Apkārtējo pasauli mēs uztveram ar maņu palīdzību, dzirde ir viena no būtiskākajām, jo ar tās palīdzību notiek cilvēku savstarpējā komunikācija. Dzirde tiek nodrošināta ar dažādu sarežģītu organismā notiekošu mehānismu palīdzību, taču skaņas uztveršana, protams, sākas ar ausīm. Bet ausu uzbūvi veido ne tikai anatomiskas struktūras, bet arī tajās esoši šūnu izdalījumi, kurus dēvē par „ausu sēru”. Kāpēc tas veidojas un vai tas vispār ir vajadzīgs?

Ausu sēru veido dziedzerīši, kas atrodas starp auss ejas ārējā daļā esošajām šūnām, tā krāsa var būt no gandrīz baltas līdz pat tumši brūnganai. Šiem izdalījumi ir nepieciešami, lai pasargātu dziļāk esošās auss struktūras no netīrumiem un putekļiem, jo tie mehāniski ielīp ausu sērā, kurš ir mīksts un lipīgs, līdzīgs vaskam. Tas aizsargā ausi un auss bungādiņu no ūdens iekļūšanas, kas var izraisīt dažādus bojājumus un infekciju attīstību. Pakāpeniski sērs no auss iekšpuses pārvietojas uz ārpusi, nesot sev līdzi visus uztvertos netīrumus, pēc tam tas sakalst un izkrīt no auss kā sīkas, pat nepamanāmas daļiņas. Vēl ausī atrodas sīki matiņi, arī tiem piemīt aizsargfunkcija, jo tie palīdz uztvert ausī iekļuvušos netīrumus, kā arī palīdz pārvietot uz ārpusi vecāko auss sēru, jo ausī esošās šūnas nepārtraukti veido jaunu sēru, līdz ar to vecākajam ir jāizdalās, lai nenotiktu dzirdes kanāla nosprostošanās. Dažkārt ausu sērs pats nepārvietojas uz auss ārpusi, jo, tas vai nu pārāk intensīvi veidojas, vai arī tas ātri sakalst, sēra pārvietošanās uz ārpusi var būt traucēta arī auss anatomisko īpatnību dēļ, kas izraisa nosprostošanos jeb tā saucamo sēra korķu veidošanos. Taču visbiežāk dzirdes kanālu nosprosto nepareiza ausu tīrīšana, cenšoties to bakstīt ar vates kociņiem, nagiem vai citiem smailiem priekšmetiem, sērs bieži tiek iespiests vēl dziļāk ausī, kur tas tiek blīvi sabīdīts pie bungādiņas, kas ir visbiežākais pārejošas dzirdes pasliktināšanās cēlonis, turklāt tas ir arī sāpīgi, jo dziļākās auss struktūras ir ļoti jutīgas.

Simptomi, kas liecina, ka ausīs ir izveidojušies sēra korķi, mēdz būt šādi: pakāpeniski pasliktinās dzirde, ausis ir aizkritušas, dažkārt var būt novērojamas pat sāpes un nepatīkami trokšņi ausīs, kas izzūd pēc sēra korķu iztīrīšanas no ausīm.

Lai izvairītos no sēra korķu veidošanās, drīkst tīrīt tikai vizuāli redzamo auss daļu, nekad nebāziet smailus priekšmetus vai vates kociņus dziļāk ausī, tādā veidā var tikai sabīdīt visu ausī atrodošos sēru vēl dziļāk, nosprostojot auss eju. Turklāt ne jau tikai šī iemesla dēļ ausī nedrīkst dziļi bāzt smailus priekšmetus, jo tādējādi var ievainot arī bungādiņu vai saskrāpēt auss ejas ādu, kas izraisa nepatīkamas sāpes un iespējama pat infekciju attīstība. Patiesībā var pat iztikt bez ausu tīrīšanas, ja nekādi dzirdes traucējumi nerodas, jo ausī esošais sērs parasti izdalās pats tik lielā apjomā, kā tas ir nepieciešams. Ja ausis tiek tīrītas pārāk bieži, tad tajās vairs nav izdalījumu, kas pasargātu ausis un dzirdi no bojājumiem un dzirdes traucējumiem.

Ja kāda iemesla dēļ ausis bieži nosprosto tajās esošais ausu sērs, tad profilaktiskos nolūkos var lietot speciālus ausu pilienus, kas mīkstina šo izdalījumu konsistenci, līdz ar atvieglo to izdalīšanos. Ar tādu pašu nolūku var lietot arī līdz ķermeņa temperatūrai sasildītu olīveļļu, ko pa pilienam pāris reizes nedēļā iepilina ausīs.

Ja auss eju jau ir nosprostojuši ausī esošo dziedzeru izdalījumi, tad ir jādodas pie ārsta, kurš veiks ausu skalošanas procedūru, tā nav īpaši sāpīga, taču var radīt nepatīkamas sajūtas (atkarībā, cik liels sēra korķis ir izveidojies), dažkārt šie izdalījumi var arī kairināt ausi, tad pēc ausu apskates ārsts jums ieteiks piemērotāko līdzekli, ar kuru pēc iespējas ātrāk atvieglot nepatīkamās sajūtas ausī un novērst iekaisumu.