Mati klāj gandrīz visu mūsu ķermeni, tikai to struktūra dažādās ķermeņa vietās ir atšķirīga. Tie pasargā ādu un palīdz sajust pieskārienu ādas virsmai. Mati aug no matu sīpoliņiem, kas atrodas īstajā ādā. Mats veidojas, šūnām sīpola pamatnē daloties. Mats vienā mēnesī var izaugt apmēram par 1 cm garāks. Ja sīpoliņam ir apaļa atvere, mats aug taisns, bet, ja atvere ir ovāla vai izliekta, izaug sprogaini vai viļņaini mati.

Daba cilvēkam galvas matu rotu devusi ne tikai skaistuma pēc, bet arī, lai pasargātu galvas ādu no karstuma, aukstuma un mitruma. Lai mati tiktu apgādāti ar tiem nepieciešamajām barības vielām, galvas ādā atrodas sīki sazarotu kanālu sistēma, pa kuru visdažādākās barības vielas nonāk līdz matiem. Mati ir ādā nostiprināti, nedzīvi pavedieni. 97% no matu sastāva veido keratīns – viela, kuras sastāvā ietilpst sērs. Lai mati būtu veselīgi, kupli un biezi, ar uzturu jāuzņem pietiekami daudz olbaltumvielas, ja tas netiek darīts, tad mati kļūst trausli, smalki un nespodri. Turklāt uzmanība jāpievērš ne tikai ar olbaltumvielām bagātu produktu uzņemšanai, bet arī tam, kā nodrošināt uzņemto olbaltumvielu uzsūkšanos organismā. Tādēļ uzturam ir jābūt sabalansētam un pilnvērtīgam ar pietiekamu lielu augļu un dārzeņu saturu, jo tas ļaus pilnvērtīgāk darboties gremošanas traktā esošajiem enzīmiem, kas sašķeļ uzturvielas, lai tās varētu uzsūkties organismā. Pilnvērtīgs uzturs nodrošina arī vēl vienu ļoti pozitīvu efektu – poliamīni (līdz galam nesagremoto olbaltumvielu molekulas) ar asiņu palīdzību netiek tālāk nogādātas līdz ādai, tādējādi samazinās blaugznu veidošanās un samazinās matu izkrišana.

Lai mati saglabātu savu dabīgo toni, lai kādā krāsā mati arī nebūtu, ar uzturu pietiekamā daudzumā jāuzņem cinks, jo tas palīdz pat atjaunot zaudēto matu toni. Šis mikroelements ādas audos nepārtraukti cīnās ar citu mikroelementu – varu, kuram ir nozīme matu sirmošanas procesā. Ilgstoši lietojot ar cinku nabadzīgu uzturu, daudz ātrāk noris matu sirmošanas process, var rasties arī nervu sistēmas darbības traucējumi un pastiprināti sāk izkrist mati.

Matu veselībai ļoti svarīgi ir B grupas vitamīni: B6, biotīns, folskābe un pantotēnskābe, kas nodrošina dabīgās matu krāsas saglabāšanos un pat atjaunošanos.

Spīdīgi, veseli mati ir katras sievietes sapnis, matu mirdzumu nodrošina olbaltumvielās esošās sēru saturošās aminoskābes – cisteīns un metionīns. Ļoti labs un vienkāršs līdzeklis, lai iegūtu skaistus, mirdzošus matus, ir olas. 100 grami olas dzeltenuma satur 165 miligramus sēra, kurš ietilpst nepieciešamo aminoskābju sastāvā. Šādi saistītais sērs ļoti viegli nonāk matos, un tie sāk spīdēt!

Matu kopšanai jāizmanto pēc iespējas maigāks šampūns, un tas matos jāuzputo tikai vienu reizi, jo tiem piemīt pietiekama iedarbība, lai uzputošanu nevajadzētu atkārtot. Ja mati ir sausi, pēc skalošanas to var ieziest ar balzāmu, kas matus padara mīkstākus un resnākus. Pēc izmazgāšanas matus saudzīgi, bez berzēšanas izsusiniet ar dvieli.

Lai mati izskatītos skaisti, ievērojiet dažus ieteikumus:

  • Mazgājot matus, neberziet galvas ādu pārāk stipri, jo matu sīpoliņi ir slapji un mīksti, tādēļ mati ir viegli izraujami.
  • Ķemmējot slapjos matus, neraustiet tos un neplēsiet, citādi izplēsīsiet daudz matu. Lietojiet matu suku vai ķemmi ar retiem zariem.
  • Neķemmējiet un nesukājiet matus pārāk bieži, jo tie var kļūt nespodri un plāni.
  • Pretblaugznu šampūnu lietojiet ne biežāk kā reizi divās nedēļās, jo tajā ir vielas, kas var kairināt galvas ādu.