Locītavu problēmas ir vienas no nepatīkamākajām saslimšanām, jo tās parasti saistās līdzi ne tikai ar iekaisumu un pietūkumu, bet arī ar sāpēm, tādā veidā ir ierobežota brīvu kustību veikšana un pārvietošanās, jo ķermenis to laikā jūt sāpes. Locītavu saslimšanu ārstēšanai visbiežāk tiek lietoti dažādi iekaisumu un sāpes mazinoši līdzekļi, taču tā ir tikai viena no terapijas sastāvdaļām, ļoti liela nozīme ir arī dzīvesveida īpatnībām un uzturam.

Nav konkrētu pierādījumu, kas apliecinātu, ka kādi konkrēti pārtikas produkti var saasināt locītavu saslimšanu gaitu un pastiprināt simptomus, nav arī pierādīts, ka artrītu un citas locītavu problēmas var izārstēt tikai ar kādas diētas palīdzību, taču ir pietiekami daudz pierādījumu, kas apliecina, ka veselīgs un sabalansēts uzturs atvieglo locītavu slimību gaitu un padara vieglāku ārstēšanās procesu.

Kādi uztura priekšnoteikumi būtu jāievēro cilvēkiem ar locītavu problēmām?

  • Ļoti svarīga ir dažādība, tā principā ir viena no veselīga uztura pamatvērtībām. Ēdienkartē ir jāiekļauj gan maize un citi graudaugu produkti, augļi un dārzeņi, nepiesātinātās taukskābes saturošie tauki (augu eļļas), zivis, liesa gaļa un putnu gaļa, piena produkti ar samazinātu tauku saturu (biezpiens, siers u.c.).

Lai pat vissīkākās organisma šūniņas spētu darboties pareizi, tām ir nepieciešamas visdažādākās barības vielas, jo tikai tādā veidā iespējams nodrošināt pareizu visu orgānu un to sistēmu darbību. Gadījumā, ja cilvēka locītavas nav īsti veselas, un kustības rada sāpes, tad bieži vien arī ēstgriba kļūst sliktāka, jo sāpju rezultātā pastiprinās nogurums. Arī ēdienu gatavošanas procesam tiek pievērsta mazāka uzmanība, jo tas prasa piepūli, kas atkal rada sāpes, līdz ar to cilvēks, lai mazinātu savas ciešanas, izvēlas nebūt ne veselīgos pusfabrikātus, kuri gan ir ātri pagatavojami, taču nenodrošina organismu ar tam nepieciešamajām uzturvielām, vitamīniem, minerālvielām un citām vielām.

Turklāt uzņemto uzturvielu izmantošanas procesu ietekmē dažādi medikamenti, ne tikai locītavu slimību ārstēšanā izmantojamie, bet arī citi, tā kā locītavu problēmas biežāk sastopamas ir gados veciem cilvēkiem, kuriem var būt arī kādas citas slimības, kuru ārstēšanai arī tiek lietoti medikamenti, tad tie visi var būtiski ietekmēt uzturvielu uzsūkšanos organismā. No tā izriet, ka veselīga un sabalansēta uztura uzņemšana vēl nenozīmē, ka organisms arī saņem visas tam nepieciešamās vielas, dažas no tām var tikt pastiprināti izdalītas, dažas tiek aizturētas organismā, savukārt dažas vispār var neuzsūkties.

  • Locītavu slimību simptomu rašanos veicina palielināts ķermeņa svars, jo uz neveselajām locītavām balstās papildus spiediens. Lai samazinātu ķermeņa svaru, palīgā jāņem fiziskās aktivitātes un ar kalorijām nabadzīgāks, taču tajā pašā laikā arī veselīgs uzturs. Bieži tiek uzskatīts, ka cilvēkiem ar locītavu sāpēm ir jāierobežo fiziskās aktivitātes, jo tās taču izraisa sāpes, bet patiesība ir pilnīgi pretēja – piemērota fiziskā slodze sāpes palīdz mazināt, un uzlabojas slimības gaita.

Jāizvairās no pārtikas produktiem, kas satur daudz holesterīna, tauku un cukuru, jo tie ne tikai iet roku rokā ar svara pieaugumu, bet arī palielina paaugstināta asinsspiediena un dažādu sirds-asinsvadu slimību risku.

  • Lielāku uzmanību vajadzētu pievērst cieti un šķiedrvielas saturošajiem produktiem, atvēlot tiem lielāku ēdienkartes daļu. Cieti saturošie produkti nodrošina organismu ar nepieciešamo enerģiju (tai, sašķeļoties gremošanas procesā, atbrīvojas glikoze, kas ir galvenais enerģijas avots visām šūnām). Savukārt šķiedrvielas uzlabo zarnu darbību un palīdz novērst aizcietējumus, kas ir raksturīga problēma gados vecākiem cilvēkiem, un tie bieži ir arī artrīta ārstēšanā izmantojamo medikamentu nevēlamie blakusefekti. Šīs uzturvielas saturošie pārtikas produkti parasti ir ar pazeminātu tauku saturu, līdz ar to piedalās svara samazināšanas procesā, bet sniedz arī nepieciešamo enerģiju.
  • Vielas, no kuru lietošanas uzturā būtu jāizvairās, ir alkohols un nātrijs, kura avots ir vārāmā sāls, turklāt tā ir kaitīga arī cilvēkiem ar paaugstinātu asinsspiedienu, kas ir visai bieža parādība gados vecākiem cilvēkiem, kuri cieš no locītavu sāpēm. Bez tam daži pretiekaisuma preparāti, kurus izmanto locītavu iekaisumu ārstēšanai, aiztur organismā nātriju, neļaujot tam izvadīties. Vārāmo sāli lieliski aizvieto visdažādākās garšvielas.

Alkohols ir locītavu slimību bieds, jo tas var pavājināt medikamentu iedarbību un nelabvēlīgi ietekmē kaulu struktūru, padarot tos vājākus.

Ja ar konkrētiem pretsāpju līdzekļiem, piemēram, paracetamolu, kurus izmanto sāpju mazināšanai, vienlaicīgi tiek lietot alkohols, var rasties nopietni iekšējo orgānu, tai skaitā aknu un kuņģa, bojājumi, tādēļ ieteicams ārstēšanās laikā atturēties no alkoholisko dzērienu lietošanas vispār.

Lai arī locītavu slimību gadījumā cilvēka pārvietošanās iespējas un kustību veikšana ir apgrūtināta, tomēr vispārējo veselīga dzīvesveida principu ievērošana slimības gaitu padara vieglāku un uzlabo cilvēka pašsajūtu.