Diabēta vēlīnie sarežģījumi veselības aizsardzības sistēmai izmaksā dārgi. Ir pierādīts, ka 5-10% no nacionālā veselības budžeta izlieto diabēta pacientu ārstēšanai.

  • Diabēts ir galvenais akluma un redzes pasliktināšanās cēlonis attīstītajās valstīs. Neproliferatīvā diabētiskā retinopātija ir izplatītākā diabēta izraisītā acs asinsvadu bojājumu forma. No visiem retinopātijas gadījumiem apmēram 80% ir neproliferatīvā diabētiskā retinipātija. Lai gan neproliferatīvā diabētiskā retinipātija reti ir cēlonis pilnīgam aklumam, 5-20% no visiem diabēta pacientiem kļūst akli piecu gadu laikā. Apmēram 2% no visiem diabēta pacientiem, kuri slimo jau 15 gadus, kļūst akli, bet apmēram 10% no viņiem attītās nopietni redzes bojājumi.
  • Diabēts izraisa nervu un asinsvadu bojājumus un ir visbiežākais to amputāciju cēlonis, kas nav saistītas ar nelaimes gadījumiem un traumām. Diabēta pacientiem 15-40 reizes biežāk ir nepieciešama apakšējo ekstremitāšu amputācija.
  • Diabēta pacientiem ir 2-4 reizes lielāks kardiovaskulāro slimību (koronārā sirds slimība un insults) risks nekā cilvēkiem bez diabēta.
  • Diabētiskā nefropātija ir hroniska, progresējoša nieru slimība. Paaugstināts glikozes līmenis asinīs izmaina kapilārus, kas veido glomeruļus. Tāpēc “nieru filtri” – glomeruļi vairs nestrādā efektīvi. Diabēts ir viens no izplatītākajiem nieru slimību cēloņiem. Diabētisko nefropātiju jeb nieru slimību, ko izraisījis diabēts konstatē 30% diabēta pacientu. Sākotnēji diabētiskai nefropātijai nav nekādu pazīmju. Diabētiskās nefropātijas sekas un organisma darbības traucējumus diabēta pacients var sajust tikai vēlīnā slimības stadijā.

Pētījumos pierādīts ir fakts, ka laba diabēta kompensācija, ilgstoši stabils un normālam līmenim tuvs glikozes līmenis asinīs, asinsspiediens un lipīdu rādītāji var ievērojami samazināt diabēta vēlīno sarežģījumu attīstības risku un palēnināt to progresēšanu. Tikpat svarīgi ir ārstēt paaugstinātu asinsspiedienu un paaugstinātu lipīdu (asins tauku, piemēram, holesterīns, triglicerīdu) līmeni asinīs. Kā liecina pētījumu rezultāti, pat industriāli attīstītās valstīs 15-20% diabēta pacientu nezina, ka labas diabēta kompensācijas sasniegšana aizkavē diabēta vēlīno sarežģījumu attīstību. Lasiet par to arī sadaļā Diabēta ārstēšana (Diabēta ārstēšanas mērķi).

Ļoti svarīgi ir katru gadu veikt ārsta ieteiktās veselības pārbaudes savlaicīgai diabēta vēlīno komplikāciju diagnostikai, kas dod iespēju tās sekmīgāk ārstēt.