Mazkustīgs un sēdošs darbs – tā ir ikdiena lielai daļai cilvēku, kuri savu darba dienu pavada birojos pie datoriem. Tas nenoliedzami var ietekmēt veselību, tādēļ ieteicams vismaz savu brīvo laiku pavadīt aktīvi, uzturā lietot veselīgus un dažādu ēdienus, lai kompensētu mazkustīgā dzīvesveida ietekmi uz veselību. Ko vēl mēs varam darīt paši savā labā, lai izvairītos no kādām nevēlamām un nepatīkamām veselības problēmām.

  • Padariet ēdienreizes krāsainākas ar dažādu krāsu augļiem un dārzeņiem, tajos esošās vielas aizkavēs dažādu hronisku slimību (sirds slimību, dažādu audzēju, aptaukošanās) rašanos. Augļos un dārzeņos lielā salīdzinoši daudzumā atrodas dažādi vitamīni un minerālvielas, flavanoīdi, kas pasargās no apkārtējās vides kaitīgo faktoru iedarbības, un šķiedrvielas. Ziemas periodā, kad īpaši aktuālas ir saaukstēšanās slimības, lieti noderēs augļi, ogas un dārzeņi, kas ir bagātas ar C vitamīnu (dzērvenes, kivi, citroni, apelsīni, brokoļi, paprika u.c.), tā pasargājot mūs no saslimšanas.
  • Vairākas reizes nedēļā ēdiet zivis. Pētījumos pierādīts, ka cilvēkiem, kas uzturā lieto zivis trīs reizes nedēļā vai biežāk, retāk novērojamas dažādas hroniskās slimības. zivis ir bagātas ar omega-3 taukskābēm, tās ir nepieciešamas smadzeņu un nervu sistēmas veselībai.
  • Vitamīnu un minerālvielu preparāti. Ja uzturs ir veselīgs un sabalansēts, tad parasti nav nepieciešams vēl papildus lietot kādus vitamīnu un/vai minerālvielu preparātus. Ja novērojams ilgstošs nogurums, viegla aizkaitināmība vai nomāktība, kā arī atveseļojoties pēc slimībām, ja mājās pavadītais laiks nav bijis pietiekami ilgs, tad var lieti noderēt vitamīnu/minerālvielu kompleksi, taču rūpīgi ir jāseko visiem lietošanas norādījumiem, bez ārsta ziņas nepārsniedziet ieteicamo dienas devu (dažkārt, izvērtējot jūsu veselības stāvokli, ārsts var ieteikt vitamīnus lietot lielākā devā, nekā norādīts lietošanas instrukcijā). Ja jau lietojiet kādus vitamīnus un minerālvielas saturošus preparātus, tad pastāstiet par to savam ārstam vai aptiekāram pirms iegādājieties nākošos, lai izvairītos no pārdozēšanas iespējas, kas var radīt kādas nepatīkamas sekas.
  • Esiet stipri savā raksturā! Dodiet priekšroku augļiem un izvairieties no treknajām uzkodām. Ja esat cieši nolēmis pieturēties pie veselīga uztura principiem, tad neļaujieties kārdinājumiem arī svinībās, tas ļaus jums ne vien justies labāk nākamajā dienā, bet arī izvairīsieties no svara palielināšanās un pārēšanās, kas ir tik raksturīga šāda veida pasākumiem. Jāierobežo arī alkoholisko dzērienu patēriņš, ieteicams uz katru alkoholiskā dzēriena malku izdzert vismaz glāzi tīra ūdens.
  • Izvairieties no aizcietējumu rašanās! Cilvēkiem, kas visu dienu pavada sēžot ir ļoti raksturīga aizcietējumu rašanās, it īpaši, ja uzturs ir ar šķiedrvielām nabadzīgs. Glābiņš nav uzreiz jāmeklē ar caurejas līdzekļu palīdzību, jo tie gremošanas trakta darbību padara vēl kūtrāku, līdz ar to aizcietējumi kļūs arvien biežāki, pat hroniski, kas stipri pasliktina cilvēka dzīves kvalitāti, jo ir pašsajūta ir slikta, nepatīkama sajūta vēdera apvidū, samazinās ēstgriba, jo pēc ēšanas simptomi var kļūt vēl izteiktāki. Fiziskās aktivitātes, pietiekami daudz šķidruma un ar šķiedrvielām bagāti produkti (pilngraudu produkti, augļi, dārzeņi, pākšaugi) ļoti bieži ir efektīvākais un vienkāršākais veids, kā likt darboties gremošanas sistēmai un novērst aizcietējumu rašanos.

Ja tomēr ir radusies kāda saslimšana, kuras ārstēšana ir saistīta ar kādiem uztura ierobežojumiem, tad padomu dodieties meklēt pie speciālista, kurš ieteiks, kā visefektīvāk cīnīties ar savu kaiti, lai neizjustu tās apgrūtinošos simptomus ikdienā. Uztura speciālists sniegs jums padomus par dažādām uzturvielām, produktiem un izmaiņām ēšanas paradumos, kas jāveic, lai izvairītos no problēmām.