Sievietēm, kuras strādā naktīs un tām, kuras daudzkārt ceļas ļoti agri no rīta, var būt paaugstināts risks atklāt krūts vēzi, raksta Journal of the National Cancer Institute. Atklājumi, kombinācijā ar pētījumiem gan ar cilvēkiem, gan dzīvniekiem, uzvedina uz domām, ka pakļaušana gaismas iedarbībai nakts laikā var paaugstināt krūts vēža risku aizliedzot melatonīna ražošanu, smadzeņu hormona, kas rodas tumsas laikā un normālā gadījumā sasniedz savu kulminācijas punktu naktī.

Pakļaušana gaismas iedarbībai nakts laikā var norisināties dažādi-strādājot nakts maiņu darbu, mokoties bezmiegā vai miega laikā neesot aizsargātiem no gaismas apspīdēšanas. Kā atklāj pētījumi, krūts vēža saslimšanas risks sievietēm, kuras nakts laikā negulēja, kad miega regulējošie melatonīna hormoni ir visaugstākajā līmenī, kļuva par 14% augstāks katru nakti, kuru nedēļas laikā viņas negulēja. Strādājot nakts maiņā, krūšu vēža atklāšanas risks paaugstinās par 60%. Tomēr, ja mēneša laikā sieviete strādāja vai vienkārši negulēja līdz 3 naktīm, šis risks paaugstinās tikai nedaudz.

Hārvardas medicīnas skolas pētnieki arīdzan izpētīja saistību starp nakts maiņu darbu un saslimšanu ar vēzi 78 000 medicīnas māsu vidū. Medmāsām, kuras strādāja šajā profesijā naktsmaiņās 1-29 gadus, krūts vēža saslimšanas risks bija par 8% augstāks, savukārt medmāsām, kuras strādāja ilgāk par 30 gadiem, šis risks paaugstinājās pat par 36%.

Darbam nakts maiņās un vēža saslimšanas riskam saistība ir vistiešākajā mērā tādēļ, ka melatonīna-miega regulējošo hormonu producēšana normāli notiek nakts laikā, bet šajā gadījumā šis process tiek traucēts.

Tomēr vēža saslimšanas risks nav vienīgais, par ko būtu jāpadomā tumšajā diennakts laikā strādājošiem, jo, kā vēsta mercola.com, tas paaugstina risku saslimt ar sirds slimībām, paaugstina gremošanas trakta traucējumu un grūtniecības komplikāciju gadījumus.

Atliek vienīgi ieteikt pārdomāt darba grafiku un, ja vien ir iespējams, izvēlēties dienas darba laiku, savukārt tām sievietēm un arī vīriešiem, kuri jau strādā dienas laikā-vakarā cieši aizveriet biezos aizkarus un ļaujieties pilnvērtīgai atpūtai un miegam, lai organisms nakts laikā varētu atpūsties, lai būtu enerģija, optimisms un dzīvesprieks uzsākot katru jaunu dienu!