Visapkārt Zemei esošais ozona slānis vairs nenodrošina pietiekamu ādas aizsardzību pret saules ultravioleto staru kaitīgo iedarbību, kas izraisa priekšlaicīgu grumbu veidošanos un palielina risku saslimt ar ādas vēzi. Lai gan iedegums tiek uzskatīts par sevišķa veselīguma pazīmi, patiesībā tas ir ķermeņa mēģinājums aizsargāt sevi no ādas bojājumiem.

Saules staru iedarbības rezultātā ādas virskārtas šūnas izdala vairāk aizsargpigmenta – melanīna. Tumšādainu cilvēku šūnās melanīna ir vairāk, savukārt cilvēkiem ar gaišu ādu un vasarraibumiem tā ir mazāk, tāpēc viņi saulē apdeg biežāk.

Nozīme aizsardzībai pret saules iedarbību

Kosmētiskie un ādas kopšanas līdzekļi, kuri ietver saules aizsardzības faktoru vai satur saules ultravioleto staru aizsargfiltrus (SPF), aizsargā un rūpējas par ādu, īpaši tad, ja daudz laika jāpavada ārā. Jo lielāks skaitlis seko aiz SPF zīmes, jo ilgāk produkts aizsargā pret saules staru iedarbību. Piemēram, SPF 15 saules filtrs ļauj uzturēties saulē 15 minūtes ilgāk nekā bez aizsarglīdzekļiem, bet SPF 20 – 20 minūtes ilgāk.

Saules blokatori

Uzturoties saulē, nekad nevari būt pilnīgi pārliecināta, ka ādas krāsa itin nemaz nemainīsies. Vēloties īpaši pasargāt jutīgākās vietas, jālieto saules blokators. Saules blokatori atstaro kaitīgos saules ultravioletos starus, kā arī mitrina ādu. Ieteicams vienmēr lietot atsevišķu saules blokatoru sejai un ķermenim. Saules blokators sejai aizkavē iedeguma un vasarraibumu veidošanos, kā arī ir labs pamats dekoratīvās kosmētikas uzklāšanai. Labāk izvēlēties dabisko toņu saules blokatorus, kuri neietekmē pamattoņa krāsu. Vislabāk blokatoru uzklāt 10 minūtes pirms ādas mitrinātāja.

Kā pareizi sauļoties?

Lai neiegūtu saules apdegumus, uzturēšanās laiks saulē jāpalielina pakāpeniski. Vēlams sauļošanos sākt ar 10 minūtēm dienā; nesauļoties tad, kad saule ir viskarstākā – starp 11:00 un 16:00, vienmēr valkāt labas kvalitātes saulesbrilles.

Pretiedeguma līdzekļa uzklāšana

Aizsarglīdzekli ar ultravioleto staru aizsargfiltru ierīvē ķermeņa ādā. Ja nepieciešams vai ja līdzeklis nav ūdensizturīgs, ādu ieziež atkārtoti, īpaši pēc peldes vai vingrinājumiem.
Ķermeņa jutīgākās daļas, piemēram, plecus, kuri ir īpaši jutīgi pret saules apdegumu, papildus jāaizsargā, vienmērīgā kārtiņā uzklājot uz tiem saules blokatoru.
Lai āda pēc sauļošanās nekļūtu sausa un nelobītos, tā jāieziež ar īpašu ādas mitrinātāju, kas paredzēts lietošanai pēc sauļošanās.