Cilvēka ārējais izskats bieži vien ir pašnovērtējumu visvairāk ietekmējošais faktors, tādēļ cilvēka vēlme izskatīties pievilcīgi ir tikai dabiska un saprotama. Aktuālāka tā kļūst, pavasarī un vasarā, kad ķermenis kļūst atsegtāks apkārtējo ziņkārīgajiem skatieniem. Par savu izskatu vairāk satraucas daiļā dzimuma pārstāves, un tieši viņas ir tās, kuras nevēlas atklāt savas kājas, valkājot garus svārkus vai bikses, jo viņu kājas klāj zils vēnu raksts. Kā pasargāt savas kājas no varikozu vēnu rašanās?

Varikozo un paplašināto vēnu rašanos lielā mērā ietekmē iedzimtība – ja kādam tuvam jūsu ģimenes loceklim zilo vēnu ir apvijis kājas, tad pastāv liels risks, ka arī jums dzīves laikā radīsies vēnu varikoze. Turklāt sievietēm šī problēma ir daudz aktuālāka nekā vīriešiem. Taču arī liela nozīme ir dzīvesveida īpatnībām, tās ietekmē gan varikozo vēnu rašanos, gan arī slimības stāvokļa nopietnību cilvēkiem, kuru vēnas jau ir paplašinātas, iekaisušas un deformējušās.

  • Cilvēka ķermenis ir piemērots kustību veikšanai, tad tas arī ir jādara. Nav ieteicams ilgstošu laika periodu pavadīt mazkustīgi, ilgstoši sēdēt vai stāvēt kājās. Sēžot birojā pie galda, ik pa laiciņam piecelieties, izstaipieties un nedaudz pakustieties – tas nāks jums tikai par labu. Ja ilgstošu laiku nākas pavadīt, braucot automašīnā, tad ik pēc pāris stundām apstājieties, izkāpiet no tās un izstaipiet kārtīgi kājas. Viens no vēnu varikozi veicinošākajiem faktoriem ir darbs, kura laikā ilgstoši jāatrodas stāvus kājās, tādā gadījumā jau profilaktiskos nolūkos ieteicams periodiski nēsāt kompresijas zeķes, kuras var iegādāties aptiekās un specializētos veikalos, tikai pirms to pirkšanas obligāti ir nepieciešama speciālista konsultācija, lai noteiktu cik stipra spiediena kompresijas zeķes jums nepieciešamas. Bet pie jebkuras izdevības kājas ir jāatbrīvo un jāpavingrina, lai veicinātu nospiesto asinsriti.
  • Lai pasargātu savas kājas no paplašināto vēnu rašanās, nav pieļaujama smēķēšana. Šī kaitīgā ieraduma rezultātā paaugstinās asinsspiediens, rodas asinsrites traucējumi un iespējamāka kļūst neglītā vēnu zīmējuma rašanās uz jūsu kājām.
  • Atpūtas laikā novietojiet kājas augstāk nekā viss pārējais ķermenis (vai vismaz vienā līmenī ar sirdi), jo tādā veidā dabiskā veidā tiek atvieglota asinsrite kājās, vēnu sieniņām un kāju muskuļiem ir jāpieliek mazāks darbs, lai asinis no kājām plūstu uz ķermeņa augšdaļu.
  • Ļoti liela nozīme ir normālam ķermeņa svaram, lai vēnas būtu veselas, jo palielinātas ķermeņa masas gadījumā, kājām nākas pārvietot lielāku svaru, rodas lielāks spiediens uz vēnām, normāla asinsrite ir apgrūtināta, un tiek veicināta vēnu paplašināšanās.
  • Fiziskā slodze palīdzēs sasniegt ne tikai normālu ķermeņa svaru, bet tās laikā palielinās asiņu pieplūde kājām un uzlabojas asinsrite, tas aizkavēs varikozo vēnu rašanos. Turklāt ar fizisko aktivitāšu laikā pastiprināti tiek nodarbināti kāju, kas arī uzlabo asinsriti. Lai pasargātu vēnas no slimības attīstības, nav nepieciešamas nodarbības sporta zālē, jo pat vienkāršas vismaz pusstundu ilgas pastaigas katru dienu aizkavēs tālāku pārmaiņu rašanos vēnu sieniņās.
  • Izvairieties no sēdēšanas pozā, kad viena kāja ir pārlikta pār otru, jo tādā veidā tiek nospiesta asinsrite un uz kāju vēnām tiek radīts papildus nevajadzīgs spiediens.
  • Varikozo vēnu rašanos veicina arī pārāk cieši apavi un augstpapēžu apavi, tādēļ ieteicams tomēr izvēlēties ērtus apavus ar papēdi, kurš nav augstāks par dažiem centimetriem.
  • Izrādās, ka varikozo vēnu rašanos palīdz aizkavēt arī ar šķiedrvielām bagāts uzturs, jo tādā veidā tiek veicināta normāla vēdera izeja, novēršot aizcietējumu rašanās iespēju, jo aizcietējuma laikā pastiprinās spiediens uz anālās atveres apvidū esošajām vēnām, mazinot hemoroīdu risku (arī hemoroīdi ir tās pašas varikozās vēnas).
  • Asinsvadu un tai skaitā arī vēnu sieniņas stiprina C vitamīns, tādā veidā mazinot varikozo vēnu rašanās iespēju.

Nelielas rūpes par savu veselību un veselīga dzīvesveida ievērošana palīdzēs saglabāt skaistas kājas!