Zinātniskie pētījumi apliecina, ka faktiski pastāv divi noteikti novecošanās veidi. Pirmais – novecošanu izraisa mūsu pārmantotie gēni jeb t.s. „iekšējā novecošanās”. Otrs veids ir t.s. „ārējā novecošanās”, kuru izraisa apkārtējās vides faktori, piemēram, ādas pakļaušana saules iedarbībai, u.c

Iekšēja novecošanās

Tas ir dabisks novecošanās process, kas sākas aptuveni 25 gadu vecumā un turpinās līdz mūža beigām. Ādas uzbūve, kalogēna izstrādes palēninās un elastīns (substance, kas veicina ādas elastību) kļūst mazāk vingrs un atsperīgs. Atmirušās ādas šūnas netiek atgrūstas tik ātri un jaunas ādas mainība nedaudz mazinās. Lai gan šis process aizsākas jau pēc 20 gadu vecuma, iekšējās novecošanās pazīmes normāli nav redzamas vairākus gadu desmitus. Iekšējās novecošanās pazīmes ir:

  • Smalkas grumbiņas;
  • Plāna un caurspīdīga āda;
  • Pamata tauku slāņa zudums, kas noved pie „iekritušu” vaigu un acu dobumu izskata, tāpat arī acīmredzama roku un kakla tvirtuma zudums;
  • Kaulu atdalīšanās no ādas saistībā ar kaulu masas zudumu, kas izraisa ādas nokarāšanos;
  • Ādas izžūšana jeb sausināšanās, kas izraisa niezošu sajūtu;
  • Nespēja pietiekami svīst, lai atvēsinātu ādu;
  • Matu izkrišana;
  • Nevēlama apmatojuma parādīšanās;
  • Nagu formas un biezuma izmaiņas- tie kļūst plānāki, pazūd „pusmēnestiņi” un nagi sāk krokoties.

Mūsu gēni kontrolē, cik ātri norisināsies mūsu novecošanās process, un katram tas notiek dziļi individuāli. Daži cilvēki pirmos sirmos matus pamana jau pēc 20 gadu vecuma, citi – pēc 40 gadu vecuma. Cilvēkiem ar Vernera sindromu iekšējās novecošanas process noris ļoti ātri, vecumdienas sasniedzot jau ap 30 gadu vecumu. Šo cilvēku mati jau sāk sirmot pusaudžu vecumā, katarakta var parādīties jau 20 gadu vecumā. Cilvēku ar Vernera sindromu vidējais dzīves ilgums ir 46 gadi.

Ārēja novecošanās

Ārējo faktoru ietekme visbiežāk darbojas kopā ar normālas novecošanās procesiem, turklāt nereti priekšlaicīgi novecojot ādai. Lielākā daļa priekšlaicīgas novecošanās ir saistīta ar pakļaušanos saules iedarbībai, citi faktori ir noteiktu sejas izteiksmju pielietošanas un atkārtošanās, zemes pievilkšanās spēka iespaidā, gulēšanas pozām nakts laikā un smēķēšanas.

Saule

Bez aizsardzības no saules stariem, pat pāris minūtes saules iedarbība katru dienu daudzu gadu garumā var izraisīt acīmredzamu ietekmi uz ādu. Vasaras raibumi, smalkas krunciņas (kuras izstieptas pazūd), izteiktas vēnas uz sejas, raupja un cieta āda, nokārusies āda, pūtītēm klāta seja, sarkani plankumi un ādas vēzis var tikt izraisītas tieši dēļ saules iedarbības uz ādu.

„Fotonovecošanās” ir dermatologu termins, kas tiek pielietots, lai aprakstītu novecošanos, kas saistīta ar saules staru iedarbību. Fotonovecošanās apmērs ir atkarīgs no:

  1. Konkrētā cilvēka ādas krāsas un
  2. Ilgtermiņa pakļaušanas saules iedarbībai intensitātes.

Cilvēkiem ar gaišu ādu un pastāvīgu ādas pakļaušanu saules staru iedarbībai visbiežāk ir vairāk ādas novecošanās pazīmju nekā tiem, kuriem ir tumša āda. Tumšākas ādas krāsas cilvēkiem fotonovecošanās pazīmes visbiežāk aprobežojas ar smalkām grumbiņām un raibu sejas krāsu, raksta www.skincarephysicians.com.

Fotonovecošanās norisinās daudzu gadu gaitā. Daudzkārtēji pakļaujot ādu saules staru iedarbībai, āda zaudē savu spēju atveseļoties un pastāvīgi uzkrājas tās bojājums. Zinātniski pētījumi ir pierādījuši, ka daudzkārtēja ultravioleto staru iedarbība sabojā kalogēnu un vājina jaunu kalogēnu sintēzi. Saules stari arīdzan bojā ādas elastību un tā nokarājas daudz ātrāk nekā āda, kas tiek aizsargāta no UV stariem.

Cilvēki, kuri dzīvo siltajās zemēs, kur saule spīd gandrīz katru dienu, piemēram, Floridā vai Arizonā, jūt saules ietekmi jau pēc 20 gadu vecuma. Faktiski daži no šo zemju iedzīvotājiem jau pēc 20 gadu vecuma atklāj aktīnisko keratozi un ādas vēzi.

Lai gan varētu šķist, ka fotonovecošanās parādās pēkšņi, tomēr faktiski tā norisinās nemanot daudzu gadu garumā.

Sejas izteiksmes

Ja Jūs izpildāt vingrojumus sejas vingrināšanai, lai uzturētu jauneklīgu izskatu, ir laiks to pārtraukt. Atkārtotas sejas kustības patiesībā veicina smalku sejas līniju un grumbu veidošanos, jo ar laiku āda zaudē savu elastību. Katru reizi, kas izmantojat noteiktus sejas muskuļus, rievas veidojas zem ādas virskārtas, kādēļ mēs ar laiku redzam līnijas, kuras formējas pie noteiktas sejas izteiksmes pielietošanas.

Zemes pievilkšanās spēks jeb gravitāte

Izmaiņas, kas saistītas ar Zemes pievilkšanās spēku, sāk kļūst izteiktas pēc 50 gadu vecuma, kas ādas elastīgums pazeminās straujāk un gravitātes ietekme kļūst acīmredzama. Gravitāte izraisa degungala nokarāšanos, ausu izstiepšanos, acu plakstiņu nokarāšanos, zoda ādas nokarāšanos un lielā mērā augšējā lūpa pazūd, tajā pašā laikā apakšējai lūpai kļūstot izteiktākai.

Gulēšanas pozas

Balstot savu seju uz spilvena vienā pozā katru nakti daudzu gadu garumā, arī tas var novest pie noteiktu grumbiņu veidošanās. Sievietes, kuras vairāk tiecas gulēt uz sāniem, ādas novecošanās pazīmes pamana visvairāk uz zoda un vaigiem. Vīriešu vairums savukārt iecienījuši gulēt uz vēdera jeb ar seju uz spilvena, kas veicina pieres grumbu līniju agrāku parādīšanos. Cilvēki, kuru iecienītā gulēšanas poza ir uz muguras, noteiktas grumbu līnijas nemana, ja vien nepavērš seju pret spilvenu.

Smēķēšana

Cigarešu smēķēšana izraisa bioķīmiskas izmaiņas organismā, kas paātrina novecošanās procesu. Pētījumi parāda, ka cilvēki, kas izsmēķē 10 un vairāk cigaretes dienā, statistiski par 10 gadiem ātrāk pamana ādas novecošanās pazīmes. Arīdzan ir ticis novērots, ka tiem, kuri smēķē ilgu gadu garumā, parādās neveselīgas nokrāsas dzeltenīga ādas krāsa. Smēķētājiem sejas krunciņu veidošanos zem mikroskopa var redzēt jau pēc 20 gadu vecuma. Šo ietekmi var samazināt vai dažos gadījumos pat no tās izvairīties, gluži vienkārši beidzot smēķēt.

Ieteikumi veselīgākas, jauneklīgās ādas saglabāšanai

Tikmēr, kamēr Jūs nevarat izmainīt iekšējās novecošanās procesus jeb savu gēnu noteikto darbību, Jūs varat ietekmēt ādas ārējo novecošanos-aizsargājot sevi no saules stariem, beidzot smēķēt un neveikt noteiktus sejas vingrojumus, kas veicina ādas priekšlaicīgu novecošanos.

Dermatologi iesaka vispārēju aizsardzību pret saules ietekmēto priekšlaicīgo novecošanos:

  • Izvairieties no mākslīgas sauļošanās jeb solārija;
  • Neuzturieties saulē no plkst. 10 līdz 16.00, kad saules stari ir visspēcīgākie;
  • Izvēlieties apģērbu, kas aizsargā no saules-cepuri, apģērbu ar garām piedurknēm, ja Jums paredzēts uzturēties ārā visas dienas garumā;
  • Izmantojiet krēmus, kas aizsargā no UV stariem, uzklājot tos aptuveni 20 minūtes pirms došanās ārā, turklāt tas noteikti jāatkārto, ja svīstat un esat bijis peldēties.

Ārstēšana

Ja uztraucaties par redzamām ādas novecošanās pazīmēm, ir pieejami noteikti tās ārstēšanas veidi. Injicējama pildviela un botulīna toksīns būs piemērots cilvēkiem, kuri ikdienā ir ļoti aizņemti, un kuri nevēlas apgrūtināt sevi ar ilgstošu ādas atveseļošanas procesu. Ādas abrazīva apstrāde, lāzerprocedūras, ķimikāliju pīlings, mikroabrazīva apstrāde, u.c. veidi ir pieejami un var atjaunot bojātās ādas daļas, dodot tai gludu un svaigu izskatu.

Zinātnisko pētījumi pret novecošanos turpina piedāvāt jaunus un daudzsološus ādas ārstēšanas veidus. Tomēr, ja esat nolēmuši/si kādu no tiem izmēģināt, noteikti vispirms konsultējieties ar dermatologu un rūpīgi izvēlieties sev piemērotāko procedūru un vietu, kur to veikt. Bet, iespējams, labāk tomēr laikus jau izvairīties no ārējiem faktoriem, kas sekmē priekšlaicīgu novecošanos, lai šīs procedūras Jums nevajadzētu pielietot pāragri?