Cilvēka gremošanas trakts veic ļoti nozīmīgas funkcijas mūsu organismā, tā darbības traucējumi mēdz izpausties ar dažādiem nepatīkamiem simptomiem – nepatīkamu sajūtu vēdera apvidū, vēdera sāpēm, caureju vai aizcietējumu u.c. Lai regulētu gremošanas orgānu darbību, bieži tiek ieteikts lietot tā saucamos probiotiskos līdzekļus, kas tie tādi ir un ko tie labu dod mūsu veselībai?

Probiotisko līdzekļu sastāvā ietilpst dzīvi mikroorganismi, kas ir nepieciešami baktēriju līdzsvara atjaunošanai kuņģa-zarnu traktā, jo dažādu faktoru ietekmē ( stress, novājināta imunitāte saslimšanas gadījumā, antibiotiku lietošana) šis līdzsvars var tikt izjaukts. Normāli gremošanas sistēmā atrodas liels skaits dažādu baktēriju, kas aktīvi piedalās gremošanas procesā un veic arī citas nepieciešamas funkcijas, piemēram, piedalās dažu vitamīnu sintēzes procesā. Nelabvēlīgo faktoru ietekmē tiek nomāktas „labās” baktērijas, un tiek veicināta „slikto” mikroorganismu augšana, tāds pats process notiek arī antibiotiku lietošanas gadījumā, jo antibiotiskie līdzekļi iznīcina ne tikai sliktās slimību izraisošās baktērijas, bet arī tās, kas atrodas gremošanas traktā un pilda ļoti svarīgas un nepieciešamas funkcijas. Turklāt šī antibiotiku nevēlamā iedarbība var izpausties pat vēl 6 mēnešus pēc to lietošanas beigām.

Kā probiotiskie līdzekļi, kas satur mūsu organismam nepieciešamās baktērijas līdzsvara atjaunošanai kuņģa-zarnu traktā var būt gan dažādi pārtikas produkti, kas tās satur (galvenokārt tie ir piena produkti), gan arī aptiekās iegādājami pagatavojumi kapsulu un pulvera veidā, kuros šīs baktērijas atrodas lielākā koncentrācijā. Šie līdzekļi pasargā gremošanas sistēmu no nelabvēlīgo baktēriju attīstības, kā arī veicina imūnglobulīnu veidošanos zarnās, līdz ar to tiek veicināta organisma imūnās atbildes reakcija.

Probiotisko līdzekļu darbību organismā tiek saistīta šāda veida iedarbība:

  • Paaugstinās olbaltumvielu un tauku biopieejamība, jo probiotiskajos līdzekļos ietilpstošās baktērijas piedalās šo uzturvielu šķelšanas procesos gremošanas traktā. Šī iedarbība ļoti svarīga ir zīdaiņiem, maziem bērniem un cilvēkiem atveseļošanās periodā.
  • Probiotikas palīdz normalizēt vēdera izeju caurejas un aizcietējumu gadījumā.
  • Ar probiotisko līdzekļu palīdzību var mazināt zarnu iekaisuma procesus, kā arī tie palīdz mazināt dažas paaugstinātas jutības (alerģiskās) reakcijas zīdaiņiem pret pārtiku.
  • Probiotiskos līdzekļus var lietot arī ar mērķi samazināt aknu bojājumu, kas radies pārmērīgas alkohola lietošanas dēļ.

Probiotiksos līdzekļus var lietot tīri profilaktiskos nolūkos, lai uzlabotu mikroorganismu līdzsvaru gremošanas traktā. Ir veikti arī pētījumi, kuru rezultāti liecina, ka probiotiskajos līdzekļos ietilpstošās baktērijas labvēlīgi ietekmē veselību cilvēkiem ar hipertensiju, dažāda veida audzējiem, kuņģa čūlu un kuņģa vēzi izraisošajām Helicobacter pylori baktērijām, turklāt pētījumi arvien vēl turpinās, un nav izslēgts, ka tiks atklāta vēl kāda līdz šim nezināma probiotisko līdzekļu iedarbība.

Lai panāktu vēlamo iedarbību, ir jāievēro uz iepakojuma vai lietošanas instrukcijā sniegtie lietošanas norādījumi. Turklāt, lai šie līdzekļi nezaudētu savu iedarbību, ļoti svarīgi ir ievērot to uzglabāšanas nosacījumus – daži no tiem ir jāglabā aukstumā – ledusskapī. Informāciju par to arī var atrast uz iepakojuma.