk saglabātu veselus un skaistus zobu, vissvarīgākais priekšnoteikums ir – pareiza mutes dobuma un zobu higiēna, kas jāsāk mazuļiem jau pēc pirmā zobiņa parādīšanās, ievērojot arī citus sadzīviskus noteikumus:

  • Zobu bojāšanās ir aktuāla problēma ne tikai pieaugušiem cilvēkiem, bet arī pat ļoti maziem bērniem tā saucamā „pudeļu kariesa” dēļ, tādēļ neatstājiet bērniņam mutē ilgstoši (īpaši naktī, jo tad siekalu veidošanās kļūst mazāk intensīvāka, līdz ar to zobiņi vēl vairāk pakļauti bojājumus izraisošo skābju iedarbībai) pudelīti ar pienu, saldinātu tēju, sulu vai citu saldu dzērienu. Tas pats jāievēro arī barojot bērniņu ar krūti – jāievēro noteikts ēšanas režīms, nav jāļauj mazulim nepārtraukti atrasties pie mātes krūts.
  • Pēc lipīgu pārtikas produktu lietošanas ieteicams iztīrīt zobus, bet, ja tas nav iespējams, tad vismaz izskalot kaut vai ar tīru ūdeni. Lai labāk varētu iztīrīt zobu starpas no ēdiena paliekām, kas tajās ir sakrājušās, jālieto zobu diegs.
  • Ja uzturā ir lietoti skābi produkti vai dzērieni, arī tad pēc to lietošanas ir ietiecams iztīrīt zobus vai vismaz izskalot muti.
  • Fluors kā profilaktisks līdzeklis pret zobu bojājumu rašanos ir ļoti svarīgs, taču par to, cik ļoti aktuāla ir tā papildus uzņemšana (ar tablešu palīdzību) jūsu bērnam, jautājiet zobārstam vai zobu higiēnistam, kuri spēs ieteikt arī katra vecumam un zobu veselības īpatnībām vispiemērotākos mutes dobuma kopšanas produktus.

Zobu tīrīšana jau no mazotnes bērniem ir jāveido par ikdienas ķermeņa kopšanas sastāvdaļu, sākumā zobiņus savam bērnam tīrīsiet paši, pēc tam pakāpeniski iemācīsiet pareizas zobu kopšanas iemaņas mazulim.