Nervu sistēma darbojas kā dažādu dzīvības procesu, domu, rīcības un sajūtu organizators. Tā ir viena no sarežģītākajām orgānu sistēmām cilvēka ķermenī, ar to ir saistītas visas pārējās sistēmas. Lai nervu sistēma spētu pareizi darboties, tai ir nepieciešamas dažādas bioloģiski aktīvas vielas, vienas no tām ir B grupas vitamīni.

B6 vitamīns jeb piridoksīns ir nepieciešams gandrīz visu vielu, kas nodrošina impulsu pārvadīšanu centrālajā nervu sistēmā, sintēzei. Piridoksīna trūkums organismā raksturojas ar nogurumu, vieglu aizkaitināmību, depresiju, miega traucējumiem, arī dažādi nervu sistēmas darbības traucējumi (neirīti, jušanas traucējumi u.c.) ir saistīti ar B6 vitamīna trūkumu.

Piridoksīna koncentrācija organismā var samazināties, ja ilgstoši tiek lietoti medikamenti, kas paredzēti epilepsijas ārstēšanai, antidepresanti, zāles paaugstināta asinsspiediena ārstēšanai, pretvēža līdzekļi un iekšķīgi lietojamie kontracepcijas līdzekļi. Izteikts piridoksīna trūkums organismā ir novērojams ļoti reti, tas var rasties tuberkulozes slimniekiem, lietojot dažus noteiktus medikamentus. Ir pierādīts, ka nelielas B6 vitamīna palīdz mazināt premenstruālo sindromu sievietēm. B6 vitamīns atrodas šādos produktos: graudaugu produktos, pākšaugos, liesā gaļā, zivīs, banānos, kartupeļos u.c.

Arī B12 vitamīns jeb cianokobalamīns ir ļoti nozīmīgs pareizas nervu sistēmas darbības nodrošināšanai, tā trūkums izraisa neiroloģiskas dabas bojājumus. Ļoti svarīgi, lai tiktu uzņemts pietiekami daudz B12 vitamīna, ir grūtniecēm un māmiņām, kas baro bērniņu ar krūti, jo B12 trūkums mātes organismā palielina nervu sistēmas bojājumu rašanās risku mazuļiem. Īpaši piesardzīgi pret to jāizturas sievietēm, kas uzturā nelieto dzīvnieku valsts produktus, jo B12 vitamīnu var uzņemt tikai ar tiem (liesu gaļu, putnu gaļu, zivīm, olām un piena produktiem).

Pie B grupas vitamīniem pieder arī folskābe, tās trūkums organismā ir saistīts ar nopietnu iedzimtības slimību rašanos, līdz ar to šī bioloģiski aktīvā viela ļoti svarīga ir grūtniecēm. Ja folskābes koncentrācija organismā ir mazāka par vēlamo, tad var rasties anēmija un dažādi nervu sistēmas darbības traucējumi. Forlskābes trūkums var rasties cilvēkiem, kas lieto pretepilepsijas līdzekļus un alkoholiķiem. Ar folskābi bagāti produkti ir dažādi svaigie dārzeņi un aknas.

Vēl viena nervu sistēmas darbībai nepieciešama viela ir biotīns (arī B grupas vitamīniem piederoša bioloģiski aktīvā viela). Tā trūkums cilvēkiem ir novērojams reti, tomēr, samazinoties tā koncentrācijai organismā, var rasties nogurums, slikta dūša, muskuļu sāpes un jušanas traucējumi kājās un rokās. Biotīna trūkuma organismā iemesls arī var būt pretepilepsijas līdzekļu lietošana. Biotīnu satur šādi produkti: aknas, olas dzeltenums, graudaugi un raugs.

Vēl viena svarīga viela pareizas nervu sistēmas darbības nodrošināšanai ir minerālviela magnijs, tas piedalās vairākos simtos bioķīmisko reakciju. Sīkāk par magnija lomu mūsu organismā lasiet kādā no turpmākajiem rakstiem.

Tā kā visi B grupas vitamīni ir ļoti svarīgi, lai pareizi darbotos nervu sistēma, tad tie ir ļoti būtiski arī sievietēm grūtniecības laikā, lai mazulim, kas vēl atrodas mātes miesās, izveidotos pilnīga nervu sistēma, lai tā pareizi darbotos visas viņa turpmākās dzīves laikā.

Pietiekami daudz B grupas vitamīnus ir iespējams uzņemt, ēdot sabalansētu un pilnvērtīgu uzturu. Uz B grupas vitamīnu trūkumu organismā var norādīt ilgstošs nogurums, aizkaitināmība, nervozitāte un nomāktība, kā arī pretepilepsijas līdzekļu lietošana, šādos gadījumos kopā ar savu ārstu vai farmaceitu var apsvērt, vai būtu nepieciešams šīs vielas uzņemt vēl papildus. Ja tāda nepieciešamība ir radusies, tad speciālists ieteiks jums vispiemērotāko medikamentu.