Katrs nesmēķētājs saskāries ar situāciju, kad paskrienam garām pa ielu ejošām smēķētājam, lai neelpotu dūmus. Bet ko lai dara bērniņš, kuru „kūpoša” māmiņa ved pastaigā? Rezultātā arvien jaunāki bērni ķeras pie cigaretes.

Aptiekā cilvēks saņem valsts apmaksātus medikamentus sirds-asinsvadu slimību ārstēšanai un uz letes noliek tikko iegādātu cigarešu paciņu. Jautājumi ir divi:

  1. vai nevajadzētu mainīt dzīvesveidu, nevis ēst tablešu kalnus?
  2. vai man kā nodokļu maksātājam caur valsts zāļu kompensācijas sistēmu vajag pabalstīt smēķētgribētāju?

Jūtu, ka smēķētāji jau kļūst nikni… Piedodiet!

Patiesībā ir tā, ka apmēram pusei saslimšanu par cēloni ir neveselīgs dzīvesveids: smēķēšana, pārmērīga alkohola lietošana, kalorijām pārbagāta uztura lietošana, mazkustīgums utt.

Modes slimība – paaugstināts holesterīna līmenis vispirms tiek ārstēts ar rekomendācijām par veselīgu uzturu un tas nenozīmē, ka jāēd pliki kāposti, vienkārši jādomā līdzi, ko un cik ēdam. Motivējoši varētu būt tas, ka, ja tagad par to nedomāsim, nākotnē varēsim lietot holesterīna līmeni pazeminošas zāles, kuru izmaksas var būt pat 40 lati mēnesī (plus visas pārējās zāles, kuras lieto pacients ar aterosklerozi).

Līdzīgi ir ar palielinātu glikozes līmeni asinīs. Pirmās rekomendācijas no speciālistu puses ir diētas maiņa ar mērķi, lai neattīstās 2. tipa cukura diabēts un tikai tad, kad vēlamais rezultāts netiek sasniegts ārsts nozīmē zāles (tas, protams, neattiecas uz kritiskiem glikozes skaitļiem, kad medikamentozā terāpija jāsāk uzreiz).

Daudzi cilvēki cieš no muguras sāpēm, galvassāpēm, gadiem lieto medikamentus, kas, protams, bojā nieres, aknas, kaut daudzas problēmas var atrisināt ar fizisko aktivitāšu palīdzību. Nevajadzētu gan uzreiz neveselam cilvēkam uzlikt maksimālu fizisku slodzi, jākonsultējas ar speciālistu (piemēram, manuālo terapeitu) , kurš novērtēs Jūsu stāvokli un paskaidros kādas aktivitātes ir piemērotas un ko Jūs drīkstat un nedrīkstat. Un rezultāti neizpaliks. Pat tādas nopietnas kaulu problēmas kā osteoporoze bieži saistīta ar mazkustīgu dzīvesveidu un nepareizu uzturu.

Bez tam tuvojas pavasaris, vasara, kad gribam izskatīties slaidi ar veselīgu ādu – nekādi krēmi nepalīdzēs labāk kā veselīgs uzturs, labs miegs un fiziskas aktivitātes.

Patiesībā visgrūtākā cīņa ir pašam ar sevi. Bet varbūt der sākt jau šodien, jo ir daudz jaukas lietas, ko nākotnē mēs varētu pirkt par ietaupīto zāļu naudu. Lai jums veicas!