Dažādas hroniskās slimības ietekmē mūsu dzīvesveidu, tās dažkārt pat ierobežo cilvēku. Viens no izplatītākajiem slimību simptomiem ir gremošanas traucējumi, kuriem var būt ļoti atšķirīgi iemesli. Tomēr nepatīkamā sajūta vēdera apvidū, kam var pievienoties arī citi simptomi (slikta dūša, vemšana, atšķirīgas intensitātes un lokalizācijas vēdersāpes, caureja vai aizcietējumi, gāzu uzkrāšanās u.c.), kas neļauj cilvēkam labi justies un brīvi veikt ikdienas darbus.

Nopietnu gremošanas traucējumu gadījumā ceļš uz ārsta kabinetu ir neizbēgams, jo tikai tādā veidā iespējams noteikt to precīzu iemeslu un izvēlēties vispiemērotākos medikamentus ārstēšanai. Tomēr ne jau tikai medikamenti palīdzēs atgūt labu pašsajūtu, nepieciešams ievērot arī dažādus citus uztura un dzīvesveida ieteikumus.

  • Uzturs jāpapildina ar šķiedrvielām bagātiem produktiem, īpaši augļiem un dārzeņiem. Kaut arī šķiedrvielām pašām nepiemīt nekāda uzturvērtība (organisms no tām neiegūt enerģiju), tomēr tās ir nepieciešamas pareizai kuņģa-zarnu trakta darbībai. Papildinot uzturu ar šķiedrvielām, var izvairīties no aizcietējumu un caureju rašanās.
  • Tā kā gremošanas traucējumu iemesls var būt gastrīts vai kuņģa čūla, kuru izraisa baktērijas Helicobacter pylori, tad uzturā vairāk vajadzētu lietot flavanoīdus saturošus augļus, ogas un dārzeņus, piemēram, dzērvenes, citrusaugļi, āboli, selerijas un pētersīļi, zaļā tēja, jo flavanoīdi kavē šo baktēriju augšanu.
  • Jāizvairās no ēdieniem un dzērieniem (kafijas, alkoholu saturošiem dzērieniem, gāzētiem dzērieniem), kas kairina jau tā bojāto kuņģa-zarnu trakta gļotādu, izraisot vēl lielāka skābes daudzuma izdalīšanos.

Ir izpētīts, ka labvēlīgu ietekmi uz gremošanas procesiem rada arī dažādas nepiesātinātās taukskābes, tās it kā pasargā kuņģa-zarnu trakta gļotādu no dažādu nelabvēlīgu un kairinošu faktoru iedarbības.

Nozīmīgu darbu kuņģa-zarnu traktā veic baktērijas, kas piedalās gremošanas procesā un arī dažu vitamīnu sintēzē, taču dažādu nelabvēlīgu faktoru iedarbībā šo labo baktēriju skaits var samazināties, līdz ar to arī gremošanas process tiek traucēts. Šādā gadījumā varam palīdzēt atgūt izjaukto baktēriju līdzsvaru gremošanas traktā, lietojot tā saucamos probiotiskos līdzekļus, kas satur labās baktēriju kultūras. Tos bieži vien iesaka lietot arī tīri profilaktiskos nolūkos, lai nevajadzētu cīnīties ar nepatīkamajām sekām, piemēram, ar caureju pēc antibiotisko līdzekļu lietošanas.

Viens no plašāk izplatītajiem gremošanas traucējumu cēloņiem ir uztraukumu un nemiera pilnais dzīvesveids. Nespēja atslābināties un atpūsties, lai organisms varētu atjaunot spēkus un enerģijas rezerves ļoti stipri ietekmē mūsu veselību, it īpaši, ja tas notiek ilgstoši. Kā viena no izpausmēm var būt gremošanas traucējumi, turklāt stresa laikā palielinās sālsskābes izdalīšanās, tādēļ vienkārši atpūta, veselīgs uzturs un atbilstoša fiziskā slodze palīdzēs izvairīties no dažādiem pašsajūtu ietekmējošiem nepatīkamiem simptomiem.

Arī ērts apģērbs sekmēs pareizu gremošanas sistēmas darbību, ja apģērbs ir pārāk ciešs, tas rada papildus slodzi iekšējiem orgāniem, līdz ar to tie nespēj pilnvērtīgi strādāt un pildīt savas funkcijas.

Ātri ēdot, barība netiek pilnīgi sakošļāta, līdz ar to vairāk tiek noslogots kuņģa-zarnu trakts, vairāk izdalās sālsskābe kuņģī, kas var izraisīt nepatīkamu dedzinošu sajūtu kuņģī. Tādēļ ēdienu nepieciešams labi sakošļāt, ēst lēnāk un ieturēt nelielas pauzītes, košļājot ēdienu. Dažkārt tiek uzskatīt, ka ēšana ir viena no dzīves baudām, tad izbaudiet šo procesu arī jūs!