Bieži vien nogurums ir tas, kas uzveic cilvēku, neļaujot pienācīgi veikt dažādus pienākumus, tas ietekmē darbaspējas un darba rezultātu. Taču ne jau tikai pārslodzes un nepilnvērtīgas atpūtas rezultātā radušais fiziskais ķermeņa nogurums samazina darbaspējas, viena no aktuālākajām mūsdienu problēmām ir acu nogurums, turklāt tas var būt pat bīstams, ja nākas veikt kādas darbības, kas prasa īpašu redzes piepūli.

Bieži vien jau pēc dažām stundām, kas pavadītas pie datora ekrāna vai, ilgstoši veicot dažādus smalkākus darbus, jūtama nepatīkama sajūta acīs, tās ir nogurušas. Acu nogurumu veicina ilgstoša skatiena koncentrēšana uz nekustīgu objektu, nepietiekams apgaismojums un pārāk spilgta gaisma. Raksturīgākie simptomi ir galvassāpes, sāpes vai nepatīkama sajūta acīs un redzes traucējumi, nepatīkamā sajūta acīs mazinās, ja ik pa laikam acis tiek atpūtinātas no piepūles.

Acu noguruma pazīmes nav novērojamas pēc pamošanās no rīta, tās pakāpeniski rodas dienas gaitā, veicot darbus, kas prasa redzes piepūli, it īpaši strādājot ar datoru. Ja jūs ikdienā nēsājat brilles vai kontaktlēcas, tad dariet to arī, atrodoties pie datora monitora, pretējā gadījumā papildus tiek noslogoti acs muskuļi, un ātri rodas acu nogurums. Kas izraisa acu nogurumu?

Nepietiekams apgaismojums – lai nepietiekamā apgaismojumā būtu iespējams veikt dažādus smalkus un rūpīgi veicamus, acis tiek papildus noslogotas, līdz ar to tās nogurst daudz ātrāk;

 • Ilgstoša skatiena koncentrēšana uz nekustīgiem objektiem, īpaši, ja tie atrodas tuvu acīm. Acu uzbūve paredz, ka skatienu pārmaiņus varam fokusēt uz tuvākiem un tālākiem priekšmetiem, taču ilgstoša skatīšanās uz kādu noteiktu objektu, izraisa acu noguruma rašanos. Lūkojoties uz priekšmetiem, kas atrodas tuvu, acis pagurst daudz ātrāk nekā, veroties tālienē.
 • Arī pārāk spilgta gaisma vai gaismas atspīdumi apgrūtina skatīšanos. Ja gaisma spīd tieši acīs (spilgts telpu apgaismojums vai caur logiem iespīd saules stari) vai veidojas gaismas atspīdums uz darba virsmas, tad pēc laika acis nogurst un kļūst grūtāk koncentrēt skatienu, jo redze ir pārslogota.
 • Kontrasts – ja izteikti atšķiras objekta, uz kuru ir vērsts skatiens, spilgtums un apkārtējās vides spilgtums, arī tad acis ļoti ātri sagurst. Tas var rasties, ja tumšu darba virsmu novieto pret gaišu logu vai sienu, kā arī, ja strādājot ar datoru, tiek izmantoti gaiši burti uz tumšā pamata.
 • Redzes problēmas – ātri rodas noguruma sajūta acīs, ja ir redzes traucējumi, bet tie netiek koriģēti vispār, vai tas tiek darīts neatbilstoši redzes traucējumiem ar briļļu vai kontaktlēcu palīdzību.

Kādas ir acu noguruma pazīmes?

 • Galvassāpes;
 • Redzes traucējumi vai dubultošanās, sāpes acīs, tās var būt apsārtušas un var asarot;
 • Acis var būt sausas, jūtama nepatīkama graušanas sajūta, acis aizverot, jūtama dedzinoša sajūta;
 • Var būt jūtamas pat muguras sāpes un sāpes kakla un plecu joslā;
 • Acu muskuļu spazmas un acu plakstiņu raustīšanās.

Acu nogurums nebūt nenozīmē, ka radīsies kādi neatgriezeniski redzes traucējumi, tomēr uzmanība tiem ir noteikti jāpievērš, lai izvairītos no redzes pasliktināšanās. Tiklīdz jūtat, ka radušies kādi redzes traucējumi, nekavējoties dodoties pie acu ārsta, lai izvēlētos piemērotāko veidu, kā apturēt turpmāku redzes pasliktināšanos. Ja jums ir nepieciešamas redzi koriģējošas optiskās ierīces, tad lietojiet tās arī ikdienā.

Daži praktiski ieteikumi, kā pasargāt savas acis no noguruma rašanās:

 • Pariezi iekārtojiet savu darba vietu pie datora monitora, tas nedrīkst atrasties pārāk tuvu acīm.
 • Veicot darbības, kur nepieciešama īpaša redzes piepūle, regulāri atpūtiniet acis (vismaz uz dažām minūtēm katru stundu): pakustiniet acis var arī uz brīdi tās cieši aizvērt.
 • Periodiski skatienu pārorientējiet uz kādiem tālāk esošiem objektiem, paverieties ārā pa logu, cenšoties saskatīt tālākus priekšmetus.
 • Atrodoties ārpus telpām saulainā laikā valkājiet saulesbrilles, kas pasargā acis no ultravioleto staru iedarbības. Saulesbrilles palīdzēs arī izvairīties no acu miegšanas, kas nogurdina acis.
 • Lasot, adot vai rakstot attālumam starp acīm un priekšmetu, uz kuru ir vērsts jūsu skatiens, ir jābūt apmēram 30-40 cm lielam attālumam. Pārliecinieties, ka darba virsma ir pietiekami apgaismota.
 • Neskatieties televizoru tumsā, jo tad veidojas pārāk liels kontrasts starp spilgto ekrānu un apkārtējo tumšo telpu, kas rada papildus slodzi redzei.

Lai mazinātu acu nogurumu pēc saspringtas dienas, var izmantot arī acu pilienus, tā saucamās „mākslīgās asaras”, kas mitrinās sauso acs ābola virsmu un mazinās nepatīkamās sajūtas. Ir pieejami arī acu pilieni ar dažādu ārstniecības augu ekstraktiem, kas mazinās acu nogurumu un mitrinās to virsmu. Kā profilaktiskus līdzekļus var izmantot arī dažādus mellenes ekstraktu saturošus līdzekļus (vai ēst svaigas mellenes) kā arī dažādus vitamīnu un minerālvielu kompleksus, kas paredzēti redzes traucējumu un acs saslimšanu profilaksei. Par tieši jums piemērotākajiem līdzekļiem jautājiet padomu savam ārstam vai aptiekāram.