Greipfrūtu sula satur vairākus savienojumus, kuri var samazināt artēriju „aizsērēšanu” jeb aterosklerozi un pat samazināt audzēju rašanās risku. Šo iemeslu dēļ greipfrūtu sula uzskatāma par vērtīgu uztura sastāvdaļu. Tomēr daudziem cilvēkiem, kuri lieto noteiktus medikamentus, greipfrūtu sula var izrādīties kaitīga!

Ir pierādīts, ka greipfrūtu sula tiešā vai netiešā veidā var mijiedarboties ar lielu skaitu medikamentu. Greipfrūtu sula bieži tiek lietota ēdienreizēs, kad arī visbiežāk tiek lietoti dažādi medikamenti.

Greipfrūtu sula bloķē īpašus enzīmus tievo zarnu sieniņā, kuri noārda daudzus medikamentus, novēršot to absorbciju organismā. Tādā veidā organismā nonāk mazāks daudzums zāļu vielas nekā ir uzņemts. Kad šī enzīma darbība ir bloķēta, organismā nonāk lielāks zāļu vielas daudzums, palielinās zāļu vielas koncentrācija asins plazmā. Tas var novest līdz pat toksiskām reakcijām, kuras izraisa medikamenti.

Pārsteidzoši, ka šāda nozīmīga pārtikas un medikamentu mijiedarbība tika atklāta salīdzinoši nesen un pilnīgi nejauši. Zinātnieki pētīja, kā alkohols var mijiedarboties ar felodipīnu (kalcija antagonists – medikaments, kurš pazemina asinsspiedienu) un izmantoja atšķaidītu spirtu ar greipfrūtu sulu, lai pētījuma gaitā maskētu alkohola garšu. Zinātnieki secināja, ka felodipīna līmenis asinīs bija lielāks nekā citos iepriekšējos pētījumos. Palielinātais felodipīna līmenis asinīs izraisīja efekta un blakusefektu palielināšanos.

Pētījumi par greipfrūtu sulas un medikamentu mijiedarbību vedina domāt, ka sulā esošie savienojumi, kurus sauc par furanokumarīniem (piem., bergamotīns), ir atbildīgi par šādiem efektiem. Viena glāze greipfrūtu sulas izraisa maksimālo bloķējošo efektu uz enzīmiem, tas var ilgt pat vairāk par 24 stundām, tādēļ greipfrūtu sulu nevajadzētu lietot vienlaicīgi ar medikamentiem.Cilvēkiem, kuri lieto kādus medikamentus ikdienas, vajadzētu atturēties no greipfrūtu sulas lietošanas uzturā vispār. Jāņem vērā gan arī tas, ka ne visiem medikamentiem ir mijiedarbība ar greipfrūtu sulu un tos var droši lietot kopā un neskaidrību gadījumā nepieciešams konsultēties ar ārstu vai farmaceitu.