Bērniņa gaidīšanas laiks parasti ir viens no brīnišķīgākajiem sievietes dzīves posmiem, jo dzīvei lielajā pasaulē tiek ienesta jauna dzīvībiņa, tomēr bieži vien grūtniecība sagādā arī grūtības pašai sievietei. Nemierīgs naktsmiers pēc bērniņa nākšanas pasaulē ir īpatnība, ar kuru ir jārēķinās jaunajiem vecākiem, tomēr bieži vien ar gulēšanas problēmām nākas saskarties arī vēl pirms bērniņa piedzimšanas.

Pirmo trīs grūtniecības mēnešu laikā sieviete parasti guļ vairāk nekā pirms grūtniecības. Pastiprināto nogurumu var izskaidrot ar to, ka sievietes organisms darbojas tā, lai pasargātu augli un sniegtu tam enerģiju augšanai un attīstībai, un tādā veidā pastiprināti tiek patērētas sievietes organisma enerģētiskās rezerves. Taču grūtniecības vēlīnajā periodā bieži vien ir novērojami dažādi miega traucējumi.

Gulēšanas grūtības visbiežāk rada arvien pieaugošais gaidāmā mazuļa svars un izmērs, jo kļūst grūtāk atrast ērtu gulēšanas pozu. Ārsti parasti iesaka gulēt uz sāna, taču to ir pietiekami grūti izdarīt, ja pirms tam ērtākā gulēšanas poza ir bijusi uz muguras vai vēdera, turklāt palielinoties sievietes apmēriem, kļūst arī grūtāk grozīties miega laikā, arī tas traucē miegu. Tādēļ ieteicams jau no paša grūtniecības sākuma pieradināt sevi gulēt uz sāniem ar viegli ieliektiem ceļgaliem, tas atvieglo arī sirdsdarbību un asinsriti, daži speciālisti iesaka gulēt tieši uz kreisajiem sāniem, tomēr tam nav tik izšķirošas nozīmes, lai neļautu sev pagrozīties un atrast visērtāko pozīciju. Piemērotākās pozas atrašanai var izmantot arī spilvenus, kurus pēc savām vēlmēm un vajadzībām var novietot zem vēdera vai starp kājām.

Taču mēdz būt arī citi gulēšanu apgrūtinoši faktori, kas ietekmē sievietes dzīvi grūtniecības laikā:

  • Tā kā grūtniecības laikā palielinās ķermeņa svars, kuru sievietei nākas pārvietot uz savām kājām, tad dienas beigās tās var būt ļoti nogurušas, jūtamas pat sāpes un iespējami muskuļu krampji, kas traucē iemigt. Tādā gadījumā ieteicams kājas pamasēt ar kādu atvēsinošas iedarbības krēmu. Krampjus palīdzēs mazināt arī ar kalciju un magniju pietiekami bagāts uzturs.
  • Naktsmieru var traucēt arī biežāka vajadzība apmeklēt tualeti, jo, palielinoties gaidāmā mazuļa svaram, palielinās spiediens uz urīnpūsli, kas izraisa vēlmi urinēt. Arī nieres strādā intensīvāk, jo grūtniecības laikā palielinās cirkulējošo asiņu daudzums organismā, tās pārfiltrējot veidojas arī lielāks urīna daudzums.
  • Vēl viena ļoti raksturīga un traucējoša pazīme, kas novērojama grūtniecības laikā, ir dedzināšanas sajūta kuņģī, jo visas gremošanas sistēmas darbība kļūst lēnāka, sagremotais ēdiens uzturas kuņģī ilgāku laiku, un rodas tā saucamie atviļņi ar skābām atraugām un dedzināšanu kuņģī.
  • Dažkārt grūtniecības laikā ir novērojams arī elpas trūkums, jo palielinās dzemdes radītais spiediens uz iekšējiem orgāniem, arī uz diafragmu, līdz ar to kļūst grūtāk elpot. Turklāt palielinās arī organisma prasības pēc skābekļa, tādēļ elpošana kļūst ātrāka un dziļāka.

Bieži miega traucējumu iemesls ir psiholoģisks – sieviete satraucās par gaidāmo īpašo notikumu viņas dzīvē, par to, vai neradīsies kādas negaidītas problēmas, vai bērniņš būs vesels. Stress padara dzīvi trauksmaināku un saspringtāku, līdz ar to iemigt un gulēt ir grūtāk. Nereti grūtniecības laikā arī sapņi iegūst daudz intensīvāku nokrāsu, tie kļūst spilgtāki un izteiksmīgāki, var būt pat murgaini.

Lai iemigt būtu vieglāk, svarīga ir pareiza attieksme pret dažādiem ikdienas dzīves ieradumiem:

  • Pāris stundas pirms gulētiešanas vajadzētu izvairīties no lielākām maltītēm un pārmērīgas šķidruma uzņemšanas, tomēr raugieties, lai pārējā dienas laikā tiktu uzņemts gan organismam nepieciešamās barības vielas, gan pietiekams šķidruma daudzums. Kā arī vajadzētu izvairīties no visu veidu kofeīnu saturošo dzērienu lietošanas.
  • Veidojiet par pieradumu iet gulēt aptuveni vienā un tajā pašā laikā, kā arī celties ikkatru rītu vienā laikā.
  • Patīkama, atslābinoša pelde vannā vai tase kumelīšu tējas radīs patīkamu atslābinošu iedarbību, kas palīdzēs ātrāk iemigt. Lai atbrīvotos no spriedzes un satraukuma var mēģināt izmantot arī vingrinājumus.

Un atcerieties, ka labāk nelietot nekādus miega līdzekļus, pat dabīgos, lai nekaitētu gaidāmā mazuļa un savai veselībai, taču, ja saviem spēkiem miega traucējumus neizdodas novērst, un tie ievērojami pasliktina pašsajūtu, tad ieteicams griezties pie ārsta, ar kuru kopīgi meklēt labāko problēmas risinājumu.