Mūsdienu tehnoloģiju attīstības un nemitīgas steigas laikmetā ar tam atbilstošu dzīves stilu nereti cilvēkos rodas spriedze, stress un nomāktība. Pamatojoties uz neseniem uzvedības novērošanas pētījumiem Ņūdžersijas universitātē ASV, daba cilvēkos rada vienkāršu veidu, kā uzlabot emocionālo veselību, un tas lielā mērā notiek tieši ar ziedu palīdzību, vēsta aboutflowers.com. Ziedu izskats izraisa priecīgas emocijas, palielinot apmierinātību ar dzīvi un ietekmējot sociālo uzvedību ļoti pozitīvā veidā.

Pētnieku komanda atklāja saistību starp ziediem un apmierinātību ar dzīvi 10 mēnešus ilgi pētot dalībnieku uzvedību un emocionālo reakciju saņemot ziedus. Rezultāti parāda, ka ziedi ir veids, kā dabiskā un veselīgā veidā uzturēt labu garastāvokli ik dienas.

 1. Ziediem ir tūlītēja laimes sajūtas izraisoša iedarbība. Visi pētījumā iesaistītie dalībnieki izpauda patiesu un neviltotu saviļņojuma prieka smaidu saņemot ziedus, izrādot unikālu sajūsmu un pateicību. Šāda reakcija bija universāla, neatkarīgi no dalībnieku vecuma vai dzimuma.
 2. Ziediem ir ilgstoša pozitīva ietekme uz garastāvokli. Īpaši ir tas, ka pētījuma dalībnieki ziņoja par to, ka viņi jūtas mazāk nomākti, nervozi un norūpējušies pēc ziedu saņemšanas, un demonstrēja augstāku prieka un dzīves apmierinātības līmeni.
 3. Ziedi rada ciešu un intīmu saikni. Ziedu klātbūtne veicina labāku kontaktu veidošanos starp ģimeni un draugiem.

Pētījumi par ziediem arīdzan ir atklājuši, ka ziedi palīdz vecāka gadagājuma cilvēkiem sadzīvot ar izaicinājumu, kuru sev līdzi atnes vecums. Savukārt ziedi interjerā rada pozitīvas emocionālas sajūtas visiem, kuri šajā telpā atrodas.

Lai gan pārsvarā ziedus ikdienā ir parasts dāvināt sievietēm, tomēr ne mazāk pozitīvu ietekmi to saņemšana atstāj uz vīriešiem, un šo ietekmi zinātnieki izpētīja atsevišķi. Vīrieši, kuri saņēma ziedus, demonstrēja ciešāku acu kontaktu sarunu laikā, stāvēja tuvāk pētniekiem un daudz vairāk smaidīja, nekā tie vīrieši, kuri ziedus nesaņēma, vēsta aboutflowers.com. Lai gan pētījumu gaitā sievietes parādīja lielāku emocionālas ietekmes līmeni, noteiktie efekti ir vienādi.

Kā vēsta geocities.com, pastāv dārzkopības/dārzniecības terapija. Sākotnēji tā tikusi radīta, lai palīdzētu amerikāņu karavīriem atbrīvoties no garīga rakstura traucējumiem pēc daudzu cilvēku noslepkavošanas un draugu zaudējuma Otrā Pasaules kara laikā. Mūsdienās pastāv dažādas ārstēšanas iespējas, un ir ieviesta arīdzan dārzkopības terapija tās pieaugoši nozīmīgās garīgās iedarbības dēļ, iekļaujot atbildības sajūtu, ieguvuma un apmierinātība sajūtu.

Liela nozīme ir arī ziedu krāsai, kura ir Jūsu iecienītākā. Ziedu krāsas izvēle atspoguļo emocionālo un garīgo pašsajūtu, un krāsa, kura liek Jums justies līdzsvaroti un labi, attīra un ārstē Jūsu garīgo pasauli un prātu no negatīvām emocijām, sajūtām, u.tml.

Pastāv krāsu terapija, un šie ir pamata krāsu efekti:

 • Sarkans – paaugstina ķermeņa temperatūru un asinsriti, palielina apetīti.
 • Rozā – liek justies jaunākam un priecīgam.
 • Oranžs – palielina apetīti, atspirdzina Jūs garīgi.
 • Dzeltens – uzmundrina, izraisa godkārību.
 • Zaļš – atbrīvo nogurušas acis, nomierina.
 • Zils – pazemina asinsspiedienu un palēnina sirds pukstus, kontrolē apetīti, ja ievērojat diētu un palīdz nodrošināt labu miegu.
 • Violets – nomierina, palīdz dabiski atveseļoties.
 • Balts – nostabilizē prāta darbību.

Tomēr, ziediem ir ne tikai vizuāli pozitīva, stimulējoša iedarbība, bet arīdzan aromātisks efekts. Ziedu smaržu palīdz sajust smaržas substances, kuras absorbējas deguna iekšienē. Šīs substances rada garīgu un fizisku efektu Jūsu ķermeņa iekšienē, kuras ietekmi nosaka konkrētais aromāts un Jūsu personiskās asociācijas par to.

Izmēģiniet ziedu terapiju! Ieteikumi no aboutflowers.com:

 • Paaugstiniet enerģiju ar sarkanu rožu palīdzību. Sarkanas rozes stimulē virsnieru dziedzeru darbību, paaugstinot enerģiju.
 • Palieliniet pašpārliecinātību ar īrisu palīdzību. Indigo krāsa uzlabo miegu. Indigo arīdzan palīdz atbrīvot prātu no uztraukumiem, bailēm un nomāktības.
 • Paaugstiniet žirgtumu ar saulespuķēm. Dzeltena krāsa stimulē smadzeņu darbību, padarot Jūs modrus, skaidri domājošus un izlēmīgus. Un tā kā dzeltens tiek asociēts ar saules gaismu un dienu, tas liek justies daudz optimistiskāk.
 • Iegūstiet kvalitatīvu nakts miegu ar meža hiacintēm. Meža jeb zilās hiacintes palīdz ražot melotonīnu- smadzeņu vielu, kas palīdz mums relaksēties un gulēt cieši. Zilā krāsa arīdzan stimulē vairogdziedzera darbību un atbrīvo tiroksīnu- hormonu, kas regulē vielmaiņas ātrumu.
 • Atslābinieties ar zaļo cinniju palīdzību. Zaļā krāsa stimulē nervu sistēmu, liekot mums elpot dziļāk un lēnāk, palēninot stresa hormonu ražošanu un palīdzot sirdij atpūsties.
 • Aizkavējiet alerģijas rašanos ar oranžo kliņģerīšu palīdzību. Oranžs nostiprina imūnsistēmu un plaušas, kas var novērst pavasara alerģiju rašanos. Oranžai krāsai arīdzan ir spēcīga labvēlīga ietekme uz gremošanas sistēmu un tā var stimulēt seksuālos orgānus.
 • Atbrīvojieties no stresa ar violeto ceriņu palīdzību. Violeta krāsa atvēsina, remdējot tveices izsitumus un saules apdegumus, nomāc izsalkumu un līdzsvaro vielmaiņu. Violets arīdzan stimulē hipofīzi – daļu no smadzenēm, kas atbrīvo spriedzes nomācošos beta-endorfīnus.