Strauji palielinājies cilvēku skaits, kuri aptiekās vaicā pēc pretsaaukstēšanās un pretvīrusu līdzekļiem. Ko izvēlēties? Realitāte ir tāda, ka šajos gadījumos mēģinām ārstēt sevi paši un otrkārt mums nav laika pagulēt mājās.

Ja apkārtējie sākuši šķaudīt, būtu jāpadomā, kā sevi pasargāt. Mūsu organismu cīņā pret infekcijas slimībām palīdz pasargāt vitamīns C- varam izvēlēties dažādu garšu šķīstošās un parastās tabletes vai arī lietot produktus, kas satur vitamīnu C- mežrozīšu augļi, upenes, sarkanie pipari (bioloģiski audzēti), citrusaugļi u.c. Laba izvēle ir tabletētais C vitamīns, kas iegūts no Acerola ķiršiem.

Bez tam varam lietot uzturā ķiplokus, ehinācijas tēju( vai tabletes, pilienus). Labs profilakses līdzeklis ir Citrosept, kurš noderēs arī tad, kad slimība mūs pieveikusi. Citrosept ir greipfrūta kauliņu ekstrakts, kam piemīt pretvīrusu, antibakteriāla un pretsēnīšu iedarbība.

Dažkārt slimības simptomi- paaugstināta temperatūra, iesnas, kakla sāpes, galvassāpes un lauzoša sajūta ir grūti panesamas, īpaši, kad nav laika palikt mājās. Tad varam lietot kompleksos preparātus (Theraflu, Gripofleks, Coldrex u.c.), kas satur pretdrudža un pretsāpju paracetamolu, pseidoefedrīnu, kas mazina deguna gļotādas tūsku, antihistamīna līdzekļus, kas noņem šķaudīšanu, acu asarošanu utt.

Lietojot šos līdzekļus, jāatceras dažas lietas:

  • ja Jums ir paaugstināta temperatūra, nelietojiet tos pirms iešanas ārā, jo tie izraisīs temperatūras pazemināšanos- tātad svīšanu un, izejot no mājas, tas var pasliktināt Jūsu stāvokli;
  • ievērojiet devas un lietošanas ierobežojumus bērniem, kā arī respektējiet savu mazo vai nelielo svaru;
  • nelietojiet antihistamīna līdzekļus saturošos kompleksus, ja nevarat palikt mājās, jo tie var izraisīt miegainību( parasti gan ražotājs brīdina par to);
  • nelietojiet vairākus līdzekļus ar līdzīgu sastāvu vai citus nesteroīdos līdzekļus saturošas zāles (pavaicājiet farmaceitam) vienlaicīgi, jo tā varat pārdozēt;
  • respektējiet ražotāja norādītos ierobežojumus šo līdzekļu lietošanā sirds-asinsvadu, glaukomas vai citiem slimniekiem.

Drošāk lietot ir fitopreparātus- jau minēto Citrosept ( tas ne tikai noņems simptomus, bet darbosies pret vīrusiem, baktērijām. Droši lietojami ir arī homeopātiskie kompleksi- Grippheel, Aflubin, Ferrum phosphoricum, piemēroti arī bērniem, grūtniecēm, zīdītājām.

Bērniem parasti tiek rekomendēti paracetamolu vai ibuprofēnu saturoši līdzekļi. Bet pirms ķerties pie ķīmijas, mēģināt vajadzētu sviedrējošās tējas- aveņu, upeņu augļi, aveņu lapas, liepziedi u.c. Tāpat var izmēģināt citronu sulas (izspiežam citronu ~1/2 l remdena-silta ūdens) apliekamos uz pieres, kakla, arī norīvēt ķermeni- tas labi palīdz pazemināt temperatūru. Bērniem var lietot Viburcol svecītes(homeopātiskās), kas nepazeminās temperatūru, bet atvieglos vispārējo stāvokli.

Bērniņiem, kam paaugstināta temperatūra var izraisīt krampjus, vecāki pieņem radikālus pasākumus, lai pazeminātu temperatūru, bet zāļu lietošanas starplaikos var mēģināt gan citronu sulas, gan ~30% spirta kompreses. Arī šajos gadījumos var lietot Viburkolu, jo tam piemīt spazmolītiska darbība.