Cilvēkam kļūstot vecākam, dažādas slimības un veselības problēmas kļūst neizbēgamas. Katram gan tās ir individuālas un atšķirīgas, taču viens no biežāk sastopamajiem veselības traucējumiem ir paaugstināts asinsspiediens, turklāt biežāk tas novērojams cilvēkiem, kuru svars ir stipri virs normas robežas. Cilvēkiem ar palielinātu ķermeņa svaru hipertensijas attīstības risks ir sešas līdz astoņas reizes lielāks nekā cilvēkiem ar normālu ķermeņa masu.

Dzīvesveids un tā ieviestās izmaiņas ikdienas ēdienkartē liek sevi manīt, jo paaugstināts asinsspiediens skar aizvien vairāk cilvēku, turklāt samazinās vidējais vecums, kurā tiek konstatēta šī slimība.

Precīzākais veids, kā noteikt ķermeņa masas saistību ar iespējamo paaugstināta asinsspiediena (un arī citu slimību) risku, ir, aprēķināt ķermeņa masas indeksu. Ar ĶMI (ķermeņa masas indeksa) palīdzību var noteikt, cik būtisks riska faktors dažādu slimību attīstībai ir jūsu svars.

Ja liekie kilogrami tomēr ir draudzīgās attiecībās ar jūsu ķermeni, tad ļoti svarīgas ir ķermeņa formas, tās var būt divu veidu:

  • „ābolveida” – liekie kilogrami ir uzkrājušies uz vēdera un ap jostasvietu, tā vairāk ir raksturīga vīriešiem. Tauki, kas atrodas šajās ķermeņa vietās, aktīvi piedalās vielmaiņas procesos, tie viegli nokļūst asinsritē un „pielīp” pie asinsvadu sieniņām. Cilvēkiem ar „ābolveida” ķermeņa formu ir daudz lielāks sirds-asinsvadu slimību un cukura diabēta risks, tādēļ ir vērts pieskatīt savu vidukli un nepazaudēt to tauku krokās;
  • „bumbierveida” – šī forma vairāk raksturo sievišķīgās ķermeņa aprises, jo tauki uzkrājas gurnu daļā, uz sēžamvietas un augšstilbiem. No veselības viedokļa tā noteikti ir mazāk bīstama nekā iepriekš aprakstītā „ābolveida” ķermeņa forma.

Sabiedrības aptaukošanās ir ļoti liela problēma praktiski visās attīstītajās valstīs, tomēr tikai neliela daļa cilvēku pievēršas veselīga dzīvesveida jautājumiem pirms to veselības stāvoklis vienkārši ir piespiedis darīt. Lai arī zināma nozīme ir iedzimtībai, ka cilvēks ir ar palielinātu ķermeņa svaru, tomēr fiziskās aktivitātes un veselīgs uzturs palīdzēs iegūt slaidākas, pievilcīgākas un veselīgākas ķermeņa formas. Pastiprināta uzmanība jāpievērš bērnu veselībai, jo stundas, kas tiek pavadītas pie datora vai televizora ekrāna nu nekādi nevairo veselību augošajos organismos.

Ir pierādīts, ka, samazinoties ķermeņa masai, samazinās arī asinsspiediens. Tas ir svarīgi gan cilvēkiem ar tikai nedaudz paaugstinātu asinsspiedienu, jo tad iespējams iztikt vispār bez asinsspiedienu pazeminošiem medikamentiem, kā arī cilvēkiem ar stipri paaugstinātu asinsspiedienu, jo samazinās nepieciešamā zāļu deva, tādējādi tiek iegūti divi labumi uzreiz. Tikai pirms nolemjat uzsākt kādas fiziskās aktivitātes, pakonsultējieties ar savu ārstu par piemērotāko slodzes veidu un intensitāti, lai nenodarītu pāri savai veselībai.

Tomēr ne tikai fiziskā slodze ir nepieciešama mūsu veselībai, arī citas dzīvesveida izmaiņas padarīs cilvēku možāku un veselīgāku: jāatmet smēķēšana un jāizvairās atrasties piesmēķētā vidē, pagātnē jāatstāj pārmērīga alkohola, vārāmās sāls un treknu ēdienu lietošana. Tos ēdienkartē aizstājiet ar augļiem un dārzeņiem, lietojiet piena produktus ar zemu tauku saturu, treknu gaļu aizstājiet ar zivīm, uzturā vairāk iekļaujiet pilngraudu produktus, šādā veidā nodrošināsiet organismu ar dažādām tam nepieciešamajām vielām. Nolemjot atbrīvoties no liekajiem kilogramiem, raugieties ne tikai uz zaudētā svara daudzumu, bet arī uz savu pašsajūtu – tai vajadzētu uzlaboties; ja sākat justies sliktāk, tad jaunās dzīves plānā nepieciešams izdarīt korekcijas, bet ieteicams to darīt kopā ar ārstu, lai nenodarītu pāri savai veselībai!