Lai smēķēšanas atmešana būtu darbība ar pozitīvu iznākumu, tad pirmais solis ir paša smēķētāja nonākšana pie atziņas, ka tas viņam ir jāizdara, jo svarīga ir sevis noskaņošana, pat pašsuģestija, ka smēķēšana nekādu pozitīvu efektu patiesībā viņam nemaz nedod. Ja smēķētājs nepārtraukti jūt spiedienu no apkārtējiem, ka viņam vajadzētu beigt smēķēšanu, bet pats patiesībā to nemaz nevēlas, tad, visticamāk, viņā radīsies spēcīga pretreakcija, un cigaretes no viņa ikdienas nemaz nepazudīs. Kādi ir veidi, lai atteiktos no cigaretēm?

  • Pamainiet savu dienas režīmu. Smēķēšana ir ieradums, kurš veido atkarību, tādēļ pamainiet savu dienas kārtību – savas ēdienreizes ieturiet citā laikā, pamainiet ēdienkarti, pie galda apsēdieties citā vietā, nevis savā ierastajā.
  • Ja jūs savu maltīti parasti noslēdzāt ar cigaretes izsmēķēšanu, tad izvēlieties kādu citu veidu, kā to nobeigt – apēdiet kādu augli, vai dodieties vienkāršā pastaigā, tas arī palīdzēs sadedzināt liekās kalorijas.
  • Aizvietojiet smēķēšanu, nodarbinot mutes dobumu kādā citā veidā – nograuziet kādu burkānu, košļājiet košļājamo gumiju vai nosūkājiet kādu ledeni. Lai piespiestu sevi nesmēķēt, kafejnīcās un restorānos izmantojiet nesmēķētāju vietas.
  • Nostādiet sev kādu īstermiņa mērķi, nepaņemot cigareti rokās nedēļu vai 10 dienas, pēc tam sevi atalgojot kādā sev tīkamā veidā, bet pēc tam nospraužot mērķi nesmēķēt vēl ilgāk. Par cigaretēm ietaupīto naudu varat arī sakrāt, pēc kāda laika nopērkot kādu sev noderīgu vai iepriekš noskatītu lietu, tas ļaus izvērtēt, kas tad ir vērtīgāk – smēķēt uz izmest naudu savas veselības bojāšanai vai tomēr nopirkt kādu skaistu, vajadzīgu lietu.
  • Atrodiet kādu aizraujošu nodarbi, kas aizņems jūsu prātu un rokas, bet neļaus domāt par to, ka derētu uzpīpēt.

Lai smēķēšanu atmest būtu vieglāk, ir radīti dažādi nikotīnu saturoši līdzekļi, kuru lietošana ir palīgs, lai atmestu šo kaitīgo ieradumu, kas atstāj ietekmi uz sirds-asinsvadu sistēmu (izraisa hipertonisko slimību, endarterītu), elpošanas sistēmu (izraisa bronhīts, pneimonija, vēzis u.c.), gremošanas sistēmu (izraisa gastrītu, kuņģa čūlu) un uz dzimumfunkcijām (iemesls neauglības un impotences attīstībai).

Nikotīnu saturošie līdzekļi organismam sniedz nelielu nikotīna devu, bet tie nesatur pārējās kaitīgās vielas (tvana gāze, audzējus izraisošais benzpirēns un fenols, skudrskābe, etiķskābe, amonjaks, arsēns, zilskābe, dažādas radioaktīvās vielas), kuras nonāk organismā smēķēšanas rezultātā. Bet šo līdzekļu lietošanas rezultātā var rasties dažādas nevēlamas blakusparādības – galvassāpes, slikta dūša, miegainība, izvairīties no šīm parādībām var, samazinot lietojamo devu.

Nikotīnu saturošos līdzekļus var iegādāties plāksteru, košļājamo gumiju veidā. Kā pretsmēķēšanas līdzekli izmanto arī citizīnu saturošās tabletes. Bet par to lietošanu tomēr vislabāk konsultēties ar savu ārstu vai farmaceitu.

Kādu labumu iegūst organisms pēc smēķēšanas atmešanas?

Jau pēc 3 stundām oglekļa monoksīda (tvana gāzes) līmenis samazinās, bet skābekļa daudzums asinīs palielinās, pēc 24 stundām samazinās infarkta iespējamības risks, pēc 48 stundām atgriežas pareiza garšas un smaržas sajūta, pēc 72 stundām atslābs bronhi un plaušas spēj strādāt labāk. Divu nedēļu līdz trīs mēnešu laikā uzlabojas asinsrite, un plaušu funkcijas palielinās par 30 %. Viena līdz deviņu mēnešu laikā samazinās klepus, nogurums un elpas trūkums. Plaušās atjaunojas skropstiņepitēlijs, kas aizsargā plaušas, atjaunojas gļotādas funkcijas elpceļos – plaušu attīrīšana un infekciju samazināšana, kā arī palielinās vispārējās enerģijas daudzums organismā.