Veselīgs dzīvesveids
Profilakse
Uzturs
Pašsajūta
Ķermeņa kopšana
Seksuālā veselība
Fiziskā aktivitāte
Kaitīgie ieradumi
Vide un ekoloģija
Jaunumi medicīnā
Tehnoloģijas
Medikamenti
Aktualitātes
Dzīvesstāsti
Aptiekas
Iestādes
Personības
Apdrošināšana
Lasīt rakstus
Pirmā palīdzība
Lasīt rakstus
Pacientu tiesības
Lasīt rakstus
Pasākumi
Lasīt rakstus
Slimības un stāvokļi
Mutes dobums
Āda
Kauli un locītavas
Muskuļi
Nervu sistēma (un smadzenes)
Maņu orgāni
Endokrīnā sistēma
Sirds-asinsvadu sistēma
Elpošanas orgānu sistēma
Gremošanas sistēma
Urīnorgānu sistēma
Dzimumorgānu sistēma
Infekcijas slimības
Iedzimtība
Imunitāte
Dzīves gājums
Diabēta pacienta rokasgrāmata
Kas ir cukura diabēts?
Cukura diabēta ārstēšana
Hipoglikēmija. Smaga cukura diabēta dekompensācija
Cukura diabēta vēlīnās komplikācijas
Akūtas infekciju slimības un citas slimības diabēta pacientiem
Psiholoģiskās problēmas diabēta pacientiem
Diabēta pacients ģimenē un sabiedrībā
Vitamīnu dārzs
Multivitamīni un minerālvielas
Acīm
Cilvēkiem ar diabētu
Matiem, nagiem, ādai
Imunitātei
Sirds un asinsvadu sistēmai
Locītavām un kauliem
Kauliem un zobiem
Nervu sistēmai
Antioksidanti
Grūtniecēm
Bērniem
Doctus diskusijas
   
Ieiet sistēmā
         
Sākums Raksti Medicīnas speciālistiem Kalendāri Medicīnas katalogi Jautājums aptiekāram Doctus Forums Kontakti
 
Bērna stāja
2006. gada 18. septembris
Kategorija: Pacientu tiesības
Jau iepriekš rakstījām par tēmu-"bērna stāja", kas ir jo īpaši aktuāla skolas periodā, un ir ļoti būtiski vecākiem apzināties iespējas, kā varat noskaidrot bērna nepareizas stājas gadījumus, fiziskās sagatavotības līmeni pirms gatavošanās sportam, u.tml., tādēļ, lai noskaidrotu šo jautājumu, intervējām Sporta medicīnas valsts aģentūras direktori Ilgu Sarmīti Priedīti.
Sporta medicīnas valsts aģentūra (SMVA) ir veselības ministra pārraudzībā esoša valsts iestāde. Veselības ministrs iestādes pārraudzību īsteno ar Veselības ministrijas starpniecību. Iestādes mērķis ir nodrošināt iedzīvotāju (arī sportistu un bērnu ar paaugstinātu fizisko slodzi) fiziskās veselības aprūpi un koordinēt fiziskās veselības aprūpes pasākumus, kā arī veikt nepieciešamos pasākumus, lai ieviestu Eiropas Padomes 1989. gada 16. novembra Antidopinga konvencijas Nr. 135 noteikumus. Sporta medicīnas pirmsākumi ir atrodami pirms otrā Pasaules kara, tomēr kā pastāvīgi darbojošās institūcija tā ir kopš 1950.gada, laika gaitā mainot savus nosaukumus un 2004.gadā pārtopot par Sporta medicīnas valsts aģentūru.
            Veselība tiek definēta kā fiziskā, garīgā un sociālā labklājība, nevis stāvoklis bez slimībām un traumām. Sporta medicīnas definīcija atklāj, ka tā aptver ne tikai sportistu veselības stāvokļa novērtēšanu, ārstēšanu un profilaktiskos pasākumus, optimālu fizisko slodžu ieteikumus, bet arīdzan visu pārējo iedzīvotāju fiziskās veselības aprūpi.
            Kā min SMVA direktore Ilga Sarmīte Priedīte, iestādē tiek pielietota arī EUROFIT metode fiziskās attīstības, fiziskās sagatavotības un darbaspēju novērtēšanai, kas sevī ietver svara, auguma garuma, ādas tauku kroku mērījumus, līdzsvara, roku kustības ātruma, lokanības, eksplozīvā spēka, plecu joslas muskulatūras spēka, ķermeņa spēka, kardiorespiratoro spēju un citu fizisko un funkcionālo īpašību noteikšanu un novērtēšanu, kā rezultātā tiek secināts, vai konkrētai personai ir fiziskās sagatavotības līmenis ir: augsts; virs vidējā; vidējs; zem vidējā; zems. Rezultātā katram tiek doti individuāli ieteikumi fiziskās sagatavotības līmeņa paaugstināšanai un pareizas stājas veidošanai saistībā ar speciāliem un vispārattīstošiem vingrinājumiem. Fiziskai slodzei jābūt atbilstošai katra veselībai, fiziskajām un funkcionālajām spējām.
            SMVA direktore Ilga Sarmīte Priedīte atzīmē, ka pirms mācību uzsākšanas un sporta stundu atsākšanās būtu jānovērtē katra bērna veselības stāvoklis un stāja, ļoti būtiski skolās ir nodrošināt kvalitatīvu, katram bērnam atbilstošu fizisko slodzi un fiziskās aktivitātes veidu. Ja viens bērns vasaras brīvlaiku ir pavadījis mājās - pie datora, TV, utt., savukārt cits bērns - vasaras sporta nometnēs, regulāri braukājot ar divriteni, peldoties, u.tml., visiem bērniem nebūs pa spēkam izpildīt vienādas intensitātes sporta aktivitātes stundās. Kā svarīgi ieteikumi skolām attiecībā uz fiziskajām aktivitātēm ir:
1        individuāla pieeja katram skolēnam sporta stundās, balstoties uz katra veselību un fiziskās sagatavotības līmeni;
2        sporta aktivitātes vismaz 3 reizes nedēļā;
3        koriģējošo vingrošanas elementu pielietošana sporta stundās un sporta nodarbībās ārpus skolas;
4        ārpusskolas fizisko aktivitāšu veicināšana.
            Sporta stundām vispārizglītojošās skolās bērnus atkarībā no veselības stāvokļa un fiziskās sagatavotības iedala vienā no trim grupām:
 
