Veselība ir dārgākais, kas katram no mums pieder, tikai dažkārt aizmirstam par to parūpēties, jo ikdienas problēmas šķiet svarīgākas, līdz nākas atskārst, ka nejūtamies vairs tik labi un moži. Lai ātrāk atgūtu veselību un atkal būtu spējīgi darboties, dažkārt mums nākas lietot medikamentus, taču pret to nedrīkst izturēties vieglprātīgi un neapdomīgi, jo zāles ir vielas, kas ietekmē mūsu veselību, turklāt tās mēdz izraisīt arī nevēlamas reakcijas, kuras sauc par blakusparādībām, vai iespējams no tām izvairīties vai tās mazināt?

Zāļu blakusparādības var būt ar visdažādākajām izpausmēm, tās ir atšķirīgas pēc smaguma pakāpes – dažas var būt vieglas un veselību neapdraudošas, bet dažas var būt arī ļoti smagas, kuru dēļ ārstēšana ir nekavējoties jāpārtrauc un var būt nepieciešams uzsākt neatliekamās palīdzības pasākumus.

Lai mazinātu zāļu lietošanas izraisīto iespējamo blakusparādību risku, jāievēro šādi ieteikumi:

  • Zāles vienmēr ir jālieto tieši tā, kā to ieteicis ārsts vai aptiekārs. Bieži vien blakusparādības ir novērojamas tieši nepareizas medikamenta lietošanas dēļ. Precīzi ir jāievēro lietojamās devas lielums un tas, cik bieži zāles ir jālieto, kā arī citi lietošanas nosacījumi (pirms ēšanas, starp ēdienreizēm, ēšanas laikā, pirms gulētiešanas utt.). Ja kaut ko neesat īsti sapratuši no ārsta vai farmaceita sniegtajiem norādījumiem, tad droši pārjautājiet, jo no tā taču ir atkarīga jūsu pašu vai jums tuvo cilvēku veselība. Ieteicams griezties pēc padoma pie speciālistiem, kuriem jūs uzticieties, jo tad būsiet droši, ka viņi jums neatteiks savu padomu un uz to jūs varēsiet paļauties jebkurā laikā.
  • Nekad nelietojiet citam cilvēkam izrakstītos medikamentus, pat ja slimības pazīmes ir tādas pašas vai līdzīgas, jo vienādas izpausmes var būt ļoti daudzām slimībām, bet tām visām noteikti nederēs vieni un tie paši medikamenti, tādēļ, sajūtot kādus par slimību liecinošus simptomus, griezieties pēc padoma pie speciālista.
  • Pirms uzsākat lietot kādas zāles, izlasiet tām pievienoto lietošanas instrukciju, jo tajā ir jābūt uzskaitītiem visiem brīdinājumiem, kas jāņem vērā, sākot zāļu lietošanu. Tajā ir pastāstīts arī par visām blakusparādībām, kuras var rasties zāļu lietošanas laikā. Tomēr, ja novērojat kādas nevēlamas blakusparādības, arī tādas, kas nav minētas lietošanas instrukcijā, pastāstiet par to savam ārstam vai farmaceitam, lai varētu izvērtēt, kā turpmāk rīkoties.
  • Pastāstiet ārstam vai aptiekāram par visām zālēm, kuras vēl lietojat, arī par bezrecepšu zālēm, ārstniecības augu preparātiem un uztura bagātinātājiem, jo tajos var ietilpt vielas, kam var radīt nevēlamas mijiedarbības reakcijas starp izrakstītājām un jau iepriekš lietotām zālēm.
  • Nekad nelietojiet mājās esošas zāles, ja neesat droši par to, kam tās vispār ir domātas, jo tādējādi jūs paši apdraudat savu veselību. Lai no tā izvairītos medikamenti ir vienmēr jāuzglabā to oriģinālajā iepakojumā un jāsaglabā klāt pievienotā lietošanas instrukcija.
  • Zāles nekādā gadījumā nedrīkst lietot pēc derīguma termiņa beigām, jo tās var kļūt ne tikai neefektīvas, bet pat arī bīstamas veselībai. Periodiski ir jāpārskata sava mājas aptieciņa, un zāles, kurām ir beidzies derīguma termiņš, aiznesiet un nododiet atpakaļ aptiekā nevis vienkārši izmetiet miskastē, tādā veidā tiks novērsta iespēja, ka kāds cits cilvēks var saindēties ar tām.
  • Ja vienlaicīgi tiek lietoti vairāki medikamenti, tad pastāv liela iespēja tos savstarpēji sajaukt, neievērot pareizu to lietošanu, šādā gadījumā lieti noder speciālas zāļu kastītes, kurās var salikt visas zāļu devas, kuras nepieciešams ieņemt dienas vai pat nedēļas laikā, atbilstoši katram diennakts laikam. Tajās ir atsevišķi nodalījumi, kurā ievietot no rīta, pusdienlaikā, pēcpusdienā un vakarā ieņemamās zāļu devas.

Lai izvairītos no nevēlamām zāļu blakusparādībām, ļoti svarīga ir paša pacienta aktīva līdzdalība ārstēšanas procesā, jāpastāv sadarbībai starp speciālistu un pacientu. Iespējams, ka veselības stāvokli iespējams uzlabot arī ar fizisko aktivitāšu un veselīga, piemērota uztura palīdzību, tādā veidā samazinot nepieciešamo zāļu devu vai pārtraucot to lietošanu vispār, līdz ar to samazinās nevēlamo blakusparādību iespējamība.