Ļoti svarīgs un nozīmīgs orgāns mūsu organismā ir aknas, kuru var uzskatīt par mūsu „bioķīmisko laboratoriju”, jo tik daudz dažādu procesu kā aknās nekur citur mūsu ķermenī nenotiek. Aknas cilvēkam ir tikai vienas, turklāt tās pilda tādas funkcijas, kas nekur citur organismā nenotiek, tādēļ pret tām jāizturas piesardzīgi, cenšoties tās pasargāt no dažādu nevēlamu un kaitīgu faktoru iedarbības. Kāda ir aknu funkcija un nozīme?

Aknas atrodas ķermeņa labajā pusē zem apakšējā ribu loka, tās sastāv no miljoniem aknu šūnu, katru atsevišķo mazo šūniņu var uzskatīt par ķīmisku laboratoriju. Aknu asins apgādi nodrošina divi galvenie asinsvadi – aknu artērija, pa kuru aknām tiek piegādātas ar skābekli bagātas asinis, un vārtu vēna, pa kuru tiek piegādātas asinis no gremošanas trakta, šajās asinīs atrodas sagremotās uzturvielas un organismam kaitīgās un nederīgās vielas, kas nonākušas organismā gremošanas procesa laikā. Aknās veidojas žults, no katras atsevišķās šūniņas tā tiek savākta ar žults kapilāru palīdzību, no tiem žults ieplūst žultsvados, pa kuriem pēc tam tā nonāk žultspūslī, kur tiek uzkrāta, un pēc tam pa jau citiem žultsvadiem tā nonāk kuņģa-zarnu traktā, kur piedalās gremošanas procesā, kaut gan tā nesatur nekādus enzīmus, ar tās palīdzību tauki un taukos šķīstošie vitamīni tiek padarīti vieglāk sagremojami. Žults no aknām gremošanas traktā var nonākt arī, apejot žultspūsli. No aknām asinis aizplūst pa aknu vēnām.

Ar aknu palīdzību tiek regulēti dažādu vielu daudzumi asinīs, aknās veidojas žults, ar kuras palīdzību no aknām tiek aiznestas projām dažādas kaitīgās vielas, kas tur veidojas. Organismam svešas vielas ir arī dažādi medikamenti, tādēļ pēc uzsūkšanās arī tie nonāk aknās, kur tie dažādās ķīmiskajās reakcijās pārveidojas, lai varētu izvadīties no organisma. Medikamentu pārveidošana citos savienojumos ir papildus slodze aknām, tas īpaši jāņem vērā cilvēkiem, kas lieto vairākus medikamentus, ilgstoši lietojot kādas zāles, kā arī cilvēkiem, kam jau ir aknu funkciju traucējumi, tādēļ pirms katra medikamenta lietošanas nepieciešams konsultēties ar ārstu, lai veselībai nenodarītu vēl lielāku kaitējumu.

Aknās notiek ļoti daudz dažādu dzīvībai svarīgu procesu, to skaits ir mērāms simtos:

  • Aknās veidojas žults, ar kuras palīdzību tiek aizvadītas nevajadzīgās un kaitīgās vielas, kas nonākušas organismā gremošanas procesa laikā, bet pati žults ir svarīga, lai gremošanas process varētu notikt pilnvērtīgi.
  • Aknās tiek sintezētas asiņu olbaltumvielas – albumīni, kam liela nozīme asiņu recēšanas procesa nodrošināšanā.
  • Aknās veidojas holesterīns un īpašas olbaltumvielas, ar kuru palīdzību pa organismu tiek transportēti tauki.
  • Aknās atrodas dzelzs rezerves, šeit asinis tiek bagātinātas ar dzelzi, lai varētu nodrošināt to pareizu funkciju – organisma apgādi ar skābekli.
  • Aknās tiek padarītas nekaitīgas dažādas organismam nevajadzīgās vielas, tādējādi pasargājot to no iespējamajiem bojājumiem un funkciju traucējumiem.
  • Aknās veidojas dažādas vielas un savienojumi, kas nepieciešami imunitātei, lai stiprinātu organisma aizsargspējas.
  • Arī liekais glikozes daudzums aknu darbības rezultātā tiek pārvērsts par glikagonu, kurš vēlāk, nepieciešamības gadījumā, atkal pārvērtīsies par glikozi, nodrošinot organismu ar enerģiju.

Tās kaitīgās vielas, kas tiek izvadītas ar žults palīdzību, nonāk tievajās zarnās, pēc tam ar fēcēm izvadās ārā, bet asinis, kas nāk no aknām, ar tajās esošajām kaitīgajām vielām tiek izfiltrētas nierēs un izvadās ar urīnu.

Lai arī aknas spēj darboties pat tad, kad apmēram tikai ceturtā daļa šūnu ir palikušas darbotiesspējīgas no sākotnējā šūnu daudzuma, tomēr izturieties pret tām ar cieņu, lai palīdzētu saglabāt tām savu funkciju visa mūža garumā. Par aknu lielāko ienaidnieku ir uzskatāms alkohols, kurš aknas iznīcina, tāpat atcerieties, ka ikviena organismam sveša viela rada papildus slodzi aknām.

Foto: wikipedia.org