Veselīgs dzīvesveids
Profilakse
Uzturs
Pašsajūta
Ķermeņa kopšana
Seksuālā veselība
Fiziskā aktivitāte
Kaitīgie ieradumi
Vide un ekoloģija
Jaunumi medicīnā
Tehnoloģijas
Medikamenti
Aktualitātes
Dzīvesstāsti
Aptiekas
Iestādes
Personības
Apdrošināšana
Lasīt rakstus
Pirmā palīdzība
Lasīt rakstus
Pacientu tiesības
Lasīt rakstus
Pasākumi
Lasīt rakstus
Slimības un stāvokļi
Mutes dobums
Āda
Kauli un locītavas
Muskuļi
Nervu sistēma (un smadzenes)
Maņu orgāni
Endokrīnā sistēma
Sirds-asinsvadu sistēma
Elpošanas orgānu sistēma
Gremošanas sistēma
Urīnorgānu sistēma
Dzimumorgānu sistēma
Infekcijas slimības
Iedzimtība
Imunitāte
Dzīves gājums
Diabēta pacienta rokasgrāmata
Kas ir cukura diabēts?
Cukura diabēta ārstēšana
Hipoglikēmija. Smaga cukura diabēta dekompensācija
Cukura diabēta vēlīnās komplikācijas
Akūtas infekciju slimības un citas slimības diabēta pacientiem
Psiholoģiskās problēmas diabēta pacientiem
Diabēta pacients ģimenē un sabiedrībā
Vitamīnu dārzs
Multivitamīni un minerālvielas
Acīm
Cilvēkiem ar diabētu
Matiem, nagiem, ādai
Imunitātei
Sirds un asinsvadu sistēmai
Locītavām un kauliem
Kauliem un zobiem
Nervu sistēmai
Antioksidanti
Grūtniecēm
Bērniem
Doctus diskusijas
   
Ieiet sistēmā
         
Sākums Raksti Medicīnas speciālistiem Kalendāri Medicīnas katalogi Jautājums aptiekāram Doctus Forums Kontakti
 
Kāpēc sievietēm dažkārt novērojamas garastāvokļa svārstības un kā tās novērst?
2005. gada 24. novembris
Kategorija: Slimības un stāvokļi > Dzimumorgānu sistēma
Premenstruālais sindroms (PMS) ir dažādu emocionālu, fizisku un psiholoģisku izpausmju un garastāvokļa svārstību apvienojums, kas novērojams sievietēm pēc ovulācijas (menstruālā cikla otrajā pusē) un beidzas līdz ar mēnešreižu sākšanos. Visbiežāk novērojamie simptomi ir: nomākts garastāvoklis, pat depresija, ļoti emocionāli tiek uztverti dažādi notikumi, nervozitāte, aizkaitināmība un raudulīgums.

Fiziski novērojamie simptomi var būt nogurums, tūska, sāpīgas krūtis, izmaiņas ēstgribā, dažkārt var rasties arī ādas izsitumi.

Lai arī sievietes ķermeņa fizioloģiskās īpatnības ir bijušas novērojamas jau tālā senatnē, tomēr premenstruālais sindroms kā medicīnisks stāvoklis ir atzīts tikai apmēram pirms piecdesmit gadiem. Tā izcelsme nav pilnīgi skaidra, bet ir radītas vairākas teorijas par iespējamajiem šī sindroma cēloņiem:

· Dzimumhormoni. Šī ir senākā teorija, kuras pamatā ir uzskats (kas ir arī pierādīts), ka pēc ovulācijas samazinās dzimumhormonu veidošanās. Tomēr nav skaidri pierādīts, ka tieši šī iemesla dēļ ir novērojams PMS.

· Impulsu pārnesēji nervu sistēmā. Dzimumhormonu koncentrācijas izmaiņas organismā ietekmē smadzenēs esošās ķīmiskās vielas, kuras savukārt ir garastāvokļa svārstību iemesls. Eksperimentāli ir pierādīts, ka nervu sistēmas impulsu pārnesēji serotonīns un triptofāns izraisa PMS līdzīgus simptomus. Abas šīs ķīmiskās vielas ietekmē emocionālo noskaņojumu.

· Opioīdu peptīdi. Arī šīs vielas atrodamas nervu sistēmā un ietekmē garastāvokli. To koncentrācija smadzeņu audos svārstās atkarībā no dzimumhormonu koncentrācijas. Visticamāk, ka visu šo procesu savstarpēja mijiedarbību un līdzāspastāvēšanas nosaka premenstruālajam simptomam raksturīgos simptomus. Taču ne jau visām sievietēm šie simptomi ir novērojami vienādā apmērā un apjomā, dažām to vispār var nebūt, tas atkarīgs no ģenētiskajām īpatnībām. Kādas no PMS iezīmēm ir novērojamas apmēram 80% sieviešu, tomēr visbiežāk to izpausme nav tik smaga, lai būtiski ietekmētu pašsajūtu un ikdienas darbaspējas. 

Jau kopš seniem laikiem ir meklēti dažādi ceļi, kā novērst nepatīkamos simptomus. Ja simptomi ir ļoti smagi un traucējoši, tad noteikti jādodas pie ārsta, lai kopīgi meklētu jums piemērotāko risinājumu. Dažkārt sievietes sev var palīdzēt arī bez medikamentu lietošanas, izvēloties kādas citas metodes. Vienkāršākie veidi kā uzlabot savu veselību un izvairīties no PMS simptomiem ir: veselīgs uzturs un fiziskās aktivitātes. Fizikās slodzes laikā mazinās psiholoģiskā spriedze un nervu sistēmas uzbudinājums, kā arī uzlabojas vispārējā pašsajūta.

Kā palīglīdzekli PMS simptomu mazināšanai un novēršanai var izmantot arī diurētiskos līdzekļus, jo tie veicina urīna veidošanās procesu, tādā veidā no organismā tiek izvadīts liekais šķidruma daudzums organismā, kas radies organismā un izpaužas kā tūska. Šādam nolūkam var izmantot dažādu ārstniecības augu drogas, no kurām pagatavot tēju mājas apstākļos: bērzu pumpuri un lapas, brūklenes lapas, kosas lakstus un miltenes lapas.

Ļoti svarīgs sievietei garastāvokļa svārstību un citu PMS simptomu laikā ir apkārtējo cilvēku atbalsts, tādēļ arī tuvo cilvēku sapratne ļaus sievietei justies labāk un veiksmīgi pārvarēt dabas uzliktos šķēršļus.

0 komentāri Vērtējums: Skatīts: 3146
Vārds:
Anonīms
Komentārs:
Lasīt komentārus
Vēl par šo tēmu lasiet:
Sieviete un viņas organisma fizioloģiskās īpatnības
Vīrietim par sievietes noslēpumaino pasauli.
 
Kaulu veselība

Komentētākie raksti

© iAptieka, 2019. Lapas lietošanas noteikumi. Reklāmas iespējas. Kontakti.
RSS ziņas: Raksti. Īsās ziņas. Wap: iAptieka.
Izstrādātājs: