Zaļās tējas īpašības tiek pētītas un apspriestas jau kopš seniem laikiem, taču tikai nesenā pagātnē šīs medicīniskās īpašības ir apstiprinātas un pierādītas zinātniski.

Pētījumos iegūti dati, kuri parāda sakarību starp zaļās tējas dzeršanu un dažu audzēju veidu, piemēram, ādas, krūts, plaušu, kuņģa un urīnpūšļa, iespējamības samazināšanu. Pētījumos pierādīts, ka zaļajā un melnajā tējā esošie antioksidanti palīdz novērst sliktā holesterīna ar zemu lipīdu blīvumu oksidēšanās procesu, paaugstinot labā holesterīna ar augstu lipīdu blīvumu līmeni, kā arī tiek stiprinātas artērijas un samazinās asinsspiediens.

Ieteikumi tējas laikam:

  • Cik daudz tējas vajadzētu izdzert? Tējas daudzums, kuru dienas laikā būtu vēlams izdzert, ir trīs tasītes. Ar tēju var droši aizstāt ikdienišķo kafijas dzeršanas rituālu.
  • Vislabākais veids kā uzņemt tējā esošās vielas, kurām piemīt labvēlīga ietekme uz organismu, ir – dzert svaigi pagatavotu tēju, ļaujot tai ievilkties trīs līdz piecas minūtes. Tējās, kuras attīrītas no kofeīna, tējas dzērienos, kurus varam atrast veikalu plauktos, un šķīstošajās tējās derīgie savienojumi ir daudz mazākā daudzumā.
  • Tēja var samazināt dzelzs uzsūkšanos, kurš tiek uzņemts, lietojot augļus un dārzeņus. Šo problēmu var novērst, pievienojot tējai citronu vai pienu.