Bišu kodums ir nepatīkams un sāpīgs atgadījums ikvienam cilvēkam, taču dažiem tas var izvērsties pat bīstamā pasākumā, īpaši, ja kādreiz ir izpaudusies alerģija no tiem. Visa aprakstītā informācija attiecas arī uz sirseņu, kameņu un lapseņu kodumiem.

Koduma vietā dažkārt var palikt kukaiņa dzelonis, kurš vizuāli izskatās pēc skabargas. Ar dzeloņa palīdzību kukainis cilvēka organismā ievada savu indi. Vislabāk dzeloni ir izņemt nekavējoties nekā to darīt rūpīgi un lēnām. Ja dzelonis netiek izņemts, tad tas dzēluma vietā turpina ievadīt indi vēl turpmākās 20 minūtes.

Jāpārliecinās arī par to, vai neattīstās alerģiska reakcija.

Alerģijas izpausmes ir šādas: galvassāpes, drudzis, bezsamaņa, pamatīga sejas, mēles, lūpu un ķermeņa tūska, izsitumi un apgrūtināta elpošana.

Ko darīt, ja iedzēlis kukainis?

Ja koduma vietā palicis dzelonis, tad to pēc iespējas ātrāk vajadzētu izņemt. Kādreiz uzskatīja, ka dzeloni vislabāk izņemt ar pincetes palīdzību, tagad ir pierādīts, ka tas tomēr nav vislabākais veids, jo var koduma vietā ievadīt vēl vairāk indes.

Izmantojiet īkšķi un rādītājpirkstu, lai satvertu dzeloni iespējami tuvu ādai un tad velciet to ārā.

Koduma vietu nomazgājiet ar ūdeni un ziepēm vai ar kādu dezinficējošu šķīdumu – ūdeņraža pārskābes šķīdumu, spirta šķīdumu u.c.

Pēc tam uz koduma vietas uzlieciet ledu vai auduma gabaliņu, kas pirms tam iemērkts aukstā ūdenī. Tas palīdzēs samazināt iekaisumu. Iekaisumu, apsārtumu un niezi samazinās arī ziedes, kas satur antihistamīnu līdzekļus.

Alerģija no bišu kodumiem

Daži cilvēki pēc bites koduma cieš no nātrenes, daži saskaras ar vēl būtiskākām reakcijām, kuru gadījumā ir nepieciešama tūlītēja medicīniska palīdzība. Dažkārt bites kodums var būt pat ar letālām sekām elpceļu sašaurināšanās un šoka dēļ.

Alerģiskās reakcijas var izpausties ne tikai cilvēkiem, kuri ir alerģiski pret kukaiņu kodumiem, bet arī tad, ja viņu vienlaicīgi sadzeļ vairākas bites.

Alerģiskās reakcijas sāk izpausties apmēram stundas laikā.

Alerģiskiem cilvēkiem vajadzētu nēsāt līdzi kādu zīmi, kas norāda, ka viņam izpaužas alerģiska reakcija pret bišu kodumiem. Pēc konsultācijas ar ārstu iespējams iegādāties komplektus, kuros ietilpst adrenalīns un medikamentu automātiski ievadoša šļirce, kā arī instrukcija, lai apkārtējie spētu palīdzēt, ievadot medikamentu.

Cilvēkiem, kuri cieš no alerģiskām reakcijām pret bišu indi, iespējams izmantot imūnterapiju ar bišu indi – cilvēkam tiek ievadītas nelielas indes devas, līdz persona kļūs imūna. Imūnterapija ar indi ir efektīva vairāk kā 90% gadījumu, īpaši tā būtu nepieciešama bērniem, tomēr obligāti ir nepieciešama alergologa konsultācija un padoms.

Kā izvairīties no bišu kodumiem?

Ja redzat, ka tuvumā uzturas bite, nevajag satraukties, bet uzvesties mierīgi, jo visbiežāk tā vienkārši aizlidos projām.

Saldus dzērienus (limonādes, sulas u.c.) un saldumus turiet apsegtus, izvairieties no smaržu un smaržojošas kosmētikas lietošanas. Bites var pievilināt arī ļoti košs apģērbs – izvairieties no tāda. Ievērojot šādus vienkāršus noteikumus un nedaudz piesardzības, atpūta brīvā dabā nesagādās Jums nepatīkamus momentus, tomēr, ja ir iekodusi bite un ir vismazākās aizdomas par kādu iespējamu alerģisku reakciju, nekavējoties meklējiet ārsta palīdzību!