Dažādu slimību gadījumā bieži nākas lietot dažādus medikamentus. Ļoti svarīgi ir izvēlēties gan slimībai, gan organismam vispiemērotāko un atbilstošāko medikamentu, šādā gadījumā nepieciešams speciālista padoms, lai ieguvums veselībai būtu lielāks nekā iespējamais risks. Lielu daļu no slimībām izraisa sīkie mikroorganismi – baktērijas. Šādu slimību ārstēšanai tiek lietotas antibiotikas.

Lai ārstēšanas rezultāts būtu pozitīvs, jāpiemeklē slimībai visatbilstošākais antibakteriālais medikaments, un tas ir ārsta ziņā, turklāt visi iekšķīgi lietojamie antibakteriālie līdzekļi (ķīmiskie) ir recepšu medikamenti. Antibiotiku lietošanas gadījumā īpaši svarīga ir pareiza šo medikamentu lietošana, jo nepareizi lietojot tiek nodarīts ļaunums savai veselībai, un turpmāka slimības ārstēšana kļūs sarežģītāka.

Vēl joprojām bieži antibiotikas tiek lietotas nepamatoti pie dažādām vīrusu izraisītām slimībām, kad šie medikamenti ne vien nespēj darboties, jo antibiotiskie līdzekļi ir neefektīvi pret vīrusiem, bet tam ir arī ļoti bīstama blakusparādība – laika gaitā, nepareizi lietojot zāles, baktērijas kļūst izturīgākas, un cīņa ar tām ir grūtāka, to sauc par baktēriju rezistenci, kad agrāk lietotie līdzekļi kļūst neefektīvi. Lai izārstētu slimību, kuru izraisījušas rezistentās baktērijas, nepieciešamas lielākas antibiotiku devas vai pat vispār citas, spēcīgākas zāles. Ir baktērijas, kuras jau kļuvušas nejutīgas pat pret visspēcīgākajām antibiotikām, tieši to nepareizas lietošanas dēļ.

Ja tomēr rodas pamatota nepieciešamība lietot antibakteriālos līdzekļus, tad ieteicams ievērot dažus ieteikumus, lai lietošanu padarītu pēc iespējas drošāku un izvairītos no problēmām ārstēšanas gaitā:

  • Ar antibiotikām ārstējiet tikai baktēriju izraisītas infekcijas, taču pirms tam noteikti konsultējieties ar savu ārstu. Pat vieglu saaukstēšanās slimību gadījumā neatstājiet savus slimību bez ievērības, neļaujiet tai iet savu gaitu, jo ļoti bieži tieši neārstētu vīrusu izraisītu saaukstēšanās slimību gadījumā pievienojas kāda bakteriāla infekcija, kas prasīs sarežģītāku ārstēšanu un ilgāku atveseļošanās laiku. Nevajag ieslīgt arī otrā galējībā, kad pie jebkurām visvieglākajām saaukstēšanās slimībām tiek lietotas antibiotikas, jo iesnas un sāpošs kakls parasti ir ārstējams ar vienkāršākiem medikamentiem, kurus gan tāpat nedrīkst lietot vieglprātīgi un bez piesardzības, jo tās ir zāles.
  • Ja ārsts ir nozīmējis antibiotikas, tad lietojiet tās tieši tā, kā norādījis ārsts. Antibiotikas būs efektīvas tikai tad, ja tiks lietotas visu norādīto ārstēšanas kursu tik bieži, kā ieteicis ir ārsts. Nekādā gadījumā nedrīkst pārtraukt ārstēšanu, ja sūdzību it kā vairs nav, bet paredzētais ārstēšanas kurss vēl nav beidzies, jo simptomu izzušana vēl neliecina par slimības izārstēšanu, tā var rasties ar jaunu sparu, kad būs nepieciešama jau sarežģītāka un ilgāka ārstēšana. Arī ilgāk par norādīto kursu zāles lietot nedrīkst, jo nekādu labumu tas nedos. Nesatraucieties, ja pēc pirmās devas ieņemšanas jums uzreiz nepaliek labāk, uzlabojumu gaidiet 2-4 dienu laikā.
  • Ja pēc ārstēšanās kursa jums tomēr paliek pāri vēl neizlietotās zāles, neglabājiet tās savā mājas aptieciņā, bet nododiet atpakaļ aptiekā vai iznīciniet, jo visticamāk, ka tās nebūs noderīgas kādā nākošajā reizē. Turklāt palikušais zāļu daudzums noteikti nebūs pietiekams visam nepieciešamajam kursam.
  • Nelietojiet citam cilvēkam izrakstītos medikamentus pat, ja simptomi ir tādi paši. Konsultējieties ar savu ārstu, kurš izrakstīs jūsu slimībai un veselības stāvoklim vispiemērotāko medikamentu.

Veidojiet labas attiecības ar savu ārstu un farmaceitu, lai varētu paļauties uz viņiem un viņu zināšanām, šāda sadarbība būs noderīga jums un jūsu ģimenei, lai problēmas varētu risināt ātri un savlaicīgi un, lai rezultāts būtu ieguvums jūsu veselībai.