Nemanot cilvēka dzīvē ir ienākušas neskaitāmas modernās tehnoloģijas, tās no vienas puses atvieglo mūsu darbu un ikdienas dzīvi, taču no otras puses – mēs esam kļuvuši par to ķīlniekiem, jo nespējam bez tām veikt dažādas tik ierastās darbības. Daudzās profesijās par labāko palīgu un darbarīku ir kļuvis dators, tomēr tas tiek izmantots ne tikai darbā, bet arī brīvajā laikā informācijas iegūšanai, izklaidei un atpūtai, tādēļ nenoliedzami tas ietekmē mūsu dzīvi un arī veselību. Daudzi cilvēki pēc pavadītas dienas pie datora ekrāna sūdzas par redzes traucējumiem un galvassāpēm, kā mazināt šīs nepatīkamās sajūtas?

Ļoti svarīga ir pareiza datora monitora atrašanās vieta: ekrānu pagrieziet tā, lai tas atrastos tieši pretī jums; ja ekrāns būs novietots sāniski no jūsu sēdēšanas pozīcijas, tad tas var izraisīt sāpes plecu joslā un kakla rajonā, jo ķermenis visu laiku ir sagriezties un atrodas neērtā pozā, lai būtu iespējams redzēt ekrānu. Sāniski novietot datora monitoru ieteicams tad, ja tas tikai reizēm ir nepieciešams jūsu darbā, uzmetot retu skatienu tam.

Lai būtu ērti strādāt un nerastos nepatīkamas izjūtas darba laikā vai pēc tā, novietojiet datora monitoru izstieptas rokas attālumā no savām acīm. Ja ekrāns atrodas pārāk tuvu vai pārāk tālu no acīm, tad tiek radīta nevajadzīga papildus slodze redzei. Bet jāievēro noteikums – jo lielāks ir monitors, jo tālāk no tā jāsēž.

Pagrieziet monitoru nedaudz uz augšu, tādā veidā, ka apakšējā mala atrodas jums tuvāk nekā augšējā, līdz ar to viss ekrāns būs labāk pārredzams un skaidrāk saskatāms. Pagriezt ekrānu uz leju ieteicams tikai tādā gadījumā, lai samazinātu spilgtas gaismas spīdēšanu uz tā, kad nav iespējams skaidri saskatīt attēlu.

Datora monitoru vajadzētu novietot tā, lai tajā neveidotos atspīdums no logiem, lai nevajadzētu samiegt acis, cenšoties saskatīt attēlu. Ja tādā veidā nav iespējams novietot monitoru, tad jānodrošina iespēja aizsegt logus, lai ekrānā neveidotos atspulgi. Ilgstoši raugoties uz ekrānu, kurā atspīd gaisma, ātri vien no pārmērīgā sasprindzinājuma nogurst acis un var rasties arī nepatīkamas galvassāpes. Monitoru nedrīkst novietot arī tieši pie loga, kad jūsu skatiens vienlaicīgi ir vērsts gan uz ekrānu, gan logu, jo tas ievērojami apgrūtinās attēlu saskatīšanu.

Sēžot krēslā pie datora ekrāna, tam vajadzētu būt novietotam tā, ka ekrāna augšējā daļa atrodas tieši pretī jūsu acīm, skatoties taisni. Ja ekrāns atradīsies pārāk zemu, tad būs nepieciešams izstiept kaklu uz priekšu, lai spētu saskatīt attēlu, ilgstoša atrašanās šādā pozā izraisīs sāpes kakla rajonā, kakls kļūst stīvs, savukārt, ja monitors atrodas pārāk augstu, tad tiek atliekta galva atpakaļ, kas izraisa sāpes plecu joslā un kakla rajonā, kā arī uz redzi iedarbojas daudz spilgtāks starojums, kas arī ir galvenais galvassāpju rašanās iemesls.

Ekrāna gaišumu piemērojiet apkārt esošo objektu gaišumam. Izvairieties no spēcīgiem apkārtējās vides un ekrāna kontrastiem, darba virsmai noteikti ir jābūt pietiekami apgaismota. Ja ekrāna un pārējās telpas apgaismojums ir stipri atšķirīgs, tad tas izraisa ne tikai galvassāpes, bet arī nogurumu, it īpaši acīm. Visbiežāk darba vietas apgaismojumu tomēr ir nepieciešams pielāgot, atkarībā no diennakts laika un dabiskā pagaismojuma.

Strādājot pie datora ekrāna ar tekstuāliem materiāliem, raugieties, lai burtu izmērs būtu piemērots jūsu redzei, lai nebūtu nepieciešams papildus sasprindzināt acis, lai spētu saredzēt uzrakstīto tekstu. Visvieglāk parasti ir stādāt, izvēloties melnus burtus uz balta pamata.