Sabiedrības veselības aģentūra (turpmāk – SVA) informē, ka, kopš pirmo A hepatītu gadījumu konstatācijas Rīgas Angļu ģimnāzijā, tiek realizēti visi nepieciešamie profilakses pasākumi – higiēnas pasākumu aktivizēšana, skolēnu novērošana un darbs ar saslimušo skolēnu ģimenes ārstiem, lai novērstu tālāku A hepatīta vīrusa izplatību skolēnu vidū. Šobrīd SVA rīcībā ir informācija par 5 šīs skolas skolēnu saslimšanas gadījumiem ar A hepatītu laika posmā no 2007.gada novembra līdz šim brīdim.

SVA uzsver, ka nav pamata īpaši izcelt tieši šo saslimšanas gadījumu parādīšanos, kaut arī ir saprotams vecāku satraukums, īpaši ņemot vērā to, ka šīs saslimšanas nosaukumā ir vārds „hepatīts”. Tomēr jāatceras, ka A hepatīts atšķiras no hepatītu „saimes” vīrusiem B un C, kas izraisa smagus aknu bojājumus, ar to, ka tas izplatās ar nemazgātu roku, sadzīves priekšmetu un piesārņota ūdens starpniecību, nevis asinīm.

Pagājušajā gadā saslimstība ar A hepatītu, salīdzinot ar 2006. gadu, ir samazinājusies par 213%. 2007. gadā A hepatīti pārsvarā bija no citām valstīm ievestie gadījumi, turklāt netika reģistrēti arī grupveida saslimšanas gadījumi.

A hepatīta simptomi irslikta dūša, nogurums, apetītes zudums, drudzis, sāpes labajā paribē, tumšs urīns, dažas dienas pēc saslimšanas āda un acu baltumi paliek dzelteni (dzelte). Maziem bērniem dzelte var arī neveidoties. Pirmsdzeltes periods ilgst 7 līdz 11 dienas, dzeltes periods – līdz 2 nedēļām. A hepatīta pārslimošana neatstāj smagas sekas.

Inficēties iespējams:

  • No slima cilvēka sadzīves kontaktu ceļā – ar sadzīves priekšmetu, ūdens un pārtikas starpniecību;
  • Peldoties vietās, kurās ir piesārņots ūdens;
  • Lietojot uzturā produktus, kas nav nomazgāti un pietiekami termiski apstrādāti vai nekvalitatīvu dzeramo ūdeni.

Ievērojot šādus profilakses pasākumus ikviens var sevi pasargāt no saslimšanas:

  • Ikdienas higiēnas ievērošana – roku mazgāšana pēc tualetes apmeklējuma, pirms un pēc ēdiena sagatavošanas un pasniegšanas, ka arī pirms ēšanas;
  • lietot uzturā tikai drošas izcelsmes ūdeni, ja nav informācijas par ūdens kvalitāti, pirms lietošanas to nepieciešams novārīt;
  • vasaras periodā nepeldēties ūdenskrātuvēs, par kuru ūdens kvalitāti nav informācijas.

Lai izsargātos no A hepatīta, ir iespējams vakcinēties. Vakcinācija tiek rekomendēta pirms došanās uz valstīm, kurās ir augsta saslimstība ar A hepatītu; cilvēkiem ar augstu risku inficēties ar hepatītu A, tajā skaitā cilvēkiem, kas slimo ar hroniskām aknu slimībām. Saslimšanas gadījumā nepieciešams vērsties pie ģimenes ārsta.

Informāciju sagatavoja:
SVA Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja
Laura Bundule