Par to, ka alkohols un automašīnas vadīšana ir nesavienojamas lietas, mēs dzirdam ikdienas, turklāt kā pierādījums tam ir arī daudzās traģiskās autoavārijas, kuru skaits uz svētkiem mēdz pieaugt, tomēr alkohols nebūt nav vienīgais, pēc kura lietošanas, sēžoties pie automašīnas stūres, vadītājs kļūst bīstams gan pats sev, gan apkārtējiem cilvēkiem. Šoreiz pastāstīsim jums par to, ka arī pretsaaukstēšanās līdzekļu lietošana cilvēkiem, kas paredzējuši vadīt transportlīdzekli, var būt bīstama.

Ziemas aukstajā un mitrajā laikā dažādas saaukstēšanās slimības ir bieži sastopama parādība. Ja kādam no mums ir gadījies noķert kādu vīrusu, un slimība ir iemitinājusies mūsu organismā, tad bieži ņemam palīgā kādus medikamentus, lai ātrāk izveseļotos un atkal būtu spējīgi pilnvērtīgi darboties un justies labi. Pretsaaukstēšanās līdzekļi ir vieni no biežāk lietotajiem medikamentiem pie saaukstēšanās slimībām, lai gan tie novērš tikai simptomus (paaugstinātu temperatūru, iesnas, acu asarošanu, šķaudīšanu un klepu), bet slimības cēloņus jau tie neiznīcina. Un cik bieži gan nākas sastapties ar situāciju, ka darbu kavēt it kā nelielas saaukstēšanās kaites dēļ nevēlamies, labāk izdzersim glāzi kāda siltā pretsaaukstēšanās dzēriena vai norīsim kādu tabletīti un dosimies savās ikdienas darba gaitās. Tomēr šādos gadījumos jūsu neapdomīgajai rīcībai var būt neparedzamas sekas, jo daudzu no šāda veida medikamentu sastāvā ietilpst arī kāds tā saucamais antihistamīna līdzeklis, kurš tajā pievienots ar domu novērst iesnas, kuru dēļ var būt arī acu asarošana un šķaudīšana, bet daudzi no antihistamīniem (tos izmanto arī alerģijas gadījumā niezes un apsārtuma novēršanai) izraisa miegainību, kura šajā gadījumā ir uzskatāma par nevēlamu blakusparādību, tādēļ pirms jebkuru zāļu lietošanas izlasiet tām klāt pievienoto lietošanas instrukciju, kā arī prasiet padomu savam ārstam vai aptiekāram, lai izvairītos no nepatīkamām situācijām.

Liela daļa no antihistamīna līdzekļiem iedarbojas arī uz smadzeņu struktūrām, izraisot miegainību, tādējādi kļūst apgrūtinoši veikt dažādas darbības, kas prasa īpašu uzmanību un koncentrēšanos. Šī nomācošā iedarbība lielā mērā ir atkarīga no cilvēka ķermeņa izmēriem, individuālās jutības un ieņemtās zāļu devas lieluma. Ja iepriekš jau ir zināms, ka miegainību izraisošā iedarbība jūsu konkrētajā gadījumā nav vēlama, tad brīdiniet par to savu ārstu vai farmaceitu, kurš jums ieteiks piemērotāko medikamentu bez centrālo nervu sistēmu nomācošas darbības. To sastāvā nebūs antihistamīna līdzekļa, tā vietā būs viela ar citu darbības mehānismu, kura gan tāpat samazinās deguna gļotādas tūsku un atvieglos elpošanu caur degunu.

Svētku laikā alkoholisko dzērienu lietošana ir kļuvusi par ierastu situāciju, tad, protams, ir jāaizmirst par sēšanos pie automašīnas stūres, tomēr diezin vai bieži mēs atceramies, ka tajā pašā laikā tiek lietoti arī saaukstēšanās simptomu mazināšanai paredzēti medikamenti. Šāda situācija ir īpaši bīstama, jo pat nelielas alkohola devas var spēcīgi pastiprināt antihistamīniem piemītošo nomācošo ietekmi uz centrālo nervu sistēmu.

Nomācošā un miegainību izraisošā iedarbība var pastiprināties arī tad, ja netiek ievēroti zāļu lietošanas noteikumi un tiek pārsniegts ieteiktais lietošanas režīms – zāles tiek lietotas pārāk bieži vai pārāk lielās devās. Tādēļ lai nesagādātu nepatīkamus brīžus sev un apkārtējiem cilvēkiem, esiet piesardzīgi un uzmanīgi, pirms zāļu izlasiet lietošanas instrukciju un ievērojiet visus tajā sniegtos norādījumus!