Medicīniskā grupa
Obligātais nodarbību veids
Papildus ieteiktais nodarbību veids
Pamata –
·1 veseli;
·2 ar nelielām veselības novirzēm;
·3 pietiekami fiziski sagatavoti
 
 
 
 
Nodarbības pilnā apjomā pēc skolas programmām
 
 
 
Sporta nodarbības sporta skolās, sporta klubos, sekcijās
Sagatavošanas
·1 ar nelielām veselības novirzēm;
·2 bez pietiekošas fiziskās sagatavotības
 
 
Pakāpeniska vingrinājumu apguve, pakāpeniska fiziskās sagatavotības līmeņa paaugstināšana
 
Papildus nodarbības, treniņi
Speciālā –
·1 ievērojamas novirzes veselībā, pastāvīga vai īslaicīga rakstura
 
Fiziskās nodarbības pēc speciālas programmas un ar diferenciālu pieeju
 
Pieejamo fizisko vingrinājumu veidu izmantošana skolas dienas režīmā un sadzīvē
 
            Ļoti aktuāls jautājums ir bērna stāja, kurš tika aplūkots jau iepriekš (skat.rakstu „Aktualitāte-bērna stāja”), kurā SMVA direktore iesaka veidus, kā izvairīties no bērna stājas problēmām. Tomēr, ja šī problēma ir radusies, aģentūrā tiek piedāvāta fiziskā rehabilitācija bērniem ar kustību un balsta aparāta traucējumiem. Attiecībā uz maksu par pakalpojumiem pastāv šādi noteikumi, un ir vērts zināt un izmantot savas tiesības:
1. bērniem ar paaugstinātu fizisko slodzi un sportistiem līdz 18 gadiem, veselības aprūpe, tajā skaitā rehabilitācijas ārsta konsultācija, ir valsts budžeta apmaksāta (MK 14.03.2006. noteikumi Nr. 195). Ar sporta organizācijām, klubiem, federācijā iepriekš tiek slēgts savstarpējs līgums. Par ārstniecisko un koriģējošo vingrošanu un masāžu jāmaksā visiem saskaņā ar MK 29.11.2005. noteikumiem Nr.905;
2. vispārizglītojošo skolu skolēnu līdz 18 gadiem fizisko un funkcionālo spēju novērtēšana pēc EUROFIT metodes, tā kompleksā arī stājas novērtēšana, un sporta ārsta ieteikumu sniegšana optimālām fiziskām slodzēm un pareizas stājas veidošanai ir valsts budžeta apmaksāta;
3. rehabilitācijas ārsta konsultācija, ārstnieciskā un koriģējošā vingrošana, kā arī masāža ir maksas pakalpojums (MK 29.11.2005. noteikumi Nr. 905). Lai saņemtu rehabilitācijas ārsta konsultāciju un tālāk nozīmētu procedūras (ārstniecisko vingrošanu, masāžu u. c.), jābūt ģimenes ārsta nozīmējumam.
0 komentāri Vērtējums: Skatīts: 2654
Vārds:
Anonīms
Komentārs:
Lasīt komentārus
Vēl par šo tēmu lasiet:
 
Kaulu veselība

Komentētākie raksti

© iAptieka, 2019. Lapas lietošanas noteikumi. Reklāmas iespējas. Kontakti.
RSS ziņas: Raksti. Īsās ziņas. Wap: iAptieka.
Izstrādātājs: