Svara zaudēšana ir ļoti nopietns un arī sarežģīts pasākums, kas bieži vien no cilvēkiem ar lieko svaru prasa pietiekami daudz spēka un patiesu vēlēšanos to izdarīt. Ķermeņa masa un vielmaiņa nepārprotami ir saistīti jēdzieni, bet kas tiem ir kopīgs? Pastāv uzskats, ka slaidiem cilvēkiem vielmaiņa ir intensīva, savukārt cilvēkiem ar palielinātu svaru vielmaiņa noris lēnā, un tā ir it kā „ekonomiskāka”, bet ne jau vielmaiņa viena pati ir ķermeņa masu noteicošais faktors.

Svars ir atkarīgs no uzņemto un patērēto kaloriju attiecības – ja tiek uzņemts vairāk kaloriju nekā tiek patērēts, tad ķermeņa masa palielinās, vielmaiņa ir mehānisms ar kura palīdzību tiek „sadedzinātas” kalorijas, kas nepieciešamas, lai nodrošinātu organisma prasības pēc enerģijas. Vienkāršāk sakot, vielmaiņa ir process, kura laikā ēdiens tiek pārvērsts enerģijā, bet norises ziņā tas ir sarežģīts bioķīmisks process. Tas, cik kaloriju katru dienu tiek patērēts, ir atkarīgs no vairākiem faktoriem:

  • Pamatmaiņa. Atrodoties pat miera stāvoklī, ir nepieciešams kāds noteikts enerģijas daudzums, lai nodrošinātu dažādu orgānu sistēmu darbību, elpošanu, asinsriti, šūnu augšanas un atjaunošanās procesus. Parasti pamatmaiņa sastāda apmēram divas trešdaļas līdz pat trim ceturtdaļām no tā kaloriju daudzuma, kas ik dienas tiek patērēts. Kaloriju daudzums, kas nepieciešamas pamatmaiņai, ir relatīvi stabils un nemainīgs lielums.
  • Uztura pārstrādāšana. Kalorijas tiek patērētas arī pašam gremošanas procesam, pēc kura notiek uzsūkšanās, transportēšanās un uzkrāšanās procesiem. Tam tiek patērēti apmēram 10 procenti no ikdienas kaloriju vajadzībām.
  • Fiziskās aktivitātes. Jebkura veida kustību un fizisko aktivitāšu laikā tiek patērēts noteikts enerģijas daudzums, tas sastāda atlikušo kaloriju daudzumu, kas tiek patērēts dienas laikā. Šo skaitli ietekmē aktivitāšu biežums, intensitāte un ilgums.

Lielākajā daļā gadījumu cilvēkiem ar lieko svaru vielmaiņa gan ir lēnāka, tomēr tā nav saistīta ar kādu medicīnisku problēmu. Vairumā gadījumu aptaukošanās rodas dēļ nelīdzsvarotas kaloriju uzņemšanas un patērēšanas. Lai samazinātu svaru, nepieciešams radīt enerģijas deficītu, uzņemot mazāk kaloriju vai palielinot fiziskās aktivitātes, visieteicamāk gan ir kombinēt abus procesus kopā.

Ja visi cilvēki būtu vienādi gan fiziska, gan funkcionāli, tad būtu viegli noteikt nepieciešamā enerģijas daudzuma apjomu, taču organisma prasības pēc enerģijas ietekmē vairāki faktori:

  • Ķermeņa lielums un uzbūve. Lai varētu nodrošināt pareizas funkcijas organismam, pie lielākas ķermeņa masas ir nepieciešams lielāks enerģijas (kaloriju) daudzums. Cilvēkiem pat ar vienādu svaru pamatmaiņa nav vienādā, jo šiem cilvēkiem noteikti atšķiras muskuļu-taukaudu attiecība, muskuļu darbam ir nepieciešams vairāk enerģijas, tādēļ, jo lielāks muskuļaudu daudzums attiecībā pret taukaudiem, jo pamatmaiņa būs lielāka.
  • Vecums. Vielmaiņas intensitāte laika gaitā kļūst lēnāka. Cilvēkam kļūstot vecākam, samazinās muskuļaudu daudzums, abu šo faktoru ietekmē arī samazinās enerģijas prasības.
  • Dzimums. Vīriešiem pārsvarā ir mazāk tauku nekā tāda paša vecuma sievietēm, kurām ir tāds pats svars, tas izskaidro, kāpēc vīriešiem pamatmaiņai nepieciešamo kaloriju daudzums ir lielāks un kāpēc viņi patērē vairāk kaloriju.

Kā patērēt vairāk kaloriju? Pamatmaiņas norisi ietekmēt praktiski nav iespējams, bet kalorijas var „sadedzināt” fizisko aktivitāšu laikā, palielinot arī muskuļu masu. Regulāra un jums atbilstoša fiziskā slodze ir lielisks palīgs cīņā ar liekajiem kilogramiem, kas padarīs pievilcīgāku ārējo izskatu un uzlabos pašsajūtu. Arī veselīgs, sabalansēts uzturs palīdzēs ātrāk sasniegt vēlamo efektu.