Šobrīd pasaulē dzīvo virs 7 miljardiem iedzīvotāju. Ja salīdzinām ar nesenu pagātni – 1950. gadu – mūsu skaits ir pieaudzis divas reizes. Ja populācijas skaits turpinās augt, radīsies jautājums par to, vai visiem nākotnē pietiks pārtikas produkti. Ražošanas procesā radušās problēmas ar lielu produktu daudzumu zaudējumu insektu uzbrukumu un citu iemeslu dēļ radīja nepieciešamību rast risinājumu. Un šis risinājums ir ģenētiskā modifikācija.

Kukurūza, soja, kartupeļi un citi pārtikas produkti tiek audzēti izmantojot tieši ģenētiskās modifikācijas metodi. Izmantojot ģenētisko modifikāciju, ražotāji var saražot vairāk un līdz ar to nodrošināt pārtiku lielākam cilvēku skaitam. ASV vairs bez ģenētiski modificētas pārtikas ikdiena nebūtu iedomājama. Jautājums par to, vai šāda pārtika ietekmē cilvēka organismu, paliek aktuāls. Eiropā piesardzīgāk attiecas pret ģenētisku modifikāciju un tādēļ vēlas to marķēt, bet ASV pozīcija ir – ja kaut ko jāmarķē, tad tam jāattiecas uz veselības jautājumiem, nevis jāapzīmē, ka tas ir ģenētiski modificēts produkts, tā kā nav pierādījumu tam, ka ģenētiski audzēta pārtika būtu kaitīga veselībai.

Drīzumā pasaules tirgū parādīsies 2. paaudzes ģenētiski modificēta produkcija, ar paaugstinātu kvalitātes zīmi. Ieguvēji šajā gadījumā būs pircēji, nevis ražotāji kā iepriekš. Tiek apspriests jautājums par produktu kontroles sistēmu- Starptautiskai standartizācijai jābūt, kas ir un kas nav pieņemams. Mērķis ir samazināt kļūdu skaitu, kā tas bieži gadās eksperimentos.

Pirms ievešanas Eiropā, ģenētiski modificēta pārtika tiek rūpīgi pārbaudīta, lai nebūtu pretrunā ar Eiropas likumdošanu. Tomēr mērījumi var atšķirties atkarībā no valsts, kurā tos veic. Lai gan mēs domājam, ka ēdam ekoloģiski tīru un kvalitatīvu pārtiku, pilnīgi noteikti puse vai vismaz kāda daļa no tā, ko ēdam, ir ģenētiski modificēta. Mēs visi uztraucamies par savu veselību un dzīvību, tādēļ saprotamas ir bažas par ģenētiski modificētas pārtikas ietekmi uz cilvēka organismu. Iespējams, ka tas atstās sekas uz nākamo paaudžu veselību, bet tajā pat laikā tas var tieši izglābt pasauli no bada.