Reiz, kādus pāris simts gadus atpakaļ, jauns ģimnāzists Nikolajs Gogolis pie kādas pilsētiņas Ņežinas baznīcas ieraudzīja ubadzi, kura apkārtējos iežēlināja, raudot asinis. Skats tā aizkustināja vērotāju, ka, vēlāk slavenais rakstnieks, ar šo īpašību apveltīja zārkā gulošo raganu savā stāstā (krieviski “Bий”).

Tā literatūrā varam atrast ziņas par endometriozes īpašu gadījumu.

Šī slimība cieši saistīta ar viedokli, ka mēnešreižu laikā ar dzimumattiecībām nevajadzētu nodarboties, tas ir laiks vairāk emocionālām rūpēm, sevišķi vīrietim par sievieti. Par to jau tūkstošiem gadu iepriekš zinājusi jūdu tauta. Līdzīgus aizliegumus savu tautiešu starpā izplatīja evenku un čukču šamaņi, šajās tautās bija aizliegta dzimumtuvība mēnešreižu laikā, un ziemeļu tautās praktiski ar endometriozi sievietes neslimoja.

Vīrietim der zināt, kas notiek sievietes dzemdē pirms “grūtajām dienām”?

Dzemdi no iekšpuses izklāj īpašs gļotādas slānis – endometrijs, kas katru mēnesi, īpaši attīstoties, gatavojas uzņemt apaugļoto olšūnu. Pirms mēnešreizēm gļotāda kļūst irdena, lai olšūnai būtu vieglāk piestiprināties dzemdes sienai.

Ja apaugļošanās nenotiek, tad endometrija virsējais slānis tiek atgrūsts un šajā gadījumā plīst kapilāri un mazie asinsvadi- sākas menstruācija.

Ar šīm asinīm no sievietes organisma tiek izvadīti arī ļoti daudz endometrija gabaliņu, bet tā kā caur olvadiem ir iespējams nokļūt vēdera dobumā, tad endometrija šūnām, nokļūstot aiz dzemdes vai vēderā, tās izmanto savu iekšējo dzīvības spēku un sāk augt, un vairoties uz iekšējiem orgāniem, “uzvedoties” kā dzemdē – pirms mēnešreizēm piebriestot un pēc tam asiņojot.

Šādi mikroskopiski gabaliņi pa asinsvadiem var aizceļot arī uz acu gļotādu un tur pieaugt, sekojoši ,mēnešreižu laikā acīs parādīsies asiņainas asaras, ko arī redzēja Gogolis.

Kā apgalvo viena no hipotēzēm, dzimumattiecību laikā, stipra dzemdes saraušanās orgasma laikā provocē menstruālo izdalījumu iekļūšanu sievietes organismā.

Slimība rada stipras sāpes un tas kopā ar citām problēmām ir nopietns šķērslis sievietes un vīrieša attiecībās.

Tas bija viedoklis par to, ka mūsdienās, kad arī seksā liekas daudz kas atļauts, ir nepieciešamas zināšanas, kas ļauj izvēlēties, kā rīkoties, jo organismam, kā var izrādīties, ir savs viedoklis par daudzām lietām.

Dr. G. Kuklis