Kad bērnam pirmo reizi vajadzētu apmeklēt zobārstu? Kad zobi jāsāk tīrīt? Kā zināt, vai bērnam nepieciešama zobu korekcija? Šādus un citus līdzīgus jautājumus bieži uzdod bērnu vecāki ar domu, kā saglabāt bērna zobus veselus un skaistus.

Pareiza zobu kopšana bērniņam sākas vēl pirms pirmo zobiņu parādīšanās, jo, ja zobiņi vēl nav redzami, tas nenozīmē, ka to nav vispār. Zobu veidošanās auglim sākas otrajā grūtniecības trimestrī. Dzimšanas brīdī bērniņam ir 20 piena zobi, no kuriem daži jau ir žoklī pilnībā attīstījušies.

Ja pēc katras ēdienreizes ar mitru drāniņu noslaucīsiet bērnam smaganas, tad novērsīsiet kaitīgo baktēriju attīstību mutes dobumā. Pēc pirmo zobiņu parādīšanās, tos droši var jau sākt tīrīt ar mīkstu mazuļu zobu birstīti, lietojot zobu pastu, kura nekaitēs, ja arī tiks norīta, jo bērns pats vēl nemāk izskalot muti. Padomu par to, kādu zobu pastu izvēlēties vislabāk, prasiet zobārstam vai arī savam aptiekāram. Ja zobu birstīti izmantot ir grūti, tad iespējams iegādāties arī tādu birstīti, kuru var uzvilkt uz pirksta kā uzpirksteni, uzlikt uz tā nelielu zobu pastas zirnīti un iztīrīt zobus.

Ļoti liela nozīme zobu bojājumu attīstībā ir ēšanas paradumiem. Bērna likšana gulēt ar pudelīti mutē nes īslaicīgu labumu, jo tas veicina zobu bojājumu attīstību. Cukuriem no sulām un piena nokļūstot uz zobu emaljas un paliekot tur ilgāku laiku, emalja tiek bojāta un veidojas tā saucamais „pudeļu kariess”. Ēdienreizēm ir jābūt periodiskām, tādā vaidā pieradinot bērnu ēst noteiktos laikos, nevis nelielām porcijām visas dienas garumā.

Ja esat nolēmuši apmeklēt zobārstu, vajadzētu griezties tieši pie bērnu zobārsta, kurš, apskatot bērna mutes dobumu, noteiks vai bērnam ir vēl kādas problēmas ar zobiņiem, kuru dēļ vajadzētu apmeklēt vēl kādu speciālistu, piemēram, ortodontu vai ķirurgu.

Bērnu stomatologa primārais mērķis ir mutes dobuma saslimšanu profilakse, zobārsts arī pastāstīs, kāpēc svarīgi ir regulāri nākt pārbaudīt mazuļa zobiņus un, kā kopt pareizi mutes dobumu un smaganas, lai neattīstītos dažādas saslimšanas uz zobu bojājumi.

Pirmajai vizītei pie zobārsta vajadzētu būt ap gada vecumu, tajā ārsts parādīs, kā pareizi tīrīt zobiņus, kā lietot zobu diegu (zobu diegu vajadzētu sākt lietot, kad parādās divi zobiņi, kuri savstarpēji saskaras). Ar agrīnu vizīšu palīdzību bērns arī tiek pieradināts pie zobārsta, un, izaugot lielākam, vairs nebūs bail iet pie zobu daktera. Liela loma ir arī vecākiem, lai bērna zobi pēc iespējas ilgāk saglabātos veseli un bez bojājumiem, jo ir jāseko līdzi, lai bērns visus zobārsta ieteikumus regulāri arī ievērotu.

Bērnam, sasniedzot apmēram divarpus gadu vecumu, parasti jau ir izauguši visi piena zobi, šajā posmā arī jāsāk domāt par fluora lietošanu, ja tas ir nepieciešams, ko izlems bērna zobārsts. Fluors stiprina zobu emalju un palīdz izvairīties no zobu bojājumiem.

Ja kādam no vecākiem ir nosliece uz zobu bojājumiem vai smaganu saslimšanām, tad bērnam ir lielāks šādu saslimšanu iespējamības risks. Tādēļ dažkārt pat visrūpīgākā zobu tīrīšana un diegošana nepasargās no bojājumiem. Zobu sāpes ir pirmais simptoms, kad vajadzētu meklēt zobārsta palīdzību.

Dažādo zobārstniecības materiālu attīstība piedāvā plašas iespējas, kādā veidā salabot zobus. Tie ir gan sudraba materiāli, gan arī modernākie kompozītu materiāli, kuri piesaistās pie zoba virsmas tā, ka plomba nevar izkrist. Ar šo materiālu iespējams novērst gan spraugas starp zobiem, gan arī atjaunot stipri bojātus, izsistus zobus. Lielu bojājumu gadījumā piena zoba vietā var uzlikt kronīti.

Mūsdienās sakodiena problēmas tiek risinātas jau agrā bērnībā, jo tad problēmas ir vieglāk novēršamas, iejaucoties daudz mazākā mērā mutes dobumā.

Zobārsta apmeklējumus vajadzētu ieplānot ik pēc 3 līdz 12 mēnešiem, atkarībā no zobārsta rekomendācijas. Ierobežota saldumu ēšana un regulāra zobu tīrīšana sekmē zobu veselību. Vecāku sadarbība ar bērna zobārstu palīdzēs saglabāt mazuļa zobus veselus un viņa smaidu brīnišķīgu